כמויות: אוהד נהרין מצליח לרתק את הילדים - הצגות לילדים - הארץ

כמויות: אוהד נהרין מצליח לרתק את הילדים

מופע המחול "כמויות" של אנסמבל בת שבע מפעיל לא רק את כל החושים, אלא גם את הילדים עצמם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

ילדים ישובים בתוך זירת מחול ענקית באולם המרכזי בסוזן דלל. אפשר לחוש בהתרגשות הרבה ולשמוע השאלות הרבות שעולות, לנוכח העובדה שהרקדנים עצמם נמצאים לצד הקהל. מיהו הרקדן שיושב לצדי? למה הוא לובש בגד שכזה? האם הוא יזמין אותי לרקוד איתו? למה הרקדנית זוחלת באיטיות על הרצפה? מדוע הם לבושים כמו תלמידי בית ספר? ומה מסמלת הפירמידה בסוף המופע?

כמויות - לכל הפרטים

המופע "כמויות" של להקת אנסמבל בת שבע לילדים הוא מופע שמותיר תחושה ורצון של עוד. עוד ריקוד, עוד יחס, עוד טעימה מהכמות הזו. אי אפשר שלא להביט לכל כיוון, כשהראש מסתחרר לנוכח הפעילות השוטפת של הרקדנים עם הקהל. 

הקהל מקיף את זירת המחול מארבעת צדדי האולם, והרקדנים משתלבים בתוך הקהל, וחוזרים ונבלעים בו שוב ושוב. הרעיון הוא לפרק את מערכת היחסים המקובלת של הקהל עם הבמה, ובאמצעות עבודה קשה ליצור את אותה קרבה פיזית אינטימית עם הרקדנים. התחושה כי נוצר דיאלוג ממשי, בלתי אמצעי ואינטואיטיבי בין הקהל והרקדנים ללא ספק מעצימה את המופע ונותנת תחושה אחרת, כמו גם הצצה בגובה העיניים - ללא חנופה ופשרות - לעולם המחול העשיר.

במופע, כאמור, משתתפים הצופים הקטנים, שתופסים אומץ בלתי נדלה וקמים בשקט ללא מילים לרקוד ולחקות את תנועות הרקדנים, שמודגמות בענווה. נחמד לצפות בקטנים משתפים פעולה ומרימים את היד או הרגל בארשת פנים נבוכה ורצינית כאחד, כאשר הם חשים כי הם חלק בלתי נפרד מהמופע, וכי "כמויות" הוא חלק בלתי נפרד מהם.

אוהד נהרין יצר את "כמויות" ב־2003 כעבודה עם קהל צעיר מגיל שש ומעלה, ואכן המוזיקה והריקודים מותאמים לגילאים הללו, שיודעים כבר להסביר את שעיניהם הרואות. עם זאת, יש חלקים במופע שקשה לכמת במילים, ולכן העיניים מדברות. הקטעים המאתגרים את הילדים מחשבתית ניחנים בפאר היצירה, לכן אין פלא שהמופע זכה גם לתהודה בעולם והוצג בפסטיבלים ובפורומים של אמנויות במה לילדים בליסבון, ברלין, סידני וניו יורק, ואף זכה במגזינים שונים בניו יורק בפרס "מופע המחול הטוב ביותר" לשנת 2008.

בנוסף, נוצר שיתוף פעולה מיוחד במינו עם הארגון הממלכתי השבדי, הפועל להבאת אמנויות הבמה לכל רחבי שבדיה. שיתוף הפעולה הניב הקמת להקה בינלאומית, שקיימה סיבוב הופעות של למעלה מחצי שנה, ובמהלכו הציגו כ־120 מופעים בפני קהל הילדים. "כמויות" זכתה לכיסוי נרחב בעיתונות השבדית והפכה לאירוע המרכזי של היום למניעת אלימות בבני נוער, שהתקיים בחסות מלכת שבדיה.

בגובה העיניים. "כמויות" (צילום: גדי דגון)

גם המופע הזה, כמו גם מופעי אנסמבל אחרים לילדים, הוקדש לזכרה של ילדה - שרון פטרבורג, שהלכה לעולמה בשנת 99', בגיל שמונה וחצי. באמצעות הריקוד מבקשת הלהקה להעביר את רוחה המיוחדת של שרון, שאהבה לרקוד וניחנה בשמחת חיים, אופטימיות וחדוות היצירה.

בסיום המופע ניתן לעבור סדנה מיוחדת על ידי רקדנים חברי הלהקה, המתאימה לילדים בגילי שמונה ומעלה, כשאין צורך בניסיון קודם. הילדים ילמדו את קטע המחול הידוע ביותר של בת שבע, "אחד מי יודע", וההורים שמעוניינים בכך יוכלו לשבת ולצפות במהלך הסדנה.

"כמויות" אינו יכול להימדד ולהסתכם בציון כלשהו, במשקל או ביחידה סגולית, אלא יכול להימדד רק דרך החושים של הילד, שעובדים כולם לאורך המופע. המחול העשיר שנוצר פה מכומת, אם כבר, על ידי מחיאות הכפיים הסוערות בסיומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ