גיבורי האור 2: מהומה רבה על הבמה

עם שירים מוכרים בעיקר לקטנטנים, "גיבורי האור" מצליחים לבלבל את הצופים, אבל בכל זאת להשאיר אותם עם חיוך על השפתיים

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

נר שישי של חנוכה. אולם נגה ביפו מלא למדי. רק כמה איים קטנים מבשרים על כך שלפעמים אי אפשר לרכוש מראש כרטיסים ולהתחייב לתאריך מדויק כשבילדים ובחורף עסקינן. רוב מי שבאו למופע הן משפחות שהרכבן הורה אחד, עם דגש לא ברור על אבות הפעם, וילדים שגילם עד שבע שנים. גיבורי האור 2 - משימה בחלל, אחד מלהיטי חג חנוכה הנוכחי, מיועדת אמנם לקהל צעיר המורכב מבני 3-5 לערך, אולם אין ספק שזכאותם של אלו לצפות במופע בגובה עיניהם מביאה איתה את תופעת האחים שנגררים אחרי. באופן מפתיע במשך המופע גם אלו וגם אלו נצפו מרותקים באותה מידה, מצחקקים מאותן בדיחות, ומוחאים כפיים לפי אותו הקצב. ההבדל היחיד שניכר לעין היה שליטתם של הזאטוטים שבחבורה במילות השירים, שהם למעשה להיטי הזהב של שלושת גיבורי המופע -  יובל המבולבלהדוד חיים ומיקי.» גיבורי האור 2 - משימה בחלל - לכל הפרטים» מופעי חנוכה הגדולים

אז מה היה לנו שם? לפני שנה, הפכו יובל, מיקי, וחיים לגיבורי אור והצילו את העולם מהנזק שתכנן לעשות לו פרופסור נזק. השנה, על גלי התהילה והציפייה, הם שוב נקלעים להרפתקה שבסופה מוסר השכל קלישאתי במיוחד, שבדרך אליו הלכו כל הצופים - קטנים כגדולים - לאיבוד מנטלי, ושבסיומו נצפה חלק מהקהל מגיח מהאולם עם סדקים בגולגולת, תוצאה של שבירת הראש בניסיון להבין את נפתולי העלילה ולחברם יחד לכדי סיפור קוהרנטי. אבל היה כיף, וזה הרי העיקר, לא? או שאולי העיקר הוא לסמן וי שהיינו, שלקחנו את הקטנים ולא יצאנו הורים מזניחים? מי יודע.

חנוכה בחלל. גיבורי האור 2:

פולחן אישיות משולש

חלק בלתי נפרד מהמחזמר "גיבורי האור" הוא מיני פולחן אישיות. מצד אחד זה הגיוני - שהרי כוכבי ילדים למיניהם באמת זוכים לתהילה והערצת עולם מצד קהלם המסור, מצד שני - יובל שם טוב, חיים אוסדון ומיכל מוכתר לא עשויים בדיוק מאבק של כוכבים, וכל העניין קצת תמוה. כמו למשל, כשהכרוז מצהיר בפאתוס בתחילת המופע ש"נמצאים איתנו פה היום שלושה גיבורים אהובים ומצחיקים שהפכו לאגדה והיום אנחנו כאן להגיד להם תודה"; זה אפילו מוזר יותר בקטע שמגיע בתחילת החלק השני של המופע, כשיובל, מיקי וחיים נכנסים לאולם מכניסת הקהל לבושים כאסטרונאוטים ומסתובבים בין הצופים, מחלקים חיבוקים, נשיקות לתינוקות, הזדמנויות צילום ומלים חמות. מה גם שהסיטואציה הזו נמשכת כמעט עשר דקות תמימות.

למרות כל זאת ההפקה מקצועית למראה, עם במה יפה ותאורה מקסימה, שהופכות אפילו ליפות יותר לאחר ההפסקה, וצוות מקצועי של רקדניות ורקדנים שהם גם שחקני משנה, העטויים בתלבושות מושקעות. זה מתחיל קצת  סטייל ברודווי שואו ומיד מהפנט את הילדים ומוצא חן בעיניהם. שלל דמויות צבעוניות, לא שקטות ותזזיתיות כמו "שולה פרגנו לה", מזכירתו של ראש העיר (רק אחד מתפקידיו של גיל וסרמן, שהוא ללא ספק השחקן המוכשר והרציני ביותר בחבורה) - שוטפות את הבמה בלהג משמח ותופסות את תשומת לבו של הקהל הצעיר. זה בדיוק הרקע הנכון להתחיל לגולל את סיפור העלילה, שלכל אורכו ישולבו בו מבחר שיריהם האהובים (באמת) של השלישייה המככבת.

מנשקים תינוקות ומחייכים למצלמות. גיבורי האור (צילום: יח"צ)"עוד מעט זה מתחיל, רק מעט סבלנות, אירוע בלתי רגיל, רק לפני כן כמה שאלות לראש העיר", מכין המספר את הרקע לעלילה. לשלושת גיבורי האור התקין ראש העיר מפקדה חדשה. מיקי, יובל וחיים, שנקראים הכוכב, הפפיון והכפתור, ופרופסור נזק שחזר למוטב, ממתינים לפניות לעזרה ובינתיים משתעשעים בהמצאות של הפרופסור שגורמות לשלל תקלות ואירועים מצחיקים. כאן גם נכנס לתמונה בובו של דוד חיים, ובכלל מדובר בקרנבל קטן ואפילו מתוק של גגים, הלצות, ריקודים והרבה עבודת גוף (מגיעה מילה טובה ליובל שניכר שהשקיע, התאמן והפגין כושר מרשים ולגבי דוד חיים - משגע לקלוט שהוא חתיך שלא יודע שהוא חתיך. חיים תדליק את האורות!). יותר מהכל יש בשלב הזה הרבה להג נחמד של השלושה. אמנם הקול של מיקי קצת קודח בראש, בהיותה נחשדת כמי שבלעה בלון מימן שנכלא בגופה הזעיר לנצח, אבל בסך הכל ה"שמח" שורה על הבמה ועושה את העבודה היטב עד למחצית. בתוך כל המהומה החיננית מתפנים שלושת גיבורי האור בחלק הראשון של המופע גם להיענות לבקשה דחופה לעזרה, שהגיעה אל החבורה מפיקו, מעין ארנב מוזר (ליאור דטאוקר הקופצני בעל הקול הגבוה והזיק בעיניים) שחי לו על כוכב פיקוללה. חלילית נבנית ושלושת הגיבורים יוצאים למשימה בחלל.

עלילה מסובכת עם מסר פשוט

הפסקה בת עשרים דקות והמופע ממשיך. אלא שמהר מאוד מסתבר שיש עוד סיפור שלם לגולל, והוא נדחף בכוח בקצת יותר משלושת רבעי שעה נוספים והולך כך: אותו פיקו פוק (שנקרא כך כי הוא אוהב שעועית) מגלה לגיבורים בבואם שמר קר עושה בעיות ודורש שכל הפיקואים יעזבו כי בכוונתו להקפיא את הכוכב. הניסיונות לגבור על מר קר האכזר עולים בתוהו. אבן הקור של מר קר, שנמצאת בראש הר האומץ, הרסה לגיבורי האור את הכוחות. אבל אל חשש: העתיד אינו ידוע אבל אנחנו ביחד, הם מבהירים לצופים את המוטו. ואכן, לפתע מגיעות שלושת המוזות מכוכב פיקוללה שבאות לבשר שאסור לאבד תקווה ומסבירות לחבורה שכדי להגיע להר התקווה עליה לפגוש את האיש שיש לו את כל התשובות. המוזות לוקחות אותם אליו והם הולכים בעקבות האור ומגיעים אל רוי בוי. למי שלא מכיר רוי בוי הוא נער טבע המלווה בקבוצת רקדנים טבעיים אף הם. שיר מהרפרטואר העלום של רוי בוי מתנגן ברקע, החברים שלו מחוללים, והוא מספר בשירה לכולנו כמה חשובה ההגנה על הטבע שבעולם. המפגש המרגש עם רוי בוי מספק לשלושת הגיבורים את התובנות שלפניהם עומד מבחן. דוד חיים צריך לצלוח את מבחן החברות, יובל את מבחן האומץ, ומיקי נבחנת במבחן האהבה. הצלחה במבחנים תאיר את התליונים שלהם, שיציתו את החום של הר התקווה, שימיס את אבן הקור. ונחשו מה? השלושה מצליחים, מה שכולל אפילו וידוי אהבה מצד מיקי ליובל ("אמא אבל ליובל יש אשה, לא?", שמעתי את אחד מהאחים הגדולים תוהה לצידי, ובצדק). התליונים שנדלקו אחרי ההצלחה הבעירו את חום ההר שהמס את אבן הקור ואת כוחותיו של מר קר איתה. ואז מה? מר קר מבקש סליחה, שלצורך זה צריך אומץ, והפיקואים סולחים לו והוא מציע חברות ומתקבל, ואז מתברר שכדי להציל אותו, כי הוא זקוק לקור, הם מחליטים שיבנו בעבורו איגלו והוא, איך לא, מרגיש אהבה בלב.

הצליחו גם להילחם באויבים וגם להצחיק את הקטנים (צילום מסך)

כל הבליל הזה מוביל בבהירות אל המסר הבא: יש כוחות מיוחדים בכל אחד מאיתנו. זה אוצר פשוט - רק אהבה, אומץ לב וחברות. רק כמה חברים ולא עוד שומדבר - כך מזמרים בשיר הסיום, ומוסיפים שהכל יופי טופי והחיים הם מתנה. הקהל, המותש והמבולבל יותר מיובל (שאחראי ישירות על הבלגן העלילתי), הולך הביתה, ונותר רק לקוות ראשית שעד "גיבורי האור 3" בחנוכה הבא ישכילו כל הצופים לעכל את העלילה עד תום, ושנית, שיובל, חיים ומיקי ימשיכו להצליח ולגרום לאנשים ולילדיהם שמחה בעצם בלי שמישהו יבין מדוע, כולל הם עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ