Spy פסטיגל: רעש, פירוטכניקה וטל מוסרי

המופע הותיק ביותר בשטח, הוא גם הגדול והנוצץ מכולם. אבל האם כל הנוצץ זהב? רמי רוטנברג לא ממש בטוח

רמי רוטנברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי רוטנברג, עכבר העיר

מסורת היא דבר חשוב, וחג הוא דרך מוצלחת לשמור עליה. חנוכה, למשל, מעניק לנו את סיפור החשמונאים ומאבקם בניסיונות ההשתלטות של תרבות זרה על הזהות הייחודית של העם היהודי, ומצרף שני בונוסים מלבבים: לגיטימציה לבלוס סופגניות (שהרי מדובר ב"מנהגי החג") והפסטיגל.» חנוכה 2012 - כל האירועים » Spy פסטיגל - לכל הפרטים והמועדים» מופעי חנוכה הגדוליםהפסטיגל הפך כבר מזמן לסוג של מסורת. אמנם כל שנה השם משתנה, אבל אין באמת הבדל בין דוקטור אלכסנדר רשע של Spy פסטיגל (אלי פיניש בהופעה מצוינת) לבין מגה בייט או השען הרשע מהקודמים. חארטה ובארטה (אודי ואביעד הנהדרים) הם בעצם צ'ופ וסטיק של "קונג-פו פסטיגל", שהם למעשה שפריץ ושנורקל מ"הרפתקה במצולות", וגם אם לתום אבני קוראים עכשיו תובל שפיר הרי שמסורת היא מסורת וההורים והילדים שמגיעים לפסטיגל יודעים בדיוק מה מצפה להם - מופע מהוקצע עם מנהגים (לאכול שערות סבתא ולקנות מארזים של פריטים תמוהים), ערכים (לצאת מהאולם כשמתחיל שיר הסיום רק כדי להיתקע בפקק של אלה שיוצאים מהאולם כשמתחיל שיר הסיום), סיפור על מאבקם של טובים ברעים וטל מוסרי.

Spy פסטיגל שומר על המסורת ומציג רמה גבוהה מאוד: רוב היוצרים והמשתתפים כבר לקחו חלק בלפחות פסטיגל אחד (עבור טל מוסרי זהו החנוכה השמיני בו הוא מנופף במיומנות לקהל ומסמן להם למחוא כפיים), ואלה שזוהי להם הפעם הראשונה - קטלין רייטר ואסף הרץ - צברו פז"ם בריאליטי תובעני, כך שגם הם מבצעים את כל התנועות הנכונות גם בהופעה ה-5,321 תוך שבוע. האקרובטים, הרקדנים והפארקוריסטים (קרקס Y, ברייקר-הוליקס וקבוצת פארקור מאוקראינה) מעולים, הכוריאוגרפיה עשירה, התלבושות מעוררות השראה, כשמגיע הסי-פארט בשיר מתווספת התרחשות כלשהי בשחקים, הלייזרים מדויקים ויש גם אש ותמרות עשן וירון לונדון.

מאומנת בעבודה קשה. קטלין רייטר בפסטיגל (צילום: איקי מיימון)

הילדים כבר לא ממש מתרגשים

הצופים, לעומת זאת, נראים רוב הזמן שווי נפש, גם כשאחד הכוכבים מגיע לפאתי הבמה וכמעט מתחנן בפניהם לפידבק עם אנרגיות - אולי בגלל שהכל צפוי וידוע מראש, ואולי מפני שסף הריגוש שלנו גבוה (מדי?). הטינאייג'ריות, כלומר בנות ה-11 עד 16, צווחות בהתלהבות כל אימת שאסף הרץ עולה על הבמה, ליעל בר זוהר יש קטע אקרובטיקה סוחט תשואות (כולל מהאמהות שכבר לא יוכלו להגיד "יש דברים שאי אפשר לעשות כשיש ילדים"), Gangnam Style בביצוע כל משתתפי הפסטיגל מצליח גם הוא לעורר מעט את הקהל וכשדנה פרידר (שמגלמת בחן רב דמות עם קוקו מזרקה) שואלת את הילדים אם הם יודעים לעשות רעש, הם יודעים לעשות רעש - אבל בסך הכל הקהל עסוק יותר בלהנציח בסמארטפוניו את החוויה ואינו נשאב לתוכה.

אמא לדוגמה. יעל בר זוהר בפסטיגל (צילום: איקי מיימון)כמו בקודמיו, גם הסיפור של הפסטיגל הזה מיותר. השנה, כך נדמה, הוא מחופף במיוחד, ובפרט הדרך בה הרעים מתכננים להשתלט על העולם, אם כי לזכותו ייאמר כי הוא אחד המצחיקים בתולדות הפסטיגלים, בעיקר בזכות אלי פיניש ואודי ואביעד. השירים, כדרכם של שירי פסטיגל, קליטים להפליא (במיוחד אלה של אליאנה תדהר, תובל שפיר וטל מוסרי), וחסרי כל ייחוד ("זה הזמן לקפוץ, להגיע, אל תפחד קצת להזיע, בוא ותגלה מי אתה יכול להיות", "אתה לא לבד, אל תפחד, אתה הוא האחד", "כשהכעס מתקרב תפנה לו את הגב, כשהלב שלך נפתח תן לו שיאהב" ושאר תובנות ריקות מתוכן או רגש אמיתיים), וכדרכה של מסורת יש מי שיורד מהבמה כדי להפגין קרבה לקהל (השנה תורנים EZ ואתניקס).

אחד הדברים שכן השתנו עם השנים הוא השפה, שמפסטיגל לפסטיגל נכבשת על ידי האנגלית: השנה שמות רוב הדמויות הם בשפה זו (קפטן גאדג'ט ולא סרן חפיץ, סוזי סמארט במקום שושי חכם, סטארטר, X-Boy, בטא בייב, קונטרול ועוד), בתוכנית ההצצה לפסטיגל - פרומו באורך שעה שמשודר בטלוויזיה כדי למשוך את הילדים ל"דבר האמיתי" - מחצית השירים הם באנגלית (ממדונה ועד ריהאנה), ואם לפני 50 שנה אסר שר החינוך על כניסת הביטלס לישראל, הרי שכיום השיר החותם את הפסטיגל הוא "All you need is love".

חזקים באקשן ובאנגלית. Spy פסטיגל - הקליפ הרשמי:

החשמונאים אולי יתרעמו על כך שמאבקם לשימור זהות יהודית ייחודית היה לשווא, אבל אי אפשר שלא לשמוח לנוכח שילוב מוטיבים ערביים, אווירת קרנבל והשורה "היה לנו יום מוצלח שחבל" בשיר שנקרא Everybody Wak Wak - מה גם שבסופה של כל מסורת ממתין שינוי, ואפשר רק לאחל לילדינו שיגדלו בתרבות של פתיחות ולא בדלנות. ומי יודע, אולי גם הפסטיגל ישתנה ונלך אליו בהתלהבות אמיתית ולא רק מתוך שמירה על מסורת.

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות