גיבורה: סינדרלה - הסיפור ההפוך

המחזמר "גיבורה" מציג תיאור נאמן, מהוקצע ומשובח לספר עליו הוא מבוסס, אך כמו בספר מציג דמות ראשית שטוחה ומושלמת מדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"גיבורה", המחזמר החדש של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, הוא עיבוד של צביה הוברמן (מחזה ובימוי) לספרה הקלאסי של פרנסס הודג'סון ברנט. שרה קרו, ילדה יתומה מאם, מגיעה עם אביה הקצין ללונדון. היא נשארת בפנימייה של מרת מינצ'ין, אך אביה חוזר להודו, שם הוא משרת בצבאה של הוד מלכותה. שרה מתיידדת עם בנות הפנימייה, מתגלה כתלמידה מצטיינת ואפילו מפגינה מודעות חברתית כשהיא מתייחסת בגובה העיניים לבקי המשרתת. חייה הנעימים והנוחים נקטעים באחת במהלך חגיגת יום הולדתה, כאשר מתקבלת הודעה שאביה נעדר בקרב. לצד העצב והכאב על היעלמות האב האהוב שרה נאלצת להתמודד עם שינויים קשים נוספים בחייה: מילדה עשירה שחייה מרופדים וכל רצונותיה מתמלאים היא הופכת להיות חסרת כל. גברת מינצ'ין הרשעית אמנם לא מגרשת אותה, אך הופכת אותה למשרתת וממררת את חייה. למזלה נותרים לה הידידות עם בקי וכוח הדמיון שעוזר לה לעבור ימים של קור ורעב וגעגועים. היא מתיידדת עם ראם דאס, עוזרו הודי של רופא הגר בבניין הסמוך, שמטפל בפצוע מלחמה שאיבד את זיכרונו, והחברות הזו גם מוסיפה אור לחייה. בסוף הכל יבוא על מקומו בשלום, ושרה תחזור לחייה המרופדים ומלאי האהבה.

» גיבורה - לכל הפרטים» הצגות ילדים - לכל הביקורות והמועדים

אלה שקראו את ספרה של הודג'סון מן הסתם ישימו לב לשינויים (חלקם מהותיים) בין המקור לעיבוד הבימתי. אבל למרות ההבדלים העלילתיים בין שתי היצירות, ההצגה שומרת על האווירה והלך הרוח שבספר, ונותרת נאמנה לדמותה של שרה קרו - ילדה חיננית, נעימה, טובת לב, נדיבה ובעלת יכולת דמיון, שתמיד מנסה בכל כוחה לראות את חצי הכוס המלאה ותמיד נכונה לעזור לאלה שגורלם פחות שפר עליהם. שתי היצירות לוקות בהצגת דמות שטוחה - שרה היא מיס פרפקט, ואין בה ולו פגם אחד קטן. כך שלמרות כל התהפוכות בחייה היא לא עוברת שום שינוי פנימי. היא הרי מושלמת, זה לא שהיא צריכה לשנות משהו.

הצגה שטוחה של הדמות הראשית. "גיבורה" (צילום: יוסי צבקר)

יחד עם זאת, הדגשים בסיפור ובמחזה שונים. הודג'סון, שנולדה בבריטניה המעמדית והתבגרה באמריקה, מדגישה את אצילותה הנצחית של שרה, שלא נעלמת גם בלבוש דל, את יחסה השוויוני לכל אדם ללא הבדלי הכנסה או מוצא ואת נדיבותה האינסופית. הוברמן, יוצרת תיאטרון ותיקה, מבליטה את כוחו של הדמיון ואת חשיבות היכולת לספר סיפורים, והעיבוד שלה הוא שיר הלל ליצירתיות שחבויה בכל אחד ואחת ולכוחו המרפא של הדמיון. שם ההצגה "גיבורה" לא רק נותן למחזה מעמד עצמאי משלו, ומנתק אותו מהמחויבות הסיפורית ל"נסיכה קטנה", אלא גם מחדד את השוני בנקודת המבט של הוברמן, שמתנתקת מהאסוציאציה המעמדית של "נסיכה" ומדגישה את כוחות הנפש של הילדה היתומה.

כוחו המרפא של הדמיון העיבוד למחזמר שמגיש תיאטרון אורנה פורת הוא מקצועי ומהוקצע - טקסט משובח, שירים קליטים שחושפים את רגשות הדמויות (מילים: גיל צרנוביץ, מוזיקה: אמיר לקנר), כוריאוגרפיה מעודנת של רוני ברנדשטטר ומשחק נפלא. יש איזון בין דיבור, שירה ותנועה, והקהל זוכה לסצנות מרגשות לצד הבלחות של הומור (שאפו ליוגב יפת, שמגיש ראם דאס משעשע בלי ליפול לוולגריות). קחו בחשבון שיש כמה רגעים עצובים במיוחד, שמודגשים מוזיקלית וויזואלית בעזרת השירים והתאורה.

סיפור מעורר השראה עם סצנות מרגשות. "גיבורה" (צילום: יוסי צבקר)

בזכות עבודתה של הוברמן, מודגשת תרומתו של הדמיון העשיר של שרה בהתגברות על מצבה הקשה. שרה מצליחה לשרוד בין השאר בזכות היכולת שלה לספר סיפורים ולצבוע את המציאות הקרה והמנוכרת בצבעים עליזים וחמים. ויותר מכך - שרה מלמדת את חבריה שגם הם יכולים לקחת חלק במשחקי הדמיון ושבכל אחד טמון גרעין של המצאה ויצירה. למעשה הוברמן רומזת בכך שלתיאטרון, האמון על המצאת סיפורים וצביעת את המציאות האפורה, יש כוח המרפא ומחזק את הנפש. הרמז הופך לחזק וברור בשיר הסיום של המחזמר, שהוא וריאציה על השיר הפותח. וכך רגע לפני ירידת המסך נסגר המעגל, ואנו הצופים מוזמנים לקחת איתנו הביתה את האומץ לברוא לנו עולם חדש.

» גיבורה - מחיר: 75 שקלים. מתאים לגילאי 8-12. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ