תיאטרון פצפון: עולם גדול לילדים קטנטנים

בעזרת צלילים, קולות, תנועה ואביזרים - תיאטרון פיצפון מביא את חוויית התיאטרון גם לילדים מתחת לגיל שלוש

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחקניות ההצגה "תיאטרון פצפון" עומדות יחדיו על הבמה
צילום: כפיר בולוטין

דמיינו לעצמכם את המחזה הבא: שתי ילדות נפגשות לראשונה, והמפגש ביניהן פורש בפני הצופים עולם עשיר בדמיון, מוזיקה, תנועה, קולות, אביזרים, צלליות והקרנות וידאו. עד כאן הכל כרגיל, כמו בכל מופע ילדים אחר. אלא שבמקרה שלפנינו, מדובר בהצגה של תיאטרון פיצפון מבית תיאטרון אורנה פורת, יצירה ייחודית שמיועדת לילדים בגילאי שנה עד שלוש.

» הצגות תיאטרון אורנה פורת - לכל הפרטים
» תיאטרון פיצפון - לכל הפרטים ומועדי ההצגה
» מדריך ההצגות לפעוטות
» הצגות ילדים

זו הפעם הראשונה שנוצרת בארץ הצגה לגילאים כאלה נמוכים, כאשר השפה והמרכיבים התיאטרליים מגרים את סקרנותם של הילדים, וגורמים להם להתרגש ולעבור בפעם הראשונה בחייהם חוויה של תיאטרון.

כבר בכניסה למופע ניכרת ההתרגשות. בחלק מההורים ניכר חשש מסוים: כיצד הילד יגיב? האם יבכה? האם יירדם? אולי יעמוד ויפריע למהלך התקין של ההופעה? הם מתיישבים בחלל התיאטרון, הילד על ברכיהם או על הרצפה שלפניהם. מדי פעם אכן נשמע בכי קל או מלמול, רעש רקע טבעי באירועים לגילאים שכאלה. הקהל מורכב מילדים באותו טווח גילאים ואין זה חריג אם הילד שלך לא ירצה להמשיך לצפות בהופעה או יבכה פתאום.

ההתרגשות אצל ההורים ניכרת. תיאטרון פצפוןצילום: כפיר בולוטין

עולם אמנותי שלם במילים בודדות

במסגרת הרעיון לאפשר לילדים ליהנות מהמופע, כל המרכיבים שבו נבחרו בקפידה תוך התייחסות אמיתית לעולמו הפנימי של הילד בגיל הרך. למשל, בשלב זה רוב הילדים עדיין נמצאים בתהליך של רכישת שפה, ולכן השחקניות לא מדברות במשפטים ארוכים ומייגעים כשהן מספרות סיפור, אלא יוצרות את העולם האמנותי באמצעות שימוש במילים בודדות וקליטות שהילד מכיר: כדור, שמש, פרח וכדומה. לאורך המופע פונות השחקניות זו לזו במילים בודדות עם הברות מודגשות, וניכר כי נעשתה עבודת הכנה רצינית לקראת המופע. מאחר שהסבלנות של ילד בגילאים הללו קצרה והריכוז נמשך כמה דקות בודדות, המופע עצמו דינמי ביותר ולא נמשך מעבר ל-25 דקות, זמן סביר שהילד יכול להחזיק בו מעמד.שתי השחקניות לבושות בבגדים צבעוניים בצבעים רכים, הן לא מחופשות ולא עוטות איפור על פניהן. גם התפאורה על הבמה פשוטה בעיקרה, הכל כדי לאפשר רקע רגוע ונעים לצפייה ולא בלגן ורעש. בנוסף, המוזיקה במופע הותאמה במיוחד לצלילים שהילד מכיר, צלילים עדינים ונעימים לאוזן.

האביזרים במופע - כמו פעמון, פרפר על מקל וכדור - הם חלק מהעלילה הפשוטה, והשימוש בהם ממקד את הילד בכל פעם בחפץ הנבחר. אין עומס של גירויים, ההצגה נמשכת והילדים הקטנים יושבים מרותקים ומחייכים. מדי פעם אפשר לשמוע קול של ילד שרוצה להשתתף. למשל, כשנחשף הכדור במופע היו כמה ילדים בקהל שרצו לגשת לשחקניות, לקחת את הכדור ולשחק איתו, דבר שלא הפריע למהלך ההצגה ואפילו העלה חיוך על פני ההורים.

צבעים רכים, ללא תחפושות. תיאטרון פצפוןצילום: כפיר בולוטין

מגלים צללים, צבעים ותנועות

בגילאים הללו הפעוטות חוקרים את נושא ההיעלמות וההופעה, חלקי גוף מעניינים אותם, ולכן במופע יש שימוש בצלליות ובמשחקים של אור וצל על הגוף. כחלק מתהליך המחקר במופע הוחלט להשתמש גם במצלמה במעגל סגור במטרה לאפשר עוד ממד של התבוננות וחקירה ויזואלית של גוף, איברי גוף, תנועה ותקשורת בין השחקניות. בתיאטרון פיצפון כל אחד מגלה צבעים, צורות ותנועות בדרך אחרת שלוקחת את דמיונו למחוזות שונים וחווייתיים. היכולת לאפשר לפעוטות לצפות במופע תיאטרון כבר בגיל כזה היא נדירה וחיונית להכרת עולם קצת אחר, נעים יותר ומאתגר.

הקטנטנים יושבים מחוייכים. תיאטרון פצפון:

תיאטרון פיצפון - לכל הפרטים ומועדי המופע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ