גלי פיאלקוב, עכבר העיר

ההופעה האחרונה של קרקס אמריקנו בתל-אביב הייתה מהנה במיוחד. למרבה הצער, העובדה הזו לא מנעה מהקהל הרב שגדש את האוהל לקום ולצאת בחופזה, בזמן שמשתתפי הקרקס, שזה עתה טרחו במשך שעתיים וברגע לבדר את הצופים, השתחוו.

מול פרצופם המשתאה של אנשי הקרקס נטשו הצופים את המקום מבלי לטרוח למחוא כפיים ולהביע את הערכתם לצוות. למה? כנראה מחשש הפקק ביציאה מחניית הספורטק. הדבר הותיר טעם מר שהעכיר את טעמו המתוק של הקרקס החמוד והמושקע הזה לצד התהיה: אם כבר באתם, למה שלא תיקחו את הילדים לטייל מעט בפארק הירקון במקום לרוץ איתם מהר הלאה אל הפעילות הבאה? לאן אתם ממהרים? ומדוע שלא תלמדו את הילדים כיצד מתנהג קהל מכובד ומנומס בתום מופע, ובכלל כלפי בני אדם בעלי רגשות?

קרקס אמריקנו - לכל הפרטים ומועדי המופע

מבטיח ואפילו מקיים

אבל התכנסנו פה כדי לספר על המופע של קרקס "אמריקנו", שהמשיך מתל-אביב דרומה לבאר-שבע, שם ישהה עד אמצע חודש מאי, ולאחר מכן יתנחל גם בהוד השרון ובירושלים. באתר הפייסבוק של הקרקס כתוב בין היתר שיהיו: "עשרות אומני קרקס, אקרובטים, פעלולנים וליצנים והמון הפתעות שלא נגמרות". וגם: "שפע של חוויות מרגשות מדהימות ומצחיקות, תלבושות צבעוניות, תאורה מרהיבה". וכן: "תרגילי תעוזה מטורפים על אופנוענים מעופפים". מצוינים שם גם פרטים אינפורמטיביים כמו: "משך המופע שעתיים ורבע כולל הפסקה"; "המופע יוצג באוהל מפואר וממוזג". ונחשו מה? באופן מפתיע ונדיר התיאור הזה מדויק והגון מאין כמוהו. כך בדיוק היה.

מדייקים גם בתנועות וגם בזמנים. קרקס אמריקנו

ל"אמריקנו" יש גימיק חמוד ביותר והוא ריקוד הקרקס, המתבצע לצלילי הלהיט "פאפה אמריקנו", בו כל הקהל אמור להשתתף. אחרי לימוד קצר של התנועות, ובכל פעם שנשמעת שריקה, הקהל קם על רגליו ויחד עם משתתפי הקרקס מבצע מספר תנועות קלות ומסיים את הקטע הקצרצר בקריאת "היי" מרוממת נפש. הטריק הזה חוזר על עצמו לכל אורך המופע וממש מומלץ להצטרף אליו עם צהלת הילדים. מי שמוסיף לצהלות הקטנים הוא ללא ספק האנְס הליצן, שפותח את ההיכרות שלו עם הקהל בקריצה קטנה למופעי דראג לצלילי "דאנסינג קווין" של אבבא. אליו מצטרפים רקדני קרקס, שחלקם מתגלים מאוחר יותר כבעלי כישורים רבים אחרים, מלבד ריקוד.

דור שלישי לנורים מתותח חבורת האקרובטים הסינים "צ'יינה צ'נג" מתחילים את ההיכרות שלהם עם הקהל במיצג סטייל רודיאו ורכיבה על חד-אופן כשהם משתעשעים עם הסוס סטאר. יש לתת את הדעת להתפתחות המשמחת של הקרקסים בימים אלו, המוותרים (בלחץ הקהל) על השימוש בחיות אמיתיות ועוברים לחיות מחופשות שמפעיליהן הם בני אדם. אחר כך מגיע גם סשה הלוליין המרשים וחסר החולצה, שמסיים כל תרגיל בנפילה מגובה רב על הגב. לשמחת הבנים הצעירים מגיח מדי פעם הסוּפר-אוטו מאמריקה - מכונית ספורט צהובה שהופכת לבסוף למעין רובוטריק ענק ומדבר, שלצידו אפשר להצטלם בהפסקה עמוסת הרכישות המנצנצות. את קטע הירייה של אדם אמיתי מהתותח אל רשת ענקית מתאר המנחה כך: "אחד מהקטעים העתיקים והקלאסיים של הקרקס. לראשונה בישראל. בן 56. דור שלישי לנורים מתותח. קפטן מונוס, שאביו בנה את התותח בשנות הארבעים. חמש שניות. כעשרים וחמישה מטרים". מפרט מרשים ביותר, אבל בסופו של דבר לא משהו שמותיר את חותמו. דור שלישי לנורים - קפטן מוניוז. קרקס אמריקנו (צילום: גדי דגון)

בין המופעים יש קטעי קישור חמודים שמאפשרים לארגן את הבמה. ילד מהקהל עולה על סוס (לא אמיתי) בזמן שהפועלים מסדרים את הרחבה לקטע הבא. הסינים האתלטיים מחבורת צ'יינה צ'נג קופצים דרך טבעות, ובאמצעות נדנדה ענקית וגם דרך מבנה חישוקים בגובה שמונה מטרים. קטע עוצר נשימה ומרשים, אבל לא מרשים כמו ה"דאנס מג'יק שואו" שמציג ריקוד שבמהלכו מחליפים זוג רקדנים המון תלבושות בזמן שאתם ממצמצים. ולא מדובר על בגדים פשוטים או מזעריים, אלא על תלבושות מרשימות ורציניות. הגבר מתלבש באחת כמטאדור, האשה בשמלות הדוקות ויפהפיות - והכל בצורה מהירה כל כך, שאפשר רק לחלום שילדינו יושפעו ממנה בזמן לבישת הבגדים האיטית להחריד בבקרים לפני היציאה לגן.

אקרובטים בלתי אנושיים ודובים על אופניים המחצית השנייה של המופע שומרת על הרמה הגבוהה ומתחילה עם הנערים הסינים, שני חבלים וטרמפולינה ענקית. לשניות נראים האקרובטים האלה כבעלי יכולות על-אנושיות. הכל נעשה בתיאום מושלם ובבגדים סיניים מסורתיים.והנה מגיע תור המופע "דובי סייקל" - דובה מחופשת על אופניים, שעושה פעלולים לפי הוראות ה"מאלפת", במופע סטייל רוסיה. לאחר מכן עוד דובים מצטרפים והקטע הופך לרכיבה לצלילי דאנס מודרני. קטע יפה שקצת התקלקל כשעמידת ידיים על הכידון הסתיימה בנפילה קטנה. אבל ההצגה חייבת להימשך וכך קורה. באלגנטיות המופע מתחדש עם דב על חד-אופן, ולבסוף עם שלושה על זוג אופניים אחד.

רוכבים לצלילי "קאלינקה מיה". קרקס אמריקנו (צילום: גדי דגון)נשמע כמו הרבה תוכן? צודקים. אבל יש עוד. יש את אינגריד שהיא אקרובטית סופר מרשימה שעושה על חבל ורוד דברים מפעימים כמו להיתלות עליו עם הפה, עם יד אחת או עם כף רגל אחת. והכל צבוע בתאורה יפה שמוליכה את האירוע אל השיא שלו - האופנועים. שלושה אופנוענים, שניים מצרפת ובלגיה, ואריאל מישראל (שמלהיב מאוד את הקהל) מבצעים מופע אקסטרים של זינוקי אופנועים מרמפה לרמפה - מפחיד, קשה ומרשים ביותר. לפינאלה מבצע אחד מהם קפיצה מטורפת שבמהלכה הוא פשוט מרחף שלוש מאות ושישים מעלות בסיבוב עם האופנוע באוויר. ואז זה מסתיים. הספקטקל הזה. והקהל הולך באמצע ההשתחוויה.

קרקס אמריקנו, מתחם השוק הבדואי בבאר שבע עד ה-12.5, שכונת מגדיאל בהוד השרון בין התאריכים 18.5-9.6. לאחר מכן יעלה המופע בירושלים, במודיעין ועוד ערים