הנה הנה הנה העוגה: אורנה ומשה דץ חוזרים לבמה

דץ מספר על החזרה לעבודה המשותפת ועל המופע המחודש של "טיף וטף", שעולה בימים אלה ברחבי הארץ

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

"איפה איפה העוגה", "שלום שלום", "כחול ולבן", הם רק חלק מהשירים שהילדים של היום גדלו איתם. לפעמים נדמה שהשירים מתוך טיף וטף היו פה תמיד, כחלק בלתי נפרד מעולם הילדים. מחמאה אדירה ליוצרים אותם לראשונה משה ואורנה דץ, או אם תרצו - הדצים.

טיף וטף - כל הפרטים והמועדיםהצגות ילדים

משה דץ מספר שעד היום אנשים עוצרים אותו ושואלים איך השירים שלו מחזיקים כל כך הרבה שנים. יש שחושבים שחלק מהשירים הם עממיים ואפילו מתווכחים איתו שהם תמיד היו פה. "חלק מהרעיון ליצור חומר מקורי לילדים נולד מתוך מצוקת תכנים. לא נכתבו פה שירים חדשים לגילאים הקטנים וזה לא היה מקובל לפני 15 שנה. אז אורנה ואני מצאנו את מה שחסר לילדים והתחלנו להוציא שירי יום הולדת חדשים, שירים שעוסקים בפרידה מהגן, שירי אצבעות וכדומה", הוא מסביר.

למעשה זאת הייתה נטילת סיכון כלכלי עבור השניים, שהיו בשיא הקריירה המוזיקלית שלהם, כיוון ששירי חדשים לילדים הרי לא יתפרסמו ברדיו ולרוב אין דרך לשווק אותם לקהל הרחב. הדרך היחידה היא על ידי מכירת קלטות והעלאת מופע. למזלם, מבחן הזמן שיחק פה תפקיד חשוב, ועד היום חמשת הכותרים של "טיף וטף" מכרו מעל מיליון קלטות ודי. וי. די, ושלוש ההצגות של השניים הועלו יותר מ-500 פעמים על הבמות בארץ ובחו"ל.

מופע שנולד מתוך מצוקת תכנים. טיף וטף (צילום: קוקו)

הפרידה מהבמה והחזרה

לפני חמש שנים הופסקה החגיגה. הצמד ירד מהבמה וטרק את הדלת על הזוגיות המתוקשרת. הפרידה הייתה קשה, אבל מהירה, וכל אחד הלך לדרכו. דץ המשיך במספר מופעים עם דמותה של הכבשה שושנה, כאשר האחרון שבהם הוא בא לי מסיבה לי והוציא קלטות לילדים, ואורנה דץ פנתה לקריירה טלוויזיונית יותר ומוזיקלית פחות.

למרות הפרידה, "טיף וטף" המשיכו לככב בכל בית בישראל. עכשיו, חמש שנים אחרי שירדו מהבמה, הם עושים קאמבק ומופיעים במספר הופעות בודדות שימשכו עד חודש יולי הקרוב. משה דץ מספר שהחזרה לעבוד יחד, הייתה מפתיעה עבורו בקלות שלה: "זה הפתיע אותי כי זה היה כל כך קל לחזור לעבוד יחד, הבנתי כמה אנחנו נושמים אחד את השניה ורגילים לזה. זה היה לנו מאוד טבעי. הקושי לחזור להופיע דווקא בא ממקום אחר, של בעצם למחוק את כל מה שזכרנו מההופעות בשנים שעבדנו יום יום ולעשות התניה חדשה ואחרת להצגה החדשה".

חוזרים להרפתקה הישנה במראה חדש

בהצגה החדשה כולם מתאחדים על במה אחת כשהסיפור הוא אותו סיפור: טיף וטף מגיעים לבית של אורנה ודץ כדי לקחת אותם לארמון בארץ הדמיון. הם יוצאים למסע הרפתקאות מרתק בכפר החרוזים, מתגברים על מכשולים ולומדים שהכי טוב להיות ביחד, בבית, עם המשפחה.

יוצאים לארץ הדמיון. טיף וטף (צילום: קוקו)

כאמור הבסיס של הסיפור נשאר אותו דבר וגם הדמויות המוכרות נשארו, מה שהשתנה הוא הבימוי, ההעמדה, התלבושות והשפה הבימתית. זה לא קרה בגלל שהשניים רצו שינוי, אלא כדי להתחדש וגם לרגש שוב את קהל הילדים הצעיר.

דץ : "נכון שהיה קושי בהתחלה להתרגל, כי הגוף שלי כבר הכיר וזכר את העמדות והצעדים של פעם, ופתאום לומר את אותו טקסט אחרת מבחינת הבימוי זה לא פשוט. אבל אין ספק שאני מחכה לראות את הילדים שרים את השירים האהובים ומתרגשים יחד איתנו על הבמה".

טיף וטף, יום שלישי ה-13.3 ב-17:30, בית החייל בתל אביב. שבת ה-17.3 ב-11:00, המשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע

כתבות מומלצות

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה