ביקורת

"מלך הטבע" מצליחה להעביר מסר מורכב בצורה מהנה

עם שירים מקוריים ומהנים ועם צמד שחקנים שמצליח לסחוף את הילדים, ההצגה שכתבה יערה רשף נהור מצליחה להסביר את חשיבות השמירה על הטבע בדרך שמחה להפליא

דלית כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דניאל ניב משחקת את נלין המשרתת של המלך ראגו שאותו מגלם דותן תבין בהצגת ילדים בשם מלך הטבע. הם יושבים ליד אגם מים הבנוי מתפאורה עם בובת צפרדע
הצגה משעשעת עם מסר חשוב. "מלך הטבע"צילום: בני גם זו לטובה
דלית כהן

בשבוע הבא עולה הצגת הילדים החדשה "מלך הטבע" במדיטק חולון, וכמובן שהלכתי לבדוק מקרוב במה מדובר. אם אין לכם סבלנות או זמן לקרוא, אז בשתי מילים אגיד לכם: לכו לראות. אם מסקרן אתכם לדעת למה בדיוק, גללו מטה.

"מלך הטבע" היא הצגת ילדים משעשעת בעלת מסר חשוב שכתבה יערה רשף נהור. ההצגה מספרת את סיפורה של נלין, נערה צעירה חובבת טבע, אשר הופכת להיות המשרתת האישית של המלך ראגו, הלא הוא מלך הטבע. כשהיא מגיעה לארמון, נלין מגלה לאכזבתה שמלך הטבע כלל אינו אוהב טבע - המלך ראגו אינו יוצא מן הארמון, ואף לא מסתכל על הנוף מהחלון.

» מה עושים היום
» מדריך הילדים המלא
» המלצות לסופ"ש עם הילדים
» קאיטוש הילד המכשף - ביקורת

נלין מציעה למלך לצאת לטיול בממלכה, אך בכל מקום שאליו הם מגיעים, המלך מוצא פגמים. הוא לא אוהב את קולן של הצפרדעים, ומורה על סילוקן. גם בגן הפרחים, המלך אינו אוהב את הדבורים. אפילו הפרפרים הנדירים והסרפדים מוצאים עצמם מגורשים.

"מלך הטבע" - הצצה להצגה:

קרדיט: תיאטרון המדיטק

לאחר זמן מה, הממלכה מתחילה לאבד את יופיה: ללא הצפרדעים האגם מתמלא ביתושים, ללא הדבורים הפרחים נובלים והפרפרים באחו נעלמים. המלך לא מצליח להבין מה קרה. נלין מנסה לגרום לראגו להבין לבד שכל הדברים בטבע קשורים, וכי יש השלכות למעשים שלו ולכן ממלכתו מאבדת את יופיה.

תפאורת ההצגה מורכבת מפריטים מועטים, אבל לא צריך יותר מזה. דניאל היב בתפקיד נלין, ואלעד מזרחי שנכנס לנעליו של ראגו, הם כל התפאורה שקהל הילדים צריך - הם מצחיקים, סוחפים ולוקחים אותנו למסע קסום על בימת התיאטרון.

ההצגה עטופה במראה הודי אוריינטלי, כולל התלבושות והשירים. ראגו בהודו משמעותו "מלך השמש", ונלין הוא שם המתאר את פרח הלוטוס. נהור סיפרה לנו שהיא בחרה ברקע ובנוף מרוחקים מאחר וחיפשה מרחב קסום ואגדי. היא הצליחה.

דניאל ניב משחקת את נלין המשרתת של המלך ראגו שאותו מגלם דותן תבין בהצגת ילדים בשם מלך הטבע. הם על הבמה על רקע תפאורה של גן פרחים ודבורים
כשהשחקנים עושים ההצגה, הילדים מהופנטים "מלך הטבע"צילום: ני גם זו לטובה

בין הסצנות והמעברים משולבים להם שירים מקוריים בחרוזים, כשקהל הילדים ממהר לשתף פעולה ואף חוזר אחר המסר של ההצגה - "כל הדברים בטבע קשורים!". תוך כדי המסע, המלך ראגו ונלין מסבירים את ההקשר של השירים העליזים. הילדים מבינים כי הצפרדעים מרחיקות את היתושים מהאגם וכאשר מגרשים אותן, האגם הופך למקום מעופש.

הצגות ילדים לרוב עטופות בצבעים, שירים וחרוזים, אבל "מלך הטבע" היא גם הצגה עם מסר חשוב, כזה שאני בספק אם ישנה חשיפה אליו על בסיס קבוע בצורה מספקת. השירים המדבקים והקריאה של השחקנים לשיתוף הילדים מעניקים לקהל תחושה של הזדהות וחשיבות. בזמן ההצגה הילדים היו מרותקים לסיפור, מה שמרשים בהתחשב בעובדה שלא קל להעביר מסר מורכב בצורה פשוטה לקהל צעיר - יערה רשף נהור ללא ספק מצאה את הדרך.

בסופו של דבר, מלך הטבע הבין שהטבע לא שייך רק לו - הוא של כולנו, וכולנו צריכים לשמור עליו, ואם אפשר לשיר תוך כדי כל הדרך למדיטק - מדובר ברווח כפול.

*צוות שחקנים מלא: דניאל היב, אלעד מזרחי, דותן תבין

» "מלך הטבע" - לוח הופעות

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ