נורית אסיאג, עכבר העיר

לא הצגה סטריאוטיפית על תאומות. "מופע זוגי" (צילום: אייל לנדסמן)

ההצגה "מופע זוגי" של תיאטרון המדיטק, על פי ספרה של ג'קלין ווילסון, הזכירה לי כמה רציתי להיות תאומה בילדותי. כמו במקרה של חלום על ילדות בקיבוץ - הדשא של השכן נראה תמיד ירוק יותר, ורק שנים מאוחר יותר הבנתי שעם כל הכיף והקסם יש גם הרבה קושי ואתגרים.

» מופע זוגי - לכל הפרטים» פסטיבל ישראל לילדים

הגיבורות הן התאומות רובי וגרנט, שתי בנות עשר יתומות מאם המתגוררות בעיר עם אביהן וסבתן ועושות הכל, אבל ממש הכל, ביחד. רובי היא התאומה הדומיננטית - קשקשנית, מלאת ביטחון עצמי, אוהבת לשחק ולהופיע, להיות במרכז הבמה, ואילו גרנט שתקנית, חובבת ציור, סובלת מפחד קהל ובמה ומעדיפה לפנות את אור הזרקורים לאחותה. בהתחלה נראה שלפנינו תצוגה סטריאוטיפית של תאומות הלבושות אותו דבר, משלימות זו את דבריה של זו ויודעות תמיד מה השנייה מרגישה. אבל אז מגיעים ניצני גיל ההתבגרות, ויחד איתם מגיעה גם רוז, חברתו החדשה של האב, שמאיימת בנוכחותה על הסטטוס קוו המשפחתי.

הסטטוס קוו נמצא תחת איום. "מופע זוגי" (צילום: אייל לנדסמן)

הקלפים נטרפים כאשר רוז והאב מחליטים לעבור לגור יחד בכפר עם הבנות. חיי התאומות משתנים בבת אחת ובכמה מובנים: עליהן להתמודד עם העובדה שאביהן מצא אהבה חדשה, עם המעבר למקום חדש ושונה, עם בית ספר חדש ועם אורח חיים הזר להן. ויותר מכך - הן מתמודדות לראשונה עם הבדלי האישיות שלהן. המשבר הגדול, שמוביל לנתק זמני, מגיע כאשר דווקא גרנט השקטה מקבלת מילגה לפנימייה יוקרתית. לצד הפחד מהפרידה נאלצת כל אחת מהן להתמודד עם רגשות חדשים - רובי עם תחושת כישלון, וגרנט עם תחושת אשמה.

העובדה שרובי וגרנט עוברות בצוותא את כל השינויים בחייהן אמורה להקל עליהן, אך למעשה היא יוצרת קשיים חדשים. לא רק ששתי הבנות צריכות למצוא את מקומן בסיטואציה חדשה ולא מוכרת, הן גם מגלות סדקים בביחד החזק שלהן, ששימש להן עד כה משענת. לצד הצורך בהגדרה עצמית, חלק מתהליך ההתבגרות שכולם עוברים, הן חוששות לגורל היחסים ביניהן אל מול כל הסערות הרגשיות.

סערות רגשיות בגיל ההתבגרות. "מופע זוגי" (צילום: אייל לנדסמן)

מרגש, מצחיק, יצירתי כמו בהצגות רבות וטובות, גם פה בחרו לתבל את הדרמה בהומור, מה שמקל על עיכול הנושא. מבחינה ויזואלית הסתפקו בתפאורה מינימליסטית, והשינויים במיקומי הסצינות נעשים בעזרת שימוש יצירתי במיוחד בכיסאות, כך שאנו מוזמנים לעשות השלמה בדמיון. הבמה מצוידת גם במסך וידאו גדול, שעליו מוקרנים איורים בסגנון ילדותי שמרפררים לעטיפת הספר. האנימציה משתנה בהתאם לסביבה הפיזית ולעומס הרגשי ויוצרת לעתים רובד נוסף בהעמדה הבימתית.

המחזה מצליח לבנות דמויות עגולות, ולא יוצר דיכוטומיה של טובים-רעים. אנחנו לא צריכים לבחור מי מהתאומות "צודקת", אנחנו לא צריכים לבחור צד. התהליך ששתיהן עוברות הוא אותנטי בזכות הסתירות הפנימיות המתגלות לנו, סתירות שקיימות גם בנו. רובי היא הדומיננטית והחזקה, אך היא גם בוכה בלילות במיטה שלה. גרנט מצטיירת כחששנית ולא החלטית, אך היא לא מוותרת על ההזדמנות ללמוד בפנימייה יוקרתית.

בלי טובים ורעים, בלי לבחור צד. "מופע זוגי" (צילום: אייל לנדסמן)

נגה אשכנזי (מחזה) ורוני פינקוביץ (בימוי) מביאים לקדמת הבמה דמויות נשיות והתלבטויות רגשיות שנחשבות "של בנות", מה שכמובן לא הפריע לבן השמונה הפרטי ולבנים נוספים בקהל ליהנות מההצגה. ההצגה מלאה בהומור ובאתנחתות קומיות, במיני התרחשויות ודרמות, ומשובצים בה שירים וקטעי תנועה משעשעים. המשחק מצוין, והשחקנים עוברים בהצלחה בין הדרמטי להומוריסטי. התוצאה הסופית היא מצחיקה, חכמה ומרגשת, ומזכירה לנו את אחד הצדדים החשובים בתהליך ההתבגרות, המובאים בהצגה באמצעות מסר פשוט אך נכון: "לפעמים קצת נעים להיות לבד... להיות את עצמך, לא חלק מאף אחד אחר".

"מופע זוגי", במאי: רוני פינקוביץ', מדיטק חולון, 28 במרץ 2015. ההצגה עולה ב-30 במאי במסגרת פסטיבל ישראל לילדים, במדיטק חולון, בשעה 10:30.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ