קסמים או משלים: שתי הצגות שאתם חייבים לראות

שתי הצגות מוצלחות שלא כדאי לכם לפספס, מגיעות בסוף השבוע למוזיאון תל אביב. לכם נשאר רק לבחור - מזוודות קסומות או משלים מלכותיים

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

בשבת הקרובה (ה-9.3) מתארחות שתי הצגות במוזיאון תל אביב: "מזוודות ומציאות" של תיאטרון התיבה ו"ארבעה משלים ומלכה" של הפנטומימאית רותי תמיר (עוד מתארחת באותו יום במוזיאון "הדרך לשמה" הנהדרת של תיאטרון רות קנר).» ארבעה משלים ומלכה - לכל הפרטים» מזוודות ומציאות - לכל הפרטים

הקסם נמצא בפרטים הקטנים

במרכז ההצגה "מזוודות ומציאות" דמותה של נולה (אביה ברוש), בחורה קצת משועממת שעובדת במחלקת אבידות ומציאות בתחנת הרכבת. היא לקחה את העבודה הזו כי חשבה שברכבת, בין כל האנשים והסיפורים והמסעות, יהיה גם לה קצת אקשן. אבל היא מגלה ש"נורא משעמם כאן. שום דבר לא קורה. הם מתאהבים, יוצאים להרפתקאות, נוסעים - ואני נשארת כאן, בלי סיפורים, בלי ריגושים, כמו מזוודה שמישהו שכח בתחנה". בתחנה עובד גם פבלו (יניב קלדרון), שמאוהב בסתר בנולה, והוא לעומתה מבסוט מהחיים ומהעבודה.בדרך לחיים אחרים. מזוודות ומציאות (צילום: יפית יוחאי)יום אחד נעלמת בתחנת הרכבת מזוודה של הדוכס, שמלאה במטבעות זהב, וכולם - ובמיוחד מנהלת התחנה - לחוצים למצוא אותה. באותו יום מקבלת נולה ביקור לא צפוי - ממזוודה שנשכחה כשהקרקס עבר בתחנה, קופצת מעין ספק פיה ספק קוסמת בשם אוליביה (גל אביב קלדרון, שגם כתבה וביימה), שמכניסה קצת צבע לחיים האפרוריים של נולה. אחרי כל מיני טלטלות ואירועים (וטוויסט בעלילה) תימצא האבידה, פבלו ונולה ימצאו זה את לבו של זו, ואוליביה תמשיך בדרכה הקסומה. "מזוודות ומציאות" היא הצגה שמנסה להראות איך אפשר להסתכל על החיים קצת אחרת. בעקבות אותו יום מטורף, שפתאום מטלטל את השגרה המשמימה, נולה מתבוננת על המציאות שלה מזווית שונה, ומבינה ש"הקסם נמצא בפרטים הקטנים... באנשים". אנו חווים את כל ההרפתקאות המסחררות המתרחשות מנקודת המבט של נולה, המחויבת להישאר במקומה, ולכן למעשה עוברים את השינוי איתה. מחדר בנאלי וסתמי הופך המשרד של נולה לחמ"ל מבצעי, שאליו מתנקז כל האקשן. מחיים משמימים הופכים חייה של נולה למלאי עניין וקסם. אביב קלדרון יצרה הצגה שיש בה רומנטיקה והומור, פיות וקסמים, הרפתקאות ומרדפים, למרות שכולה מתרחשת במקום אחד שהוא לכאורה הכי משעמם בעולם. וכך, בין השורות, היא רומזת שכל אחד יכול להביא קסם לחיים שלו. צריך רק להעז ולחלום.מחכה לחלומות שיתגשמו. מזוודות ומציאות:

העומק והעושר של שפת הגוף הפנטומימאית והיוצרת רותי תמיר לקחה ארבעה משלים, תפרה אותם יחד בסיפור מסגרת ויצרה מופע שיותר משהוא בא ללמדנו את הנמשל הוא מנסה להגיד לנו משהו על אמנות ועל יצירה. מלכה אחת, שמתפקדת כשופטת ופוסקת, די מאסה בעבודתה. אך אין לה ברירה, היא חייבת להמשיך במשימה - אחרת תיענש ולא תוכל לראות את בבואתה במראה. זוגות זוגות עולות לדוכן שלה חיות היער, ומבקשות עצה: האריה והעכבר (יצור קטן יכול להציל יצור גדול); הארנב והצב (לא לזלזל ביריב); השועל והעורב (לא להתפתות לחנפנות); ושתי העזים שנתקלו זו בזו על הגשר הצר (לפעמים עדיף לוותר). תמיר, כמובן, מבצעת את כל תשעת התפקידים, כולל המלכה ושתי וריאציות על עז - אחת צעירה, השנייה זקנה. סביר שהילדים שלכם כבר נתקלו במשלים האלה (אחרי הכל, שלושה מהם מככבים ב"סיפורי החיות של סבא טוביה"), ואל תיתנו לזה להפריע לכם. המשל הוא לא העיקר כאן, וגם לא הנמשל. מי שממש מתעקש יכול למצוא במופע אי אלו מסרים חינוכיים (בכל זאת, במשלים עסקינן), אך המהות של היצירה היא הצורה וההגשה.

פנטומימה, טקסט והמון דמיון. ארבעה משלים ומלכה (צילום: רן פלג)יותר משהיא מנסה ללמדנו לקחים חשובים לחיים, תמיר מנסה להנגיש את הפנטומימה ולהראות את קסמה. העובדה שחלק מההצגה מלווה בקריינות (ארז שפריר, שאגב מככב גם בקלטת המשלים של טוביה צפיר) ושתמיר עצמה "שוברת את הכללים" ומדברת לא פוגמת בכוח של שפת הגוף ולא באסתטיקה של אמנות הפנטומימה. נהפוך הוא - זהו שדרוג אמיתי לז'אנר העתיק והוותיק. כמעט ללא תלבושות (להוציא המעיל והפאה המהממים של המלכה), כמעט ללא אביזרים (פרט לדוכן השיפוט), עוברת תמיר בחינניות בין הדמויות השונות, מדלגת בין החזק לחלש, בין המהיר לאיטי, בין הטיפש לערמומי ובין הזקן לצעיר, ומצליחה בעזרת התנועה והבעות הפנים להעניק לכל דמות עומק ועושר שאף מילה לא תוכל לתת לבדה. התוצאה הסופית מצחיקה, מקסימה ומיוחדת.

שדרוג לז'אנר הפנטומימה. ארבעה משלים ומלכה:

"ארבעה משלים ומלכה". לבני 11-7. מוזיאון ת"א לאמנות (אולם קאופמן), שבת 9.3, 11:30. 50 שקלים; "מזוודות ומציאות". לבני 12-5. מוזיאון ת"א לאמנות (אולם אסיא), שבת 9.3, 11:30. 60 שקלים. המחיר כולל כניסה למוזיאון.

תגובות