הצגות ילדים: ביאליק חוגג על הבמה

ההצגה "בת המלך" של צביה הוברמן, היא עיבוד תיאטרלי מענג לסיפור ותיק ומוכר של ביאליק, שיגרום לכל בני המשפחה להנאה צרופה

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

"בת המלך", שהיתה הצגת הפתיחה של פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים השנה, היא יצירה קסומה שנוצרה על פי "אגדת שלושה וארבעה" של חיים נחמן ביאליק. צביה הוברמן, שהמחיזה וביימה את ההצגה לתיאטרון חיפה (בביצוע קבוצת החיפאית ושחקנים אורחים), לקחה קטעים משני הנוסחים של האגדה שיצר ביאליק וגם מסיפורו "בת המלך ובן זוגה", ערבבה והדגישה בהם מוטיבים של אגדות (מעשיות) אירופיות קלאסיות, ועיטרה ושיבצה במגוון אלמנטים תיאטרליים, שהופכים את היצירה לשעה של הנאה וקסם.» בת המלך - לכל הפרטים ומועדי ההצגה» הצגות ילדיםהמחזה מביא את סיפורה של נעמה, בתו של שלמה המלך, שאביה נאלץ לכלוא אותה במגדל גבוה על אי בודד. זאת לאחר שהאבות של מחזריה, שאת ידיהם היא דחתה, סנטו בו על היעדר מרות הורית, והוא מצדו רצה להוכיח להם ש"אי אפשר לשלוט בלב" ושלכל אחד יש אהוב או אהובה, והם ימצאו זה את זה בכל מקרה ובכל מצב, גם אם הם כלואים במגדל גבוה על אי בודד. ההחלטה ההורית של שלמה המלך (יהיו מניעיה ונסיבותיה אשר יהיו) קצת בלתי נתפסת בימינו, אך אחרי הכל זוהי דרכן של אגדות רבות, שאיך נגדיר זאת בעדינות - לא עושות טוב לדימוי ההורי - ובכל זאת, הן חלק מהקאנון התרבותי שלנו וחשוב להכירן. למזלה של נעמה, זה לא המוטיב האגדי היחיד בהצגה, ובחור עני מעכו, ששמו נתניה, יוצא למסע הרפתקני אל הלא נודע, הכולל הפלגה רבת סכנות. כשספינתו נטרפת בסערה הוא מוצא את עצמו (ותודה לאיתני הטבע ולברואיו) על האי הבודד. שם הוא פוגש, להפתעתו, את נעמה הכלואה, משחרר אותה (שוב בעזרתם של ברואי הטבע), ונבואת האב על כוחו של הגורל בשדה האהבה מתגשמת.

מנצחים את איתני הטבע. בת המלך (צילום: כפיר בולוטין)

ויהי היום

העיבוד העלילתי שיצרה הוברמן אמנם אינו העתק של האגדה פרי עטו של ביאליק, אך הוא מנוקד ברפרורים ליצירתו, ובהם השפה הפיוטית; השימוש בביטוי "ויהי היום", מטבע לשוני שנפוץ באגדות ביאליק ושמו של ספר האגדות שחיבר; ובמיוחד השיבוץ של שירו "מעבר לים" שהופיע בספרו לילדים. במובן זה ההצגה היא חגיגה ביאליקית, וחובביו מוזמנים לנסות ולאתר קריצות נוספות ליצירתו (שימו לב לעיטורי האותיות על בגדי השחקנים - האם הם רומזים לשיר המשחק "אל"ף -בי"ת"?).

ההצגה "בת המלך" נפתחת בהקדמה - השחקנים כולם על הבמה בבגדים אחידים, מציגים לנו את שעומד לקרות. הוברמן לוקחת את דמות המספר-יודע-כל צעד קדימה והופכת אותו לקבוצת מספרים, אשר לא רק פותחת וסוגרת את הסיפור, אלא גם צצה פה ושם במהלך העלילה לספק לנו קצת תובנות והסברים ועל הדרך גם לפרש כמה ביטויים. התוספת הזו של להקת מספרים מאפשרת לזרוע גם כמה אתנחתות קומיות שצובעות את המופע בגוון מעודן של הומור. צוות השחקנים מפליא לעבוד ביחד ולחוד ומדגים איך תיאטרון מילולי ופיזי משתלבים זה בזה בהרמוניה.התוספת שתופסת. להקת המספרים בבת המלך (צילום: כפיר בולוטין)

אך מה שהופך את "בת המלך" לחגיגה בימתית הוא השילוב של קשת רחבה של טכניקות תיאטרליות, שכל אחת מהן שאובה מז'אנר אחר - מסכות ענק, אקרובטיקה, תיאטרון פיזי, מוזיקה, שירה ועוד. בחלק מהסצנות אפשר ממש לחוש בעבודה המשותפת של אנשי המקצוע השונים שמאחורי היצירה: מעצבי תאורה (אורי מורג), תפאורה (שני טור) ואביזרים (מאור צבר), מדריכת התנועה (רויטל גוטשלק) והבמאית. כך, למשל, נוצרת הסצנה הקסומה, המרהיבה בפשטותה, של הפלגת וטביעת האונייה שבה נמצא נתניה - הגלים נבראים  על ידי רצועות בד תכולות וענקיות המתחברות לשחקנים, אשליית הספינה השטה נוצרת בעזרת מוטות שאוחזים השחקנים ותנועות הגוף שלהם, ותחושת הסערה והסכנה מודגשת דרך השינויים בתאורה.

"בת המלך" היא יצירה רבת רבדים המאפשרת הנאה לגילים השונים. הקטנים יותר (ההצגה מיועדת לבני ארבע ומעלה) ייהנו מהעושר הוויזואלי ומהשירים (הפרטי שלי נשבה בשירתה של נצנת מקונן כנעמה), והגדולים יותר ישמחו מההומור וממשחקי המילים, ואולי גם ירוו נחת מהרומנטיקה. הגדולים ממש מוזמנים להתענג על העיבוד התיאטרלי, על האופן שבו האלמנטים השונים משתלבים זה בזה ועל המסע בעקבות יצירתו ושפתו של ביאליק.

כל האלמנטים משתלבים לסצינות נפלאות. בת המלך (צילום: כפיר בולוטין)

בת המלך. שבת ה-11.5 ב-11:00 באודיטוריום חיפה, יום שני ה-13.5 ב-17:30 בתיאטרון גבעתיים. מחיר: 44-110 שקלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ