"בטהובן הקפדן היה פעם קטן": חוויה רב תחומית וקסומה - הצגות לילדים - הארץ

"בטהובן הקפדן היה פעם קטן": חוויה רב תחומית וקסומה

המופע ה-14 של ניצה שאול בסדרת "צלילי קסם לילדים", מספר על ילדותו של בטהובן בשילוב מוזיקה קלאסית, מחול ורב שיח משעשע עם הקהל הצעיר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נורית אסיאג, עכבר העיר אונליין

היום זה כבר סוג של קונצנזוס שילדים ומוזיקה קלאסית הולכים טוב מאוד ביחד. השאלה אם האזנה לקלאסיקנים מפתחת את המוח, פחות במעניינת במקרה זה, כך גם העיבודים לטף שנוצרו בעקבות מחקרים שונים על הקשר בין האזנה למוזיקה קלאסית ובין גאונות. כשבקונצרטים לילדים ואופרה לילדים, הרבה צופים צעירים יושבים מרותקים ומקשיבים ונהנים - די ברור שמדובר בחיבור מנצח.

בטהובן הקפדן היה פעם קטן - לכל הפרטים

סדרת "צלילי קסם" של ניצה שאול, היא שחקנית ותיקה בז'אנר של מוזיקה קלאסית לילדים, ובאמתחתה 13 עונות של נוסחה מנצחת, המצליחה להביא את הקלאסיקה לבמה וללב של הצעירים. הפורמט הניצה שאולי כולל נגינה חיה ומקצועית של המוזיקה, קטעי ריקוד בביצוע רקדנים, תמה מרכזית הנעה סביב מלחין ידוע, יצירתו וילדותו (לעתים התמה המרכזית היא סגנון מוזיקלי), ולא פחות חשוב – תלבושות ברוח התקופה. שאול עצמה מגישה את הסיפור, וגם אחראית על התחקיר, הכתיבה והעריכה.

המופע על לודוויג ון בטהובן נפתח בנגינה של אנסמבל תל אביב, הכולל פסנתר וארבעה כלי נשיפה. מיד אחרי נכנסת לבמה שאול, כתמיד בשמלה מפוארת המתאימה לתקופה, ומציגה את חברי האנסמבל. כל אחד מהנגנים מסביר לקהל על כלי הנגינה שלו, מה הייחוד שלו וכיצד מופק הצליל. במילים ספורות, ולכאורה כבדרך אגב, מצליחים הנגנים להדגים ולהבהיר כיצד ההבדלים בין כלי הנגינה (הגודל והחומר שממנו הם עשויים) ובין אופני הנשיפה בהם יוצרים את הצלילים השונים. 

בהמשך המופע מנגנים חברי האנסמבל קטעים מיצירות נוספות של בטהובן, ושאול פורשת בפני הקהל את קורותיו של בטהובן הילד, שהיה פרוע ומלוכלך, תלמיד גרוע, אבל עם פוטנציאל מוזיקלי יוצא דופן. אביו, זמר בחצר הדוכס ומורה לפסנתר ולכינור, היה קשוח ודרש מבטהובן לנגן בתקווה שגם הוא יהיה ילד פלא כמו מוצרט. באופן מפתיע החינוך המוזיקלי הקפדני של האב, שהכריח את לודוויג לנגן ולהתאמן עוד ועוד, גם בשעות הלילה המאוחרות, לא הצליח להשניא את המוזיקה על בטהובן הצעיר. הסיפורים על חוויות הילדות של בטהובן מלווים בקטעי מחול שבהם משתתפות שש רקדניות, שתיים מהן ילדות בעצמן, שמשחקות את בטהובן הקטן ואת ידידתו ושכנתו הצעירה קסיליה בהמון ביטחון ומפגינות נוכחות בימתית כובשת.

סוד הקסם במופעים של שאול הוא ההגשה הבלתי אמצעית של המוזיקה לילדים. ההורים מוזמנים לשבת בכיסאות מאחור, אך דור ההמשך מתיישב על שטיחים הפרושים למרגלות הבמה, שאינה מתנשאת אל על אלא ממוקמת בגובה העיניים. התחושה המתקבלת היא שהצופה מוזמן להציץ לתוך חייו של היוצר, וכאילו לקחת בהם חלק. שאול פונה לילדים במהלך המופע, שואלת ומגיבה בהתאם להברקות הספונטניות של הקהל הצעיר, שנענה בשמחה ותורם שלל תובנות - רב שיח משעשע ומפתיע, שתמיד גורר פרצי צחוק מההורים ושאר המבוגרים שביציע. בכלל, במופע על בטהובן מככב ההומור בקטעי המחול, שבהם המבצעות משתוללות עם הבעות הפנים והכוריאוגרפיה משלבת בעדינות קטעי סלפסטיק.

כמו בהפקות הקודמות של "צלילי קסם" גם הפעם התרומה האמיתית של המופע היא לאו דווקא הכרת הביוגרפיה של המלחין או התוודעות ליצירותיו, אלא בהצגת החיבור של המוזיקה למחול, לתנועה ולסיפור. בפחות משעה אין סיכוי שתשלימו חורים בהשכלה ותכירו היטב את בטהובן ואת יצירתו, מה שיישאר איתכם, חוץ מכמה אנקדוטות משעשעות, זה החוויה הרב תחומית, האופן שבו המוזיקה, הסיפור והמחול חוברים יחדיו ומשתלבים זה בזה. 

» בטהובן הקפדן היה פעם קטן, 11-13.1 ב-17:00 וב-18:30, בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה, 85 שקלים. 24.1 ב-17:30 מרכז ז'ראר בכר בירושלים. מיועד לגילי 4-10. תאריכים נוספים יתפרסמו בקרוב

צפו בקטע מתוך החזרות של "בטהובן הקפדן היה פעם קטן":

תגובות