פסטיבל ירון ע"ש הצנחן ירון ירושלמי: תרבות איכותית לילדים

מחזמר המבוסס על שיריו של אהוד מנור, סיפורו של המלחין הגדול בהיסטוריה ותיאטרון מחול לילדים. פסטיבל ירון יוצא לדרך זו השנה ה-11 ומציע אלטרנטיבה איכותית לסוכות עם שלל הצגות שלא תרצו לפספס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חג סוכות בפתח ולבטח ההורים מביניכם מתחילים לתכנן את החופשה עם הילדים. ברחבי הארץ מבטיחים אינספור פעילויות תחת הכותרת "לכל המשפחה", שינסו לספק אלטרנטיבה ראויה שלא תרוקן את הארנק. פסטיבל ירון מבית תיאטרון אורנה פורת, שיתקיים החג זו השנה ה-11, יהווה אטרקציה מהנה עם ערך מוסך לכל גיל. במשך שלושה ימים, בין התאריכים 29 בספטמבר ועד ה-1 באוקטובר, יעלו 21 הצגות ילדים במוקדים מרכזיים בתל אביב - מוזיאון תל אביב לאמנות, מרכז דוה"ל, אודיטוריום רוזין, בית החייל, אודיטוריום אניס ובית פרנקפורט. שלוש מההצגות יעלו בבכורה ארצית - "אפקט הפרפר", "טובים השניים" ו"זהבה ושלושת הדובים". » פסטיבל ירון - כל המדריך» סוכות 2015 - המדריך המלאכדי להשלים את החוויה התרבותית יכלול פסטיבל ירון שלל פעילויות חווייתיות ברחבת המוזיאון, בהן: מתחמי יצירה, פעילויות להורים ולילדים ואמני רחוב. לאחר הצפייה בהצגות יתקיימו סיורים ללא תשלום בין כתלי המוזיאון, שיחשפו את הקהל ליצירות אמנות.פסטיבל ירון הוותיק הוא פרי יוזמה משותפת של תיאטרון אורנה פורת, עיריית תל אביב-יפו, מוזיאון תל אביב לאמנות ומשפחת ירושלמי, הפועלת בתחום התרבות והאחראית לפרויקטים רבים להנצחתו של בן המשפחה, הצנחן ירון ירושלמי, שנפל במלחמת ההתשה. ייחודיותו של הפסטיבל באה לידי ביטוי מדי שנה במגוון הצגות מעשירות מבית היוצר של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, שנחשב לאחד המובילים בארץ. זאת בשילוב תכנים איכותיים והאינטימיות שקיימת באולמות, שיעצימו את החוויה שבצפייה בהצגה ויקרבו את הדרדקים לעולמות התרבות והאמנות. כאמור, יעלו בפסטיבל לא פחות מאשר 21 הצגות. לא יודעים לאן כדאי לקחת את הקטנטנים? קבלו את ההמלצות שלנו לשלושה ימים של תרבות איכותית: להתגבר ולהתבגר: "זהבה ושלושת הדובים"

"זהבה ושלושת הדובים" היא הצגה המיועדת לגילאי 6-3, שתעלה בבכורה במסגרת הפסטיבל. העלילה מתרכזת בזהבה שרוצה להישאר קטנה, אבל לא ממש מצליחה - בעיקר כי לאחרונה נולד אח קטן במשפחה. בוקר אחד זהבה הסקרנית מגיעה במקרה לבית של משפחת דובים בלב היער. הדובים אינם בבית וזהבה אוכלת את הדייסה של הדוב הקטן ואחר כך גם נרדמת במיטתו. כשהדובים חוזרים ומגלים את זהבה ישנה, היא נבהלת ובורחת בריצה. במנוסתה היא שוכחת את הבובה שלה שמעולם לא נפרדה ממנה. הדוב הקטן, שיודע כמה הבובה תחסר לזהבה, מחליט לצאת בעקבותיה כדי להחזיר לה את האבידה. לאחר המפגש בין השניים זהבה מגלה שאמנם יש לה את כל הסיבות לרצות להישאר קטנה, אך יש כח עצום וקסם בלהפוך לילדה גדולה. מתי: 29 באוקטובר ב-10:00, 11:30, 16:00 ו-17:30איפה: מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם אסיאלמי מתאים: לגילאי 6-3 "זהבה ושלושת הדובים" - לפרטים נוספיםעיבוד חדש לקלאסיקה האהובה. "זהבה ושלושת הדובים" (צילום: כפיר בולוטין)תיאטרון מחול לילדים: "אלאדין ומנורת הקסמים" תיאטרון מחול ענבל בשיתוף אורנה פורת הולידו את "אלאדין ומנורת הקסמים" - עיבוד חדש לאגדה המפורסמת, בשילוב קטעי ריקוד, תיאטרון, תנועה, מוזיקה אוריינטלית ותלבושות מרהיבות. ההצגה נפתחת דווקא עם ג'יני, שדון ממלא משאלות שצובע את ההצגה עם הרבה הומור. ג'יני מגיש לקהל את סיפורו של אלאדין, ילד עני שנופל למלכודת הכסף והעושר אותה מטמין לו ג'אפר הרשע בתוך מערת הזהב. במערה פוגש אלאדין שדון חביב הכלוא בתוך מנורת הקסמים, שמבטיח לעזור ולהגשים לו שלוש משאלות. באחת מן המשאלות מבקש אלאדין להפוך לנסיך כדי שיוכל להגשים את אהבתו לנסיכה יסמין, אך הכול מסתבך כשהמנורה מתגלגלת לידיו של ג'אפר הרשע שמנסה לשלח את אלאדין אל מצולות הים. במהלך ההצגה מגלה אלאדין את אומץ ליבו ומבין שלהיות עשיר זה לא בהכרח להיות מאושר. מתי: 30 בספטמבר ב-11:30איפה: בית החייל למי מתאים: לגילאי 9-5אלאדין ומנורת הקסמים" - לפרטים נוספיםאלאדין על התגברות, אומץ ואושר. "אלאדין מנורת הקסמים" (צילום: יוסי צבקר)שיתוף פעולה זה שם המשחק: "טובים השניים" בכורה נוספת שתעלה היא "טובים השניים" - הצגה מוזיקלית העוסקת בשיתוף פעולה כערך חשוב בהשגת מטרות בחיים. במרכז העלילה ניתה ודידי - שני אחים שעובדים כמשרתים בארמון ומסרבים לשתף פעולה. בעקבות כך, הארמון לא מתפקד והמצב מחמיר עד שהמלך מלכיצדק, שאוהב את משרתיו, נופל למשכב. לטענת הרופאים, רק אבן טובה ומיוחדת שנמצאת הרחק אי שם יכולה להציל את המלך. השניים יוצאים למסע חיפוש אחר האבן, אך מתקשים לעבור את הדרך ביחד. לאורך המסע הם נפרדים ושוב נפגשים, עד שלבסוף הם מגלים בעל כורחם את קסם שיתוף הפעולה וש"לוותר זה לקבל המון בחזרה". מתי: 30 בספטמבר ב-17:00איפה: מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקנאטילמי מתאים: לגילאי 9-6"טובים השניים" - לפרטים נוספיםהסוד להשגת המטרה. "טובים השניים" (צילום: כפיר בולוטין)מחוללים שינוי: "אפקט הפרפר"

ההצגה השלישית שתעלה בבכורה במסגרת הפסטיבל היא "אפקט הפרפר", שמגוללת את סיפורו של יהלי, תלמיד בכיתת מדעים שגר עם אמו בדוחק וקשיים כלכליים. אל הכיתה של יהלי מגיע מורה מחליף עם אישיות ייחודית ומסקרנת. המורה מסביר על תופעת "אפקט הפרפר" ומבקש מכל אחד מהתלמידים להביא דוגמאות משלו לתופעה. למחרת חוזר יהלי לכיתה עם רעיון בהשראת התופעה, לפיו מעשה טוב אחד יכול להפוך לשרשרת של מעשים שיהפכו את העולם למקום נעים יותר. נדב מהכיתה צוחק על הרעיון ואף מחליט שהמורה החדש הוא סוג של מרגל שעוסק בהוראה רק ככיסוי. יהלי עושה מעשה טוב ראשון ומנסה להאמין בכוחו ליצור שרשרת של מעשים טובים, אך אף אחד לא משתף פעולה עם הרעיון. בינתיים מתגלה שמישהו, איפשהו, בכל זאת המשיך את השרשרת.מתי: 30 בספטמבר ב-16:00 ו-17:30איפה: מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם אסיאלמי מתאים: גילאי 12-8  "אפקט הפרפר" - לפרטים נוספיםלמעשה טוב אחד יש השפעה. "אפקט הפרפר" (צילום: יוסי צבקר)עולם שכולו חרוזים: "מחסן השטוזים של דתיה"

שפת השטוזים (שטויות + חרוזים) הפכה כבר מזמן לשגורה בפיהם של זאטוטים והצליחה לפתוח בפניהם עולם מושגים חדש בדרך מוזיקלית, שונה ומקורית. את ההצגה "מחסן השטוזים של דתיה" הגתה דתיה בן דור - סופרת, משוררת, מלחינה, תסריטאית ומחזאית, ובמהלכה היא מזמינה את הילדים לבקר במחסן הפרטי שלה, שם נמצאים כל החומרים שהעניקו השראה ליצירותיה. בהצגה יפגשו הילדים את שטוזה, שטוזית ושטוזי תפוזי, שילמדו שליח פיצה להמציא שטויות בחרוזים, בשילוב מנגינות וסיפורים של דתיה המסתתרים בתוך ארגזי המחסן הקסום.מתי: 30 בספטמבר ב-10:30 ו-12:00איפה: מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקאנטילמי מתאים: גילי 6-3"מחסן השטוזים של דתיה" - לפרטים נוספיםעולם מושגים חדש. "מחסן השטוזים של דתיה" (צילום: אייל לנדסמן)עודני ילד: "מוצרט הקטן"

ההצגה "מוצרט הקטן" מספרת את סיפור חייו של אחד המלחינים המופלאים ביותר של התרבות המערבית, בלווי יצירותיו המוזיקליות. ההצגה מתמקדת בשנות חייו הראשונות של מוצרט, שכישרונו הגדול התנגש עם רצונו להיות ילד. כבר בגיל 3 מוצרט הקטן מנגן בפסנתר ובגיל 5 מלחין את היצירה הראשונה שלו. לאביו יש תכניות גדולות עבורו, אבל מוצרט רוצה יותר מכל להיות ילד. בהשתתפות שחקנית אחת שמגלמת את כל הדמויות, בשילוב תיאטרון אצבעות ידיים, פאות גדולות וחפצים. מתי: 30 בספטמבר ב-11:30איפה: מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם קאופמןלמי מתאים: גילאי 8-4 "מוצרט הקטן" - לפרטים נוספיםכישרון מולד. "מוצרט הקטן" (צילום: יח"צ)מסע אל מחוזות הדמיון: "גלי"

"גלי" היא הצגה מוזיקלית המבוססת על שירי הילדים האהובים של אהוד מנור, בהם: "לעולם בעקבות השמש", "ברוש", "אחותי הקטנה", "גלי", "חוטים של גשם", "נחליאלי", ו"מי אוהב את השבת". גלי היא ילדה אופטימית, מלאת דמיון ואוהבת טבע. לקראת עלייתה לכיתה א' היא מתרגשת ומשתפת בתחושותיה את חבריה הטובים - דני השכן, הברוש, הנחליאלי ובעלי החיים בגינה. יחד איתם יוצאת גלי למסע קסום, חלקו בדמיונה, בו היא מתמודדת עם המחשבות והפרפרים שבבטן לקראת מה שצפוי לה בבית הספר. במהלך המסע היא לומדת מחבריה את המשמעות של חריצות, דבקות במטרה, סבלנות ואמונה בעצמך. מתי: 30 בספטמבר ב-17:30איפה: אודיטוריום רוזיןלמי מתאים: גילאי 8-5"גלי" - לפרטים נוספיםבואי גלי לי. "גלי" (צילום: כפיר בולוטין)קייטנה של שירים: "מבצע סבא"

שירי ארץ ישראל קמים לתחייה בהצגה  המוזיקלית "מבצע סבא". בחצר של סבא שרוליק (אלברט כהן) שבמושב, מתקבצים שלושת נכדיו בחופש הגדול ל"קייטנת סבא". החניכים הם אלון, אחותו רקפת, ומעיין בן הדוד. אל הקייטנה מצטרפת גם תמר, בת השכנים שהוזמנה על ידי סבא. הבית של סבא ישן ומיועד להריסה, והוא מאוד עצוב מהעובדה שייאלץ להיפרד מהמקום אליו הוא כל כך קשור. הילדים לא מוכנים לקבל את רוע הגזירה, ומחליטים לעזור לסבא בכל מחיר. בדרכם לפתרון הם עוברים הרפתקה מותחת ומשעשעת דרך שירי ארץ ישראל של הילדים, בהם: "הטיול הקטן", "ארץ ישראל שלי", "שנים עשר ירחים", "יש לי חבר", "פזמון ליקינטון", "החופש הגדול" וכאן נולדתי".מתי: 1 באוקטובר ב-17:00איפה: אודיטוריום אניסלמי מתאים: גילאי 8-5"מבצע סבא" - לפרטים נוספים חוזרים אל המושב. "מבצע סבא" (צילום: כפיר בולוטין)מגשרים על הפער: "מלך סיאם"

"מלך סיאם" הוא מחזמר בבימויו של משה קפטן, המתאר מפגש ייחודי בין מורה לאנגלית לבין מלך סיאם וילדיו. אנה, מורה לאנגלית, מוזמנת על ידי מלך סיאם להגיע לארמונו וללמד את ילדיו, בעקבות רצונו להפוך את סיאם לארץ מתקדמת יותר. אנה ובנה לואיס מגיעים נרגשים לסיאם אך הפער בין שתי התרבויות השונות מתגלה כקשה עד שנדמה כי אי אפשר לגשר עליו. בעוד אנה ומלך סיאם מתקשים להסתדר האחד עם השנייה ונקלעים למשבר, לואיס נכבש בקסמי סיאם, נסיכתה ומנהגיה ובמקום שבו המבוגרים נכשלים מצליחים הילדים לקרב את הלבבות ולגשר על פער.מתי: 1 באוקטובר ב-17:30איפה: מרכז דוה"ללמי מתאים: גילאי 12-6"מלך סיאם" - לפרטים נוספיםמאוהבים סיאמים. "מלך סיאם" (צילום: כפיר בולוטין)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ