קחו תרמיל: אתרי המורשת שלא כדאי לפספס

הצצה לקהילה קטנה ומסורתית, ביקור שיחשוף את סודות לוחמי הפלמ"ח ובניית בתים מבוץ בנגב - אטרקציות מהנות לחול המועד פסח באתרי המורשת ברחבי הארץ

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

אין חג שמתאים יותר לטיולים מאשר פסח: מזג האוויר נעים, החופש ארוך והקלוריות העודפות מהארוחות המשפחתיות רק מספקות תירוץ כדי לצאת להליכה. משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרים מזמינים אתכם להוציא אנרגיה בפסטיבל "מפה ומצה" שיתקיים במהלך חול המועד. האירועים יערכו ב-12 אתרי מורשת ברחבי הארץ, ויחברו את הקהל לסיפורים המרתקים שקרו בכל לוקיישן. באתרים השונים ניתן יהיה להשתתף בסדנאות יצירה לכל הגילאים, לצפות במופעים מוזיקליים של אמנים מוכרים ולצאת לסיורים מלווים בחידות ושאלות טריוויה. הפעילויות יתקיימות בימים שלישי ורביעי, 26-27 באפריל בין השעות 10:00-16:00, והכניסה אליהן ללא תשלום.

» פסח 2016 – המדריך המלא לחג» פסטיבל מפה ומצה - לוח פעילויות» מומלץ בקולנוע - סרטי ילדים לפסח» פסטיבלים בפסח לכל המשפחה» פסח בזול - כל הפעילויות לילדים» איפה קונים אוכל מוכן לפסח?» המסעדות לובשות חג לליל הסדר» צאו בחוץ - מסעדות כשרות לפסח"בארות בנגב", קיבוץ עלומים

במרכז "בארות בנגב" יתקיים סיור מודרך שיספר את סיפורה של ההתיישבות היהודית בנגב הצפון מערבי. הביקור במרכז יחזיר את המשתתפים אחורה בזמן לשנות ה-40 של המאה הקודמת, לתחילת ההתיישבות שהייתה במצב מלחמת הישרדות דרמטית. מרכז המבקרים כולל מיצג אור-קולי, פעילות במגדל המים של בארות יצחק, הפרחת בועות סבון, משחקי רצפה, סיור חוויתי ברכבת ותיאטרון בובות. האתר נגיש לנכים.

בית הרב קוק, ירושלים

בשנת תרפ"א (1921) נבנה בקומה השניה של אחת השכונות הוותיקות בירושלים "בית דוד", ביתו של הרב קוק, עם כניסה נפרדת וחצר מיוחדת. הרב קוק נכנס לגור בבית זה בשנת תרפ"ג (1923), התגורר בו עד סוף חייו ובו גם ניהל את ישיבת "מרכז הרב". כיום משמש הבית כמוזיאון, כמרכז ללימוד משנתו, הכרת פועלו והנחלת מורשתו, ומציע סיור מודרך בין מוצגים אותנטיים בני 100 שנה שנמצאים במקום, כולל ביקור בחדר עבודתו של הרב קוק, בחדר האורחים ובאולם בית המדרש של ישיבת מרכז הרב. בסיור ישמעו המבקרים על דמותו המיוחדת של הרב קוק, שהיה הרב הראשי האשכנזי הראשון בישראל ויהנו מהצגת תיאטרון מסורתית. דמותו של הרב קוק ונגנים ילוו את המבקרים מרגע הגיעם ועד סיום הפעילות.

מגלים את משנתו של הרב קוק. חצר בית דוד (צילום: יח"צ)

בית הכנסת החורבה, הרובע היהודי, ירושלים

בית הכנסת המרכזי ברובע היהודי בירושלים מספר את סיפורה של קהילת הרובע מהמאה ה-19 ועד ימינו אנו. הביקור בבית הכנסת שנבנה מחדש מאפשר למבקרים להתרשם מיופיו המיוחד של החלל. המבנה שוחזר ברוב פאר בעזרת עדויות, תמונות ארכיון ושרידים שנותרו במקום, וכותלו המזרחי של בית הכנסת הוא היחיד מבין הקירות שנותר עומד לאחר החרבתו. במקום מתקיימים סיורים העוברים בין כל אגפי המבנה המיוחד וההיסטוריה הטמונה בו: במעמקי האדמה נמצאת הקשת הביזנטית, המקוואות שהשתמרו מימי בית המקדש וסליק האצ"ל. בקומת הכניסה ייפתחו דלתות הנחושת הגבוהות ויחשפו את המבקרים לקדושה. הסיור יעלה אל כיפת בית הכנסת, שם נמצאת תצפית כפולה: תצפית אחת המשקיפה פנימה אל חלל בית הכנסת המפואר ותצפית שנייה של 360 מעלות שחושפת את כל נופי ירושלים. דמותו של נחמיה, תושב המקום, תלווה את המבקרים בסיורים ותספר את סיפור הרובע.

שוחזר ברוב פאר. בית כנסת חורבה (צילום: יח"צ)

אתר מורשת גוש עציון, כפר עציון

אתר הנצחה ומרכז המבקרים להנחלת מורשת עציון, בקיבוץ כפר עציון. המקום מספר את סיפור גבורתם של מתיישבי גוש עציון ולוחמיו - ההתיישבות, המערכה והשיבה - באמצעות חיזיון אור-קולי, תערוכת הנצחה, ארכיון, גן זיכרון, סיור ארכיאולוגי ותצפית גג לנוף הרי חברון. מהאתר יוצאים סיורים לאמת הביאר (אמת מים תת קרקעית) - חלק ממערכת המים שבנה הורדוס להולכת מים לירושלים ולבית המקדש. הסיור כולל הליכה חוויתית בנקבה שמימיה הזורמים מגיעים עד גובה הברכיים, ובמקום יתקיימו סדנאות יצירה לילדים בחימר ויצירת פרפרים.

מרכז המורשת הצ'רקסית, כפר כמא

המרכז למורשת הצ'רקסית בכפר קמא הוא אתר ייחודי מסוגו, המזמן הצצה נדירה אל חייהם ומורשתם של הצ'רקסים החיים בגליל בקהילה קטנה המונה כ-4,000 תושבים. כפר קמא נמצא על אם הדרך בין הר תבור לכנרת, ובו תושביו משמרים את שפתם, זהותם וצביונם התרבותי המיוחד. מרכז המורשת נמצא בגרעין העתיק של הכפר בתוך מבנה ענק מהתקופה העות'מאנית, בנוי אבני בזלת שחורה עם חצר גדולה וסביבה חומה גבוהה.

האתר מציע פעילויות מרתקות סביב כמה תחנות, בהן מופע אור-קולי, סיורים מודרכים במוזיאון הצ'רקסי ובסמטאות הישוב, טעימות מהמטבח הצ'רקסי ומופעי ריקודים - חוויה מרתקת שהיא חובה לכל מי שתר אחר תרבויות נסתרות. באתר יתקיימו סדנאות יצירה עם בקבוקים, תיאטרון בובות ויצירת מחברות מעוצבות. בנוסף, מאפרים יחכו במקום ויציעו לילדים איפור אביב חגיגי. האתר נגיש לנכים.

קהילה קטנה ומרתקת. מרכז המורשת הצ'רקסית (צילום: יח"צ)

מערת הפלמ"ח, קיבוץ משמר העמק

בלב היער של קיבוץ משמר העמק שוכנת מערה גדולה. מערת הפלמ"ח הייתה מקום האימונים של שתי המחלקות הסודיות של הפלמ"ח - המסתערבים והמחלקה הגרמנית - ובה נולדו הקוד האתי של צה"ל, ערכי החברות, הדבקות במטרה, אי נטישת הפצועים וה"אחריי" של המפקד. מערת הפלמ"ח הסודית מספרת את סיפורם של "יפי הבלורית והתואר" ושומרת על ה"מדורה" של מורשת הקרב וערכיה. באתר סרטון המספר על התקופה, תצוגת כלי נשק וציוד ששימשו בסתר את הלוחמים וסיפורים אישיים מרתקים. הסיור במערה משלב גם תצפית מראשו של 'הר הגעש', החולש אל נופי עמק יזרעאל המרהיבים ויערות מנשה הירוקים. מהמקום יוצאים ניווטים תחרותיים, פעילות בפארק אתגרי, "שביל החידות" ומשחק זיכרון פלמ"חי אותנטי. בימי "מפה ומצה" האתר יארח הצגה של תיאטרון אורנה פורת בשם "האוצר שאינו נגמר", ואת המופע "דלת הקסמים" המשלב את שיריה של נורית הירש.

מצפה גבולות, קיבוץ גבולות

מצפה גבולות, מחלוצי ההתיישבות בנגב, הוא אתר מבקרים ופעילות חוויתית. לבני הבוץ (אדובה) מהן בנויים קירותיו וחומותיו של מצפה גבולות, חובקות בתוכן את סיפורו המאלף של היישוב הראשון בנגב המתחדש, שמתחיל במאי 1943 וממשיך עד היום. הביקור במצפה מחזיר את המבקרים אל אמצע שנות ה-40 של המאה הקודמת וחושף את האתגרים בחיי היומיום של החלוצים הראשונים בנגב. הסיור כולל ביקור במוזיאון לליטוש יהלומים שפעל במקום בשנות ה-50', היכרות עם שיטת הבנייה בבוץ "אדובה" ממנו בנויים רוב מבני המצפה, תצוגה ייחודית של קו צינור המים המערבי של מקורות שהונח בשנת 1948 וסיפורי חלוצים. המבקרים יוזמנו לבנות בבוץ, להתחפש לחלוצים, לעלות על טרקטורים עתיקים וליהנות מהצגות של תיאטרון הקרון.

בונים בבוץ כמו פעם. מצפה גבולות (צילום: יח"צ)

מקווה ישראל, חולון

בלב גוש דן שוכן מקווה ישראל - בית הספר החקלאי היהודי הראשון בארץ. בית הספר הוקם ב-1870 ושימש כמוסד החינוכי שבו למדו בני ישראל את עבודת האדמה, וממנו יצאו להקים יישובים חקלאיים בכל רחבי הארץ. במקום מתקיימים סיורים בין נקודות עניין מרתקות בהן שער ירושלים, פסליהם של הרצל וקיסר גרמניה וילהלם השני, שדרת הדקלים והפיקוס הבנגלי הנדיר בגן הבוטני. בכל נקודה יחכה מדריך שיספר את סיפורי המקום, המורים והתלמידים. במהלך הטיול כל משפחה מקבלת חוברת "מסע בעקבות מקוואים", בעזרתה עוברים מאתר לאתר עם כתבי חידה מרתקים ומכינים יצירות שונות, מוביילים, עציצים ועוד. אברום החלוץ ילווה את המטיילים במסעם ההיסטורי בין המופעים במקום.

פרדס מינקוב, רחובות

אתר הפרדסנות על שם מינקוב הוא הפרדס הראשון ברחובות, שניטע על ידי זלמן מינקוב בשנת 1904. בפרדס עבדו אנשי העלייה השנייה שהחיו את העבודה והשפה העברית. כאן, בינות עצי ההדר הריחניים, אפשר לשמוע את סיפורם של הפרדסים הראשונים בארץ ישראל. במקום מתקיימים סיורים מודרכים להכרת זני ההדר השונים, ביקור בבית האריזה המשוחזר, בבאר המים העמוקה המחופה רצפת זכוכית, בבריכת אגירה עליה כתב ס. יזהר את סיפורו "רחצה בבריכה" וצפייה בחיזיון אור-קולי באורווה המשופצת. אל תפספסו את הנסיעה ב"טרזינה" (קרונית להובלת פרי) - רכבת על מסילה החוצה את הפרדס מקצה אל קצה. את הביקור במקום תלווה להקת מתופפים שתעביר סדנאות, והצגות ילדים של תיאטרון חנוך רעים והמדיטק, שיציגו בשני ימי הפעילות - בשלישי ורביעי.

חג חמוץ-מתוק. פרדס מינקוב (צילום: יח"צ)

צריף בן גוריון, שדה בוקר

צריף בן גוריון הוא ביתו המקורי של ראש הממשלה הראשון של ישראל, שהאמין מאוד בהפרחת השממה ואכלוס הנגב, ולא פחות במתן דוגמה אישית. בצוואתו ביקש להשאיר את ביתו כפי שהיה, כך שעד היום ניתן לראות את הצניעות בה חי ואירח אישים וראשי מדינות, עד למותו ב-73'. כיום משמש הצריף כאתר מורשת מודרני בינלאומי, שבו מוזמנים המבקרים להציץ אל חייו הפרטיים של דוד בן גוריון. את אירועי "מפה ומצה" תלווה דמותו החיה של בן גוריון.

פסח על הראש. צריף בן גוריון (צילום: יח"צ)

רכבת העמק, כפר יהושע

סמוך לכניסה למושב כפר יהושע יש שורת בתי אבן עתיקים בלב חורשת אקליפטוסים גבוהי צמרת. כאן פעלה קרוב ל-50 שנה תחנת "תל אל שמאם" - אחת התחנות הראשיות והמרשימות לאורך תוואי רכבת העמק המיתולוגית. באתר שבעה מבני אבן בסגנון טמפלרי וקרונות מהתקופה הטורקית והבריטית, ובטרמינל הישן מחכה למבקרים תצוגה מרהיבה, המשחזרת את סיפורה של רכבת העמק באמצעות רכבת מיניאטורית נוסעת. זאטוטים יוכלו ליהנות מסרטון מונפש בתוך קרון הרכבת, ולגלות את מנוע הקיטור המשוחזר במגדל המים. בימי "מפה ומצה" תגיע אל המקום עלמה זהר להופעה מיוחדת.

ותיק ומרשים. רכבת העמק (צילום: יח"צ)

המגדל הלבן, רמלה

המגדל הלבן מתנשא לגובה 30 מטר, והעליה אליו נעשית ב-111 מדרגות. גרם המדרגות נבנה בהוראת הסולטאן הממלוכי אל-מלכ אל-כאמל נאצר א-דין מוחמד, והקמתו הושלמה בשנת 1318. מראש המגדל ניתן להשקיף על נוף מרהיב - מחוף הים במערב ועד למרגלות הרי יהודה ושומרון ממזרח. במקום יתקיים משחק "חפש את המטמון". הילדים יוכלו ליהנות מסדנאות יצירה בתשלום סמלי של שני שקלים ומההצגות "ספר הג'ונגל" ו"בת הים הקטנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ