הצגות ילדים: בואו אל הקרקס

ההצגה "מלכת השלג" משלבת תיאטרון, ווירטואזיות ואמנויות קרקס, ומצליחה לאתגר את הצופים למרות הבוסריות האקרובטית של חלק מהמשתתפים

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

תיאטרון לילדים יש פה למכביר, וגם מופעי קרקס לא חסר, והנה צמח לו ז'אנר חדש - תיאטרון קרקס - שהוא גם הצגה, גם סיפור וגם קרקס. לכן, כנראה לאורך כל "מלכת השלג", מבית היוצר של קרקס Airtrix, נשמעו מחיאות כפיים וקריאות "וואו" אותנטיות של ילדים והורים ששוב ושוב הופתעו ונפעמו.

» מלכת השלג - לכל הפרטים והמועדים» הצגות ילדיםבמרכז העלילה שני ילדים - גרדה הספורטיבית וקאי החכמולוג, שהם חברים בלב ובנפש. בוקר אחד גרדה מתעוררת ומגלה שהיא נותרה לבד. בלילה מלכת השלג היפהפייה קפצה לביקור, גרמה לקאי לשכוח את חברתו ופיתתה אותו לבוא עמה לארמון השלג כדי שיפתור עבורה חידה. גרדה יוצאת למסע מסוכן בחיפוש אחר קאי, מסע שבמהלכו תפגוש דמויות פנטסטיות - חלקן ינסו לעזור לה, אחרות יתעקשו לעכב אותה, ובסופו תחבור שוב לידיד נפשה.

כל ששת משתתפי המופע משחקים, רוקדים, מדברים ומפגינים תרגילי אקרובטיקה, בדגש על אקרובטיקה אווירית. המופע משלב המון תנועה ועבודה עם הגוף, אך גם המשחק הקוֹלי הוא ברובו לא מאולץ ולא מלאכותי. חמישה מבין ששת המשתתפים מחליפים תפקידים ותלבושות, שפת גוף והבעות פנים, ועומדים במשימה בהצלחה.

משחקים ומבצעים תרגילי אקרובטיקה. "מלכת השלג" (צילום: קרקס Airtrix)

איפה הטיסו? למרות התפקוד החלק של השחקנים, עדיין אפשר להרגיש את הבוסריות של המופע. המחזה עצמו קצת לוקה בחסר, ומי שאינו אמון על האגדה המקורית עלול ללכת לאיבוד. יש פה ושם חורים בעלילה, והחלקים השונים של הסיפור לא תמיד מתחברים בצורה הרמונית וזורמת. כך, למשל, התרומה לעלילה והמוטיבציה של הדמויות השונות שגרדה פוגשת במסעה לא תמיד נהירות, וגם מציאת הפתרון לחידה של המלכה מאולץ.

חולשה נוספת היא האקרובטיקה עצמה - דומה שהלכו פה על בטוח וחסרה וירטואוזיות תנועתית. התרגילים האוויריים אמנם יפהפיים ומבוצעים במקצועיות, אך הם חוזרים על עצמם, ורובם כוללים מיני היפוכים, תליות וסיבובים על נדנדות ומתקני מתכת. חבל מאוד שלא עשו שימוש אמיתי בשני הטיסו (יריעות הבד הגמישות) שנתלו ברחבה. זהו אחד הכלים האקרובטיים המרהיבים ביותר, והתרגילים עליו עוצרי נשימה, אולם במופע הוא נותר כמעט מיותם לחלוטין.

מדאם טיסו. אקרובטים ב"מלכת השלג" (צילום: קרקס Airtrix)

אז מה זה תיאטרון קרקס? למרות הבוסריות האקרובטית וחוסר ההידוק העלילתי, בהחלט אפשר לראות פה תיאטרון קרקס. ראשית יש לציין את השימוש הטוב במרחב, במובן התלת ממדי שלו. זו לא הצגה שמנצלת רק את הבמה, אלא את המרחב האווירי של האולם (האוהל) כולו. גם אם הווירטואוזיות האקרובטית בחיתוליה, עדיין יש חיבור מוצלח ומאוזן בין הקרקע לאוויר ובין הבמה לאלמנטים השונים המאפשרים לשחקנים לרחף מעל. כצופה אתה לא יכול להסיר את העיניים, כי האמירה המרחבית והתנועתית חשובה, והיא משתנה כל הזמן: חלק מהסצנות מתרחשות במלואן על הקרקע, אחרות נערכות באוויר, ולעתים אותה סצנה מתפרשת בין שמים וארץ, כך שהדמויות נעות בין תקרה לרצפה ובחזרה. זוהי למעשה הצגה המתרחשת במרחב, והיא מצליחה לאתגר את הקהל בלי לעייף אותו ולייצר חוויית צפייה חדשה ומרעננת.

מעבר לניצול המרחבי המוצלח אפשר לראות כיצד התרגילים האקרובטיים מקדמים את העלילה ולא רק מקשטים אותה. כך, למשל, משחק התופסת או המרדף הידידותי בין גרדה לקאי מקבל זווית קרקסית עם תרגילי אקרובטיקה קרקעית הזרועים באלמנטים ליצניים. למרות שבמרדף ההיתולי לוקחים חלק כל השחקנים, הוא מצליח להאיר על הקשר המיוחד בין שני הילדים ועל החיבה ההדדית ביניהם.

משחקים תופסת. "מלכת השלג" (צילום: קרקס Airtrix)"מלכת השלג" הוא המתאבן של תיאטרון הקרקס בישראל, ובהחלט יש סיבה לחכות למנות נוספות. אנחנו מקווים שנמשיך לראות שיתוף פעולה פורה בין בימוי לכוריאוגרפיה, שנקבל עוד פרשנויות מעניינות על תפיסה מרחבית של העלילה, וכמובן - שנזכה לראות את הטיסו במלוא תפארתו. בינתיים בהחלט משמח להיכנס לאוהל הקרקס, לקרוא "וואו" עם הילדים ולהתענג על פנטזיה שמתרחשת בין שמים לארץ.

» מלכת השלג, שבת, 1 בפברואר בשעה 11:00 בכפר הירוק