מופע החנוכה של קרקס פלורנטין: קרקס אמיתי שהולך לאיבוד

מופע "קרקס האש והמים 2" שעולה בחנוכה הוא כל מה שאנחנו מצפים לראות בקרקס אמיתי עם הילדים. רק חבל שלא נתנו לאמנות לדבר בזכות עצמה | ביקורת

דלית כהן
דלית כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליצן מתוך המופע "קרקס האש והמים 2"
ליצן הקרקס. קרקס פלורנטיןצילום: בוריס בורישנקו
דלית כהן
דלית כהן

חנוכה הוא חג עמוס מופעים: מחזות זמר עם כוכבי ילדים, מיני מפגשים עם יוטיוברים ואושיות רשת וכמובן - הפסטיגל. לרוב, אלה אירועים שמלאים בפירוטכניקה, נצנצים שילוו את המבקרים לשבועות רבים, תפאורה מיוחדת ומיליון תלבושות. את כל זה לא תמצאו במופע החג החדש של קרקס פלורנטין, "קרקס האש והמים 2", שמתקיים כולו באוהל קרקס אמיתי. אוהל כמו בסרטים, מהסוג שהילדים מציירים במחברות שלהם: מבנה משולש בצבעי אדום ולבן עם שפיץ מחודד למעלה, ריח של פופקורן טרי, נקניקיות ושערות סבתא. 

חנוכה 2019 - לכל האירועים
אירועי חנוכה בתל אביב
אירועי חנוכה בירושלים
אירועי חנוכה בחיפה
חנוכה בזול - פעילויות חנוכה עד 30 שקלים
אטרקציות חנוכה לכל המשפחה

כבר בכניסה, עוד לפני שעברנו את הווילון שמסתיר את המופע, חיכה למשפחות מתחם ידידותי לילדים בו אפשר היה להתרוצץ, או לשבת באחד השולחנות ולספוג את האווירה המיוחדת. כרוז הודיע על תחילת המופע וקרא לקהל להכנס אל האוהל, האורות כבר היו כבויים כשהתמקמנו בכסאות. לפתע בקעה מוזיקה מרמקולי הענק שבמקום ואמני הקרקס עלו אל הבמה מחולקים לשני שבטים בזמן שהקריין הציג את סיפור המסגרת. התלבושות שלבשו היו צנועות, התפאורה הייתה דלה וכללה מסך גדול עליו התחלפו רקעים. הקריין ליווה בהמשך את האקטים השונים, שהיו אמורים לספר סיפור אהבה חוצה גבולות אודות נסיך צעיר משבט האש שהתאהב בנסיכה משבט המים, ועשה דרכו אליה למרות הסכנות שבדרך. מאוד מהר התברר שהסיפור די מאולץ, שהסאונד גבוה מדי ושהמוזיקה לא התאימה למתרחש על הבמה ולקהל היעד. בכלל, קטעי הקריינות היו במרווחים ארוכים אחד מן השני כך שלקטנים היה קושי לעקוב אחרי הסיפור.

מתוך המופע "קרקס פלורנטין - קרקס האש והמים 2"
החבר'ה שהצילו את המופע. קרקס פלורנטיןצילום: ניר דב קפלן

הכשרון והאמנות, למרות זאת, דיברו בעד עצמם. כך למשל, ארבעת האקרובטים שעלו בחצי הראשון של המופע סחפו המון קריאות פליאה והתרגשות בקרב הקהל. נדמה היה שלא היה ילד אחד באוהל הקרקס שלא התלהב מהליכתם על החבל הגבוה, שגם כללה נסיעה בחד אופן על החבל ללא גיבוי. התלישות של העלילה אל מול התרגילים המבוצעים על הבמה, הוכיחה את עצמה שוב ושוב לאורך המופע. סולו נסיכת המים למשל - נערת גומי שביצעה מספר תרגילים באוויר - היה מרשים, אך גם הוא היה נטול הקשר מבחינת רצף הקטעים שעולים ויורדים מן הבמה, ובכך מיותר לסיפור המסגרת. 

נערת הגומי מתוך המופע "קרקס האש והמים 2"
נסיכת המים שסיפורה נבלע למרות האקט המרשים. קרקס פלורנטיןצילום: ניר דב קפלן

בעיה נוספת היא שחלק מהתרגילים לא היו מספיק מעודכנים, לדוגמה עוגן המופע בדמותו של ליצן המגיח מדי פעם ומנסה לשעשע את הקהל. בהופעתו הוא עירב יותר את המבוגרים המלווים ופחות התייחס אל הילדים עצמם, בחירה מיושנת ומאכזבת למדי. מזל ששלושת האקרובטים בהמשך, שביצעו קטע מהפנט על טרמפולינה, הצליחו להכניס סוג של ריגוש מחודש, במיוחד כי לאחר הופעתם חזרו להטוטנים מיושנים עם מוטות אש, שביצעו תרגילים שניתן לראות בכל יום שישי בתקופת הקיץ בחופי תל אביב. 

על פניו, "קרקס האש והמים 2" נשמע כמו מופע שהיינו רוצים לקחת אליו את הילדים בלי לחשוש מחשיפה לתכנים לא ראויים. זוהי הזדמנות לראות מקרוב את הגוף האנושי עושה דברים שאדם מן השורה אינו יכול, והוא אכן מהנה ומעניק חוויית קרקס פשוטה - במובן החיובי. אך משהו בביצוע הלך לאיבוד. הקשב של הילדים קצר למדי, והבחירה לאסוף את האקטים והתרגילים הללו לכדי יחידה אחת באמצעות מוזיקה לא מעודכנת וסיפור מלאכותי, גרעה מן החווייה. התרגילים לא השתלבו היטב כממשיכים זה את זה, והתוצאה הייתה רמה לא אחידה ותחושה של פספוס. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ