הצגות ילדים: המופע שיגרום לכם פשוט לצחוק

למרות שמדובר בהצגה על מסע חיפוש עם מסר חינוכי וצפוי, "טובים השניים" מצליחה לפרוץ את הגבולות וגורמת להנאה ולצחוקים מכל הלב

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך ההצגה "טובים השניים"
נורית אסיאג, עכבר העיר

"טובים השניים", הצגה מוזיקלית חדשה של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, עוסקת בחשיבות של שיתוף פעולה בדרך להשגת מטרה. במרכז המחזה שני אחים תאומים העובדים כמשרתים בארמון - ניתה (קיצור של עקשניתה) ואחיה דידי (שם מלא: לבדידי). הצמד חמד הזה לא ממש מסתדרים זה עם זה, בלשון המעטה, ומבלים את רוב זמן בלריב, להתווכח ולהתנצח זה עם זה. כל אחד מהם רוצה להוכיח שהוא טוב יותר, אמיץ יותר ומוכשר יותר מהשני, מה שמוביל לאינסוף כישלונות ומונע מהארמון שוב ושוב לזכות בתואר "הארמון הכי הכי". המלך מלכיצדק כל כך מבואס מהמצב, שהוא נופל למשכב, והרופאים קובעים שרק אבן קסמים מיוחדת תציל אותו. בלית ברירה נאלץ צמד המשרתים לצאת למסע משותף להשגת האבן, שרק שני אחים יכולים להרים אותה. בדרך הם יפגשו שלל דמויות משעשעות שילמדו אותם בין השאר ש"ביחד יותר קל להתגבר על הפחד", ש"זה לא נורא לבקש עזרה"  וש"לוותר זה לקבל המון בחזרה".

» טובים השניים - לכל הפרטים
»
סוגרים את הקיץ עם תיאטרון אורנה פורת

לכאורה זה סוג המחזות שפחות מדברים אלי. המסר החינוכי שלהם שקוף מדי, בנאלי מדי, מוגש בכפית ישר לתוך הפה. אני מעדיפה קצת יותר הצנעה של האמירה החינוכית, וגם לא חושבת שהיא תמיד הכרחית. אבל "טובים השניים", למרות המסרים המאוד ברורים וצפויים, מצליחה לפרוץ את הקופסה החינוכית, ולתת שעה של כיף, הנאה וצחוקים מכל הלב.

כתיבה נפלאה, ביצוע מעולה

ראשית צריך לציין לטובה את המחזה והשירים שכתבו שירילי דשא (שגם ביימה) ובן זיידמן (שגם כתב את המוזיקה). הטקסטים מתוחכמים, מתחרזים, יש בהם המון המון הומור ושנינות, וגם הרבה רגישות. דשא וזיידמן מצליחים לתפוס את הניואנסים של יחסי אחים על קשת הרגשות הרחבה שהם מייצרים - קנאה, תחרותיות ובדיקת גבולות לצד חיבה, פרגון ודאגה. התוספת המוזיקלית היא נדבך נוסף לקסם של ההצגה - המוזיקה עצמה נפלאה ועשירה וחורגת מז'אנר המלודיות הפשוטות שנתקעות בראש ולא יוצאות. העושר המוזיקלי נוצר בין השאר בזכות העיבודים הקוליים המתוחכמים (שימו לב לדואטים היפים ולאופן שבו הקולות משתלבים זה בזה). בהרבה הצגות מוזיקליות לילדים התחושה היא שתפרו טקסט כדי להצדיק אוסף של שירים, אך לא כך ב"טובים השניים" -  השירים מניעים את העלילה ומשתלבים היטב עם הטקסט, והתחושה שנוצרת היא שיש פה יצירה משותפת של אשת מילים ואיש צלילים. 

הצד הביצועי תורם גם הוא לייחודיות של ההצגה ועוזר לה להתנער מהתיוג החינוכי. שאפו להפקה שהחליטה שהמוזיקה והשירה יבוצעו לייב. אמנם כבר פגשנו ביצוע חי על הבמה בהצגות ילדים ("ילדת הפעמון" של המדיטק ובית ליסין, הצגות של תיאטרון המילה, בין היתר), אך עדיין רואים זאת מעט מדי, וכל תיאטרון והצגה שמצטרפים הם ברכה גדולה והוכחה שאפשר גם אחרת. תמיר ליבוביץ' (קלידים, שירה וכל מיני פרקשן ואביזרים) מביא לבמה המון אנרגיה בביצועיו המחשמלים והופך להיות חלק מההצגה ולא רק מלווה מוזיקלי. ארבעת השחקנים מפליאים לשיר ולשחק, ונציין במיוחד את עדי אייזנמן (מלכיצדק ודמויות נוספות) הכה מוכשר, שאנחנו תמיד שמחים לראות אותו בקאסט, והפעם התענגנו בעיקר על התזמון הקומי הנפלא שלו.

"טובים השניים" היא הצגה משעשעת במיוחד, ושני בני השמונה שראו אותה איתי לא הפסיקו לצחוק (ואיתם רוב האולם). השילוב בין הטקסט המתוחכם, המוזיקה העשירה והביצוע המשובח עוזר למסרים החינוכיים השקופים להחליק בקלות, והופך את הצפייה למהנה במיוחד גם לגדולים וגם לקטנים.

» "טובים השניים" - מוזיאון תל אביב לאמנות, בימוי: שירילי דשא. ההצגה מיועדת לגילאי 6-9.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ