נורית אסיאג, עכבר העיר

פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים מציין 25 שנים של עידוד יצירה תיאטרלית מגוונת לילדים. גם הפעם ההיצע כולל הצגת פתיחה מושקעת, שש הצגות תחרות - כולן הפקות מקוריות שנתמכות בידי הפסטיבל, מבחר מרשים של הצגות אורחות ממגוון תיאטראות ומופעי חוץ חינמיים ובינלאומיים. יצאנו לבדוק את ההיצע המקורי של הפסטיבל, וגילינו מבחר נהדר של הצגות - על חיות, על קשישים, על יחסים במשפחה ובין חברים, הרבה צחוק, הומור וחדווה נפלאה של יצירה. אלו הן מסקנותינו המשפחתיות.

» פסח 2015 - המדריך המלא» פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים» אירועי פסח לילדים » פסטיבלי פסח לכל המשפחה» מדריך סרטי הילדים לפסח» פעילויות זולות לכל המשפחה» המדריך לפסטיבלי המוזיקה בפסח

מופע הפתיחה: הרפתקאות חמור שכולו תכלת

"הרפתקאות חמור שכולו תכלת" היא עיבוד נפלא לספרו של נחום גוטמן, על חמור שיוצא לגמרי במקרה למסע הרפתקאות. בחור קונדסי רע לב תוקע מסמר בישבנו של חמור כדי לעודד אותו לדהור, מה שגורם לחמור האפרפר לצאת בריצת אמוק לא מתוכננת כדי למצוא מזור לכאביו. במהלך חיפושיו הוא פוגש שלל טיפוסים בעיירות הארצישראליות: מוזיקאי במשבר יצירה, בחורה ענייה ושלושת ילדיה, עשיר קמצן ותוכי המחמד שלו, צמד גנבים לא יוצלחים, ראש עיר נפוח ואשתו הקשקשנית ומנהל מוזיאון כושל. חייהם של כולם משתנים בעקבות המפגש האקראי עם החמור שהופך לחמור קסמים. בסוף הטוב יחזור חמורנו לבעליו וישתחרר מהמסמר המכאיב. העיבוד והבימוי של שי פיטובסקי הוא שיר הלל לאמנות התיאטרון והסיפור, יצירת מופת מרגשת ועוצרת נשימה, עם משחק משובח וחיבור מרהיב של תפאורה-תאורה-תלבושות. בובת החמור מלאת הבעה ורגש, וגוני פז, המפעילה והמדבבת של הגיבור ארוך האוזניים, עושה עבודה קולית ותנועתית מצוינת.דבר דור ההמשך: הצגה של הרפתקאות, קצת עצובה, קצת מצחיקה ומאוד מרגשת. התפאורה מאוד יפה, וההפעלה של החמור ממש טובה. שורה תחתונה: שילוב מהפנט של ויזואליה, שפה, מוזיקה ומשחק. 

שיר הלל לאמנות התיאטרון. הרפתקאות חמור שכולו תכלת (צילום: כפיר בולוטין)

אבא בורח עם הקרקס

עיבוד לספרם הלא שגרתי של אתגר קרת ורותו מודן "אבא בורח עם הקרקס". מנחם, האבא של מיכל ואלי והבעל של דניאלה, מחליט יום אחד לברוח עם הקרקס הגדול שמגיע לעיר. אחרי שנים שבהן טיפל ובישל, הרגיע ותמך, ניקה וסידר (וגם עשה פדיחות) - והכל בשילוב להטוטנות, אקרובטיקה וליצנות - הוא מחליט להגשים את החלום הקרקסי שלו. אמא והילדים קצת בהלם, מאוד כואבים את הפרידה, אבל מבינים שעכשיו הזמן שלו לקבל את הבמה. עד לאיחוד מחדש הוא ישלח לבני המשפחה גלויות מרחבי העולם, והם מצדם יתגעגעו וילמדו איך לחיות בלעדיו למרות הקושי. זהו ביצוע משעשע וקרקסי, עם משחק נפלא של ארבעת השחקנים, והופעה מפתיעה ואקרובטית של יהונתן רוזנהק, שמפליא לג'נגל, להלך על קביים, לירוק אש, לרכוב על חד אופן ועוד שלל מיומנויות קרקסיות. בין להטוט ללהטוט מתגנבות הארות ותובנות על הגשמת חלומות ועל החשיבות לתת את הזמן והספייס לאהובים עלינו.דבר דור ההמשך: הצגה מגניבה, מיוחדת ומצחיקה. כמו ללכת לקרקס, אבל בהצגה.שורה תחתונה: כובש, מצחיק ומפתיע.

להטוטנות, אקרובטיקה ומשחק. אבא בורח עם הקרקס (צילום: כפיר בולוטין)

הסיפור של יאללה ורגע

שני אחים תאומים, יאללה התוסס והאנרגטי ורגע החולמנית והמתלבטת, אשר חוגגים את יום הולדתם בפיקניק בחורשה, מככבים בהצגה "הסיפור על יאללה ורגע". במהלך ההכנות למסיבה הם רבים בלי הפסקה, עד הברוגז הבלתי נמנע והביטול (הזמני) של החגיגה. כל אחד מהצמד יוצא למסע עצמאי בחורשה, כי "לבד, לבד, לבד/ הרבה יותר נחמד". יאללה יפגוש נוטריה היפראקטיבית, רגע תחבור לצב איטי במיוחד, ובסוף צמד האחים יגלה שלבד זה בעצם לא כל כך נחמד, והשוני ביניהם הוא דווקא מועיל ומפרה. מדובר בהצגה משעשעת עם טקסט מחורז ואינטליגנטי, בחירה מוזיקלית מצוינת לאפיון הדמויות, מריבות אותנטיות בין האחים, ומשחק מעולה. כל אלה מעניקים כסות ססגונית, קצבית ומלאת הומור לסיפור ולמסר הלכאורה בנאליים של "מה שיש לך הוא בעצם הכי טוב שיכול להיות" ו"נו פלייס לייק הום".דבר דור ההמשך: הצגה כיפית, מצחיקה מאוד ועם חרוזים.שורה תחתונה: דמויות מבדרות שאי אפשר לא להזדהות איתן, במיוחד אם אתה אח/ות או הורה לשניים ומעלה.

רבים ומשלימים בלי הפסקה. הסיפור על יאללה ורגע (צילום: כפיר בולוטין)

ג'ירפה עפה שתי ג'ירפות חברות - שירה ומירה - יוצאות בהצגה "ג'ירפה עפה" למסע משותף שמטרתו משתנה ללא הרף. צמד החברות עוזבות את דירתן הצפופה אל המֵעֵבֶר - הרחוב, השמים ואפילו החלל רק כדי לגלות שהבית הוא המקום הטוב ביותר להיות בו. המחזה נכתב על פי סדרת "שתי ג'ירפות" של נורית זרחי. לביא זיטנר, שכתב וביים, שומר נאמנות לרוח השטות והשנינות של זרחי, ומגיש מופע נונסנס מתוחכם ומצחיק במיוחד, בליווי מוזיקה חיה, שירה ואקרובטיקה. למורן קל (הג'ירפה שירה), שדור ההמשך זיהה מ"הצחוקייה", יש תזמון קומי נפלא שמנוצל היטב לאורך ההצגה.  דבר דור ההמשך: הצגה מגניבה ומאוד מאוד מצחיקה.שורה תחתונה: ביצוע נפלא, חכם וקורע לטקסט מבריק, מצחיק ושנון מבטיח שעה של צחוק משחרר.

חיות חלליות וקורעות מצחוק. ג'ירפה עפה (צילום: כפיר בולוטין)

גור חתול אדם ארוך שיער ההצגה "גור חתול אדם ארוך שיער" הינה עיבוד לספרו של אתגר קרת. ילד שסובל מהזנחה הורית בגלל אביו העסוק, נשאר לבד בגן החיות כאשר האב מבריז בעקבות פגישת עסקים חשובה. במהלך השיטוט בגן הילד מאופר כחתול, ולאחר מכן נרדם בכלוב ריק, שעל שלטו הוא כותב "גור חתול אדם ארוך שיער". בשנתו הוא נלקח בידי חבקוק, לוחם זכויות חיות, שחוטף בעלי חיים ומשחרר אותם בסביבתם הטבעית. כשהוא חוזר להוריו עם ספר הוראות מדויק כיצד יש לגדל אותו, היחסים המשפחתיים משתפרים פלאים. עבודתו של עופר עמרם מציעה ביצוע מעט אוונגרדי וסומך על הקהל הצעיר שיידע לעכל את הנרקם מול עיניו. ההצגה משלבת לא מעט קטעי תנועה ללא מילים בליווי מוזיקה ואפקטים - ארוכים מדי לטעמי - ומציבה את הילד במרכז ההתרחשויות, כמי שיכול לעצב ולהשפיע על המציאות שנכפתה עליו. העיבוד לא מציע הכרעה חד משמעית אם חבקוק הוא פרי דמיונו של הילד או חלק מהמציאות הפנטסטית של הסיפור. באופן מפתיע, למרות ההגשה הפרינג'ית משהו, ולמרות שלא הכיר את הספר, דור ההמשך אהב ונהנה.דבר דור ההמשך: הצגה דמיונית, מיוחדת וקצת מצחיקה.שורה תחתונה: עיבוד לא שגרתי, בניחוח פרינג'י, שמהלך על התפר בין חלום ומציאות.

בין חלום למציאות. גור חתול אדם ארוך שיער (צילום: כפיר בולוטין)

סיפורי סבתא וסבא גם יום בחייהם של סבא וסבתא, מרגע הקימה ונטילת מנת הכדורים היומית, דרך זיכרונות מימיהם כצעירים ועד ארגון מסיבת ההפתעה ליום ההולדת של נכדם. ההצגה "סיפורי סבתא וסבא גם" משלבת שירים, פלשבקים לצעירותם (הכתפיים מתיישרות, הגב נזקף והמבטא הופך לישראלי במקום זקן בסגנון עדות אשכנז) והמון הומור על זיקנה. רוי קלדרון ואתי וקנין מפליאים לעבור בין הגילים (השינוי במבטא ובהיגוי סטריאוטיפי ולא מציאותי, אבל כל השאר מעולה), ומגישים סבא וסבתא לצד צמד צעירים רומנטיקנים ומציאותיים כאחד. הליווי המוזיקלי החי מוסיף חיים ושמחה, והשימוש במסכות משקף את הביצוע הפיזי של המעבר בין הדורות.דבר דור ההמשך: הצגה קצת מצחיקה על סבא וסבתא, ויש גם שירים יפים.שורה תחתונה: מופע שצוחק על הזיקנה בלי לעשות צחוק מהזקנים עצמם.

המון הומור על זיקנה. סיפור סבתא וסבא גם (צילום: כפיר בולוטין)

התיאטרון של אמיליה

אמיליה, יוצרת קשישה, מחליטה לסגור את התיאטרון שלה כי נעלם לה הדמיון, נגמרו לה הרעיונות, ו"כולם רוצים דברים חדשים, מהירים ואף אחד לא שם לב לתיאטרון קטן". תוך כדי שקיעה לשגרה ושיחות עם ידידיה הבובות היא עפה על כנפי הדמיון ומגלה מחדש את היצירתיות. "התיאטרון של אמיליה" הוא תיאטרון בובות עם מפעילה אחת, שעושה שימוש בכמה אמצעים מהז'אנר הנפלא - בובה גדולה, צלליות, בובות קטנות ועוד. הצד החזותי והפעלת הבובה נפלאים, אך למרות הסוף האופטימי והגילוי מחדש של מעיין היצירה, האווירה בהצגה מאוד מלנכולית, מעין שירת הברבור של אמיליה. לא בטוח שמתאים לילדים קטנים.דבר דור ההמשך: ההצגה עצובה, אבל היו בה קטעים מצחיקים. מאוד יפה איך שמפעילים את הבובה ואיך שעשו אורות של כוכבים עם המסננת.שורה תחתונה: הסיפור קשה לעיכול והאווירה עצובה, למרות הסוף השמח.

בובה מפעילה בובה. התיאטרון של אמיליה (צילום: כפיר בולוטין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ