גלי פיאלקוב, עכבר העיר

יתכן שכבר ביקרתם בעבר בפארק המעיינות השוכן באזור בית שאן. מדובר במקום מהנה לבילוי משפחתי, שמתאים במיוחד לחודשים החמימים עד הלוהטים של השנה. לאחרונה נוסף לפארק "שביל רטוב" - חידוש שמאחוריו סיפור מרגש, ושאם לא חוויתם עד עכשיו - זה הזמן לנסות.
» פארק המעיינות - לכל הפרטים
» 
שבועות בפארק המעיינות
» שבועות 2015
» טיולי מים לימים חמים

בפארק המעיינות ממתין תענוג שהוא תוצר של מגע ישיר עם הטבע. במקום, שנמצא בלב אזור חקלאי, זורמים מעיינות ופלגים צלולים, שניתן לבלות לצידם או לשכשך בהם. שבילים באורך כולל של כ-15 קילומטרים מובילים את המטיילים אל המעיינות היפים, בין אם רגלית ובין אם בנסיעה. הפארק זכה בעבר להתערבות ופיתוח מזעריים, מתוך כוונה לתת את הטון הקובע לטבע בלבד. למרות זאת, לאחרונה חל שינוי במקום ונפרץ בו שביל רטוב ייחודי, שהוא תוצר של עבודת גיוס מיוחדת עם מטרת-על נעלה.  

בכדי להגיע אל הפארק נוסעים לעבר הגן הלאומי גן השלושה. בכיכר שלפני גן השלושה פונים ימינה, עוקפים את גן השלושה בדרך העוברת במקביל לגדר הגן הלאומי, ומגיעים ישירות לרחבת החנייה של פארק המעיינות. הטיול הרגלי בפארק עלול להיות מעט מתיש, במיוחד עבור משפחות עם ילדים קטנים או אנשים מבוגרים מאד. כדי לסייע למטיילים להגיע ישירות לאחד המעיינות, לעבור ממעיין למעיין  ולבסוף לשוב לנקודת המוצא, מציעה הנהלת המקום שירות שאטל בדמות רכבת קרוניות שעוברת בין המעיינות. על השאטל אפשר לעלות עם ציוד לפיקניק בטבע ולרדת ממנו בכדי לבלות לצד המים. כמו כן ניתן לשכור במקום אופניים מסוגים שונים ורכבים ירוקים לנהיגה עצמית, שמתאימים לארבעה עד שישה נוסעים, ולטייל באופן נינוח ברחבי הפארק. שימו לב - השימוש ברכבים הירוקים ובשאטל כרוך בתשלום.

מטיילים בין עצים ומים. פארק המעיינות (צילום: חווית ניר דוד)

השביל הרטוב של כוח צביקה

את השביל הרטוב שמחבר עכשיו בדרך טבעית בין מעיין עין שוקק לבריכת הטחנה של מתחם פארק המעיינות - פרצה קבוצה שמכונה "כוח צביקה". הקבוצה קמה מתוך כוונה לשמר את זכר חברם, סרן צביקה קפלן ז"ל בן ה-28, בוגר אוניברסיטת בר-אילן ומפקד בחטיבת גולני, שנהרג במבצע "צוק איתן". הרצון להנציח את צביקה הביא כ-150 בני נוער וחברי קיבוץ מירב, יחד עם חיילים מגדס"ר גולני, בסיוע בני משפחה ומתנדבים נוספים, לעשות את שרבים לפניהם ניסו לעשות ללא הצלחה - לפרוץ מתוך סבך צמחייה צפוף, מלא צמחי קנה ופטל קוצני, שביל הליכה שובה לב, ייחודי ורטוב כמובן, שיאפשר למבקרים באתר חוויה שתיחרט בלב יחד עם הזיכרון. את העבודה החלה הקבוצה באוקטובר של שנה שעברה, כאשר באפריל 2015 חזר והתגייס "כוח צביקה" למבצע נוסף שמטרתו המוצהרת הייתה לשפר את פני השביל הרטוב כך שישמש כבר באביב הנוכחי אטרקציה שווה במיוחד. לצורך שיפור השביל התייצבו שוב מתנדבים רבים, חברים, ילדים ונוער, וכולם כאחד נתנו יד, סידרו וניקו את השטח, בנו בתוואי השביל ספסלי עץ, הוסיפו גשר קטן מעל המים והסדירו שביל הליכה יבש לצד המים.

דרך ההנצחה הייחודית היא תוצר של רעות ואחווה וגם של אהבה וכבוד לאדם ולטבע, ואולי לכן התוצאה כל כך מרשימה ביופייה. ה"שביל הרטוב", שאורכו כ-300 מטרים, הוא למעשה נתיב הליכה נגיש ונוח, רטוב וגם יבש, שלצידו ובמהלכו נתקלים המטיילים במפלים קטנים, בגשרון עץ, בטחנת קמח עתיקה, ובלא מעט פינות חמד לעצור בהן, להשתהות ולבלות יחד. השביל מעוטר בספסלי ישיבה נוחים ובהרבה הרבה צל מרענן.

הנצחה ייחודית בלב הטבע. השביל הרטוב (צילום: חווית ניר דוד)

קצת על מעיינות הפארק

בקעת בית שאן שלמרגלות הגלבוע היא אחד האזורים העשירים במעיינות בארץ. הביקור בפארק המעיינות משלב הליכה (או רכיבת אופניים/נסיעה) בין נופי שדות ובהם גידולים חקלאיים מגוונים, בריכות דגים ומעיינות המזינים בריכות גדולות ויפות, בהן ניתן ליהנות משחייה מרעננת. שימו לב שבמקום אין שירותי הצלה ושהכניסה בריכות מתאימה רק למי שיודע לשחות. בנוסף, קחו איתכם קרם הגנה מהשמש ושתייה שכן חלקים מהמסלולים אינם מוצלים. 

» עין חומה ועין מגדל - ששמותיהם מנציחים את היישוב הראשון מבין ישובי חומה ומגדל, ניר דוד-תל עמל - הגדולים מבין מעיינות הפארק, ומהווים את מקורותיו של נחל קיבוצים. הנחל זורם בפארק לאורך כ-1.5 קילומטרים, ולבסוף מוזרמים מימיו באמות מים לשדות העמק. מי הנחל יכולים להגיע עד לעומק מטר וחצי, ומתקיים בהם ולצד הנחל עולם שלם ועשיר של חי וצומח. החלק העילי של הנחל מהווה שמורת טבע מוכרזת.

» עין שוקק - המעיין מייצר בריכה גדולה ויפה, המוקפת עצים, שמימיה צלולים ומזמינים. ההיסטוריה של המקום מעידה על כך שבעין שוקק הייתה קיימת בריכה כבר בתקופה הרומית, שממנה יצאה אמת מים. כיום ניתן לראות בצד המעיין קיר אבן, שהוא חלק מבריכה שאגרה את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות קמח. כמות המים הרבה במעיין נוצלה להפעלת שלושה זוגות אבני רחיים. העליונה מבין הטחנות, אל-ג'וסק שמה, הייתה צמודה לסכר אולם לא נותר ממנה שריד, ואילו התחנה התחתונה, שנקראת טחונת אל-אשרף ושחלקים ניכרים ממנה שרדו, בנויה כ-350 מטרים במורד הפלג של עין שוקק.

מקום טוב להתרעננות. עין שוקק בפארק המעיינות (צילום: נורית אסיאג)

» עין מודע - מעיין גדול המצוי בפארק ושוכן בצל חורשת אקליפטוס נאה. סביבת המעיין זכתה בעבר לשיפוץ של קק"ל ולחניון נעים. המים במקום נאספים לבריכה גדולה שאורכה כ-40 מטרים ושעומקה כחצי מטר.

» פארק המעיינות - כשמטיילים בפארק ניתן לראות את שרשרת המזון של הטבע, כולל כמה מיצירותיו היפות - המים בפארק המעיינות צלולים במיוחד, דבר המאפשר לאור לחדור אליהם בקלות ולהביא לשגשוגה של צמחיית מים וצמחיית גדות עשירה במיוחד הכוללת קנה מצוי, אשל הירדן, סוף מצוי, קנה סוכר גבוה, פטל קדוש, טיון בשרני ועוד. בכל אלה ניתן לחזות בנחל קיבוצים, בעיקר בחלק העילי שלו, שהוכרז כשמורת טבע. שטח הפנים הגדול של המעיינות מאפשר ערבול אוויר שמספק חמצן בצורה מוצלחת למים. תנאים אלה מביאים לכך שהמקום משמש בית גידול משגע לחסרי חוליות כמו סרטנים ירודים, חרקים ורכיכות. יצורים אלה והאצות שבמים הם הבסיס לקיומה של אוכלוסיית דגים עשירה, ובמימי הפארק חיים יותר מעשרה מיני דגים. המעיינות גם מרווים את צימאונם של בעלי חיים שונים, כמו חזירי בר, תנים, שועל מצוי, חתולי ביצות ודרבנים, שאף מנצלים את סבך הצמחייה למחסה נעים. המעיינות, ובמיוחד בריכות הדגים שבתחום הפארק, מושכים אליהם מיני עופות חורף ועופות יציבים רבים, כמו קורמרן גמד, אנפת לילה, לבנית קטנה, לבן חזה ואנפה ארגמנית. זמני פתיחה: בשעות הקיץ מדי יום בשעות 09:00-17:00, ובימי שישי עד השעה 16:00. בחופש הגדול הפארק פתוח עד 19:30, למעט ימי שישי בהם הוא נסגר ב-16:00. זמני יציאת השאטל - בכל שעה עגולה מ-10:00 בבוקר.

ביקור עם טבילה. פארק המעיינות (צילום: יח"צ)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ