יום טיול סביב הכנרת והעמקים: קאנו, אנפות וטחנות קמח - טיולים עם ילדים - הארץ

יום טיול סביב הכנרת והעמקים: קאנו, אנפות וטחנות קמח

במקום שבו נפגשים מי האגם עם מי הירדן תוכלו לפגוש קאובוי מזמר, בריכות דגים, אנפות, טחנות קמח, בריכות וטירות אירופאיות. המלצות לטיול משפחתי בצפון

טל סימון, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טל סימון, עכבר העיר

לשיר שירי ארץ ישראל על מרכבה רתומה לסוס במרכבות הירדן, לחפש חיות מסתתרות בשייט בין צמחייה אינדיאנית ברוב רוי, להשתכשך במימי נחל ציפורי לצד טחנות עתיקות וסיפורי נזירים ולתת כבוד "לבובה", הפרידה האהובה שנקברה בפנינת טבע בשפך מים ליד הכנרת.

» טיולים ברמת הגולן» טיולים באזור זכרון יעקב» טיולים במרכז » טיולים בירושלים» טיולים בהרי יהודה » טיולים בדרום» טיולים באילת

 מרכבות הירדן ושייט בקאנו: לדהור ולשוט בכנרת במקום שבו נפגשים מי האגם עם מי הירדן, תוכלו לפגוש באורי העגלון, הקאובוי המזמר ממרכבות הירדן, שיקח אתכם לטיול משפחות של שעתיים-שלוש באחד מאתרי המים היפים בארץ. בנסיעה איטית, על מרכבה רתומה לסוס, שכבר מכיר את הדרך בעל הפה, דרך מעברי הבוץ של ביתניה תחתית, עוברים בשדות המושבה כנרת, חולפים על פני דקלים ענקיים ליד אגמי מים ויובלים, שפעם גידלו בהם דגים ומנסים לצאת ממבוך עצי הבננה. הצלחתם? פה הטבע מתפרע. מהגבעה, רואים את בתי קיבוץ אלומות. שם, מספרות האגדות, נולד הזיווג בין שמעון לסוניה פרס. זה הזמן להפסקת התה מעשבי הטבע ולסיפורים של אורי על איכרים תימהוניים, טרומפלדור שחרש באזור ועל פרדה חרוצה ונאמנה שפתחה תלמים בקצב, כל זה בזמן שהילדים פורקים מרץ בין הפעלות של ליטוף בעלי חיים והאכלת עיזים, לבניית רפסודות והשטתן על מי הכנרת. כדאי כמובן לצאת לטבילה במימי הכנרת.

בתום הטיול, צאו לשייט קסום באתר רוב רוי(הנמצא סמוך לכרכרות הירדן), על סירות קאנו אמיתיות ולאורך מסלול אינדיאני מיוחד בירדן הדרומי, בתוך סבך צמחייה עשירה שחקו את משחק "הרוח החיה" - מי מנחש מי מסתתר מאחורי פסלי החיות שבצידי הדרך? לסיום, תוכלו לנפוש בפינות הזולה ולנוח עם שתייה חמה ביד (מוזמנים לשתייה בחינם גם אם לא שטתם בסירות הקאנו).

איך להגיע: ליד קיבוץ כנרת (שני האתרים).כמה: המרכבות : 55 שקלים למבוגר ו-45 שקלים לילד. שיט בסירת קאנו 150 שקלים למשפחה (4 אנשים).מתי: מרכבות - כל יום בתאום מראש (אורי העגלון- 052-3701662). לשייט ברוב רוי-כל יום 09:-16:00. טל' : 0522413176 (גיא או מעיין).למה דווקא עכשיו: כי הכנרת סוף סוף עלתה בכמה סנטימטרים ורגע לפני שתתייבש מהחום, כדאי לנצלה בכל דרך.לא לפספס: לבקש מאורי העגלון לספר לכם את הסיפור על גורבצ'וב ופרס.» רוב רוי - לכל הפרטים» מרכבות הירדן - לכל הפרטים

מסלול אינדיאני. שיט ברוב רוי (צילום: האתר הרשמי)

פיקניק בקבר בובה: בין בריכות דגים ואנפות

כשכל עם ישראל, מחפש לרבוץ על חופי הכנרת או למנגל בפיקניק, זה הזמן להסתתר מההמולה. במרחק נגיעה משם, מצויה פינת חמד חבויה - קבר בובה. פה, תוכלו ליהנות משלווה רבה (אם לא כולם יגלו אותה) בין עצי אקליפטוס ענקיים ומאחוריהם מטעי דקלים, שבעונה עמוסים אשכולות צהובים של פירות ולשמוע את קריאות האנפות ושקשוק כנפיהן במי בריכות הדגים. במקום, על חצי אי בין בריכות דגים, עומדת מצבה-מחרשה על גל אבנים לזכר בובה, הפרדה האצילית, השקטה והחרוצה, שזכתה לאהבה רבה מילדי הקיבוצים באזור. בובה, זכתה ליחס מועדף, וכשנפחה את נשמתה התכבדה בהלוויה של רבים מאנשי הקיבוצים ונקברה באחד המקומות היפים ביותר בלב הביצה. נחלת הקבר ניצבת בצל עצי דקל וצופה אל בריכת מים ענקית לצד ספסלים ושפע פינות מוצלות לפיקניק.

איך להגיע: כביש 90 ממערב לכנרת. בשביל המסומן אל בריכות הדגים של קיבוץ דגניה ב'.כמה: ללא תשלום.מתי: כל הזמן.למה דווקא עכשיו: כי זו העונה המקסימה ביותר להנות מהאנפות שמגיעות לביקור.לא לפספס: לאכול במסעדת צל תמר (דקות מקיבוץ דגניה ב') - שילוב אידיאלי לארוחה משפחתית מהנה. לילדים - צמחייה קסומה טבולה בבריכות דגים לצד גישרון ומדשאות, שנועדו לנוי ולמשחקים וכן פינת ג'ימבורי ענקית לפריקת המרץ לפני ואחרי האוכל. להורים - אוכל מצוין שמשלב מנות בשריות וחלביות החל מסלטים, אנטיפסטי, קדירות, דגים, מנות ילדים וקינוחים נפלאים.

לקינוח, ג'ימבורי במסעדת "צל תמר" (צילום: יח"צ)

טיול לנחל ציפורי: טחנות קמח, בריכות הנחל ויער אלונים

באזור "גבעות אלונים" בגליל התחתון, בין גבעות רכות ומעוגלות המכוסות ביער אלוני התבור, נמצא נחל ציפורי. ראשו של הנחל בהרי נצרת והוא יורד אל נחל קישון. על גדותיו כפרים בדואים ולצידם טחנות קמח ישנות וציוריות. לפני הכניסה לבית לחם הגלילית, נוסעים בדרך עפר ולאחר שני ק"מ, מגיעים לתצפית על עומקו של נחל ציפורי. מפה, ממשיכים דרך הכפר כעביה עד לסימון תחילת מסלול  ומתחילים ללכת עד לנחל דרך היישוב, פונים שמאלה לדרך העפר עד שמגיעים למעיין עין-יבקע, ולבריכת מים ששופצה במאה ה-19 בידי נזירים, שבנו גם את "טחנת הנזירים", הנראית מרחוק כטירה פאודלית באירופה. כיום, פורצים מי הבריכה מדופנותיה ומשמשים להשקיה ומי שרוצה להתרענן, מוזמן לאמבטיה קרה ביותר. לטחנה שתי קומות, ובהן פעלו ארבעה זוגות ריחיים, שניים בכל קומה. כבר אז, הבינו שמפלי הניאגרה לא יווצרו כאן לעולם, וחשבו על הכנרת, ועל כן, המים שהפעילו את הטחנות נאספו לתעלה והפעילו מערכת טחנות נוספת, כקילומטר מערבה משם - טחנות גבעת עליל - התחנות עם ארובות המים הגבוהות בארץ. הטחנה הפסיקה לפעול בראשית שנות ה-30 בעקבות סתימה בארובה, אך המים המשיכו להניע את הריחיים של הטחנה התחתונה. ב-1946 היא חדלה לפעול. מפה, חזרה לחניית הרכב.

איך להגיע: צומת השומרים מזרחה לכביש מס' 75, ומיד צפונה בכביש 7513 למושב אלוני אבא.כמה: ללא תשלום.מתי: כל השנה.למה דווקא עכשיו: כי באביב ניתן לראות את הטחנות במיטבן ולדמיין איך פעלו באמצעות המים.לא לפספס: קילומטר מערבה מטחנת הנזירים, פעלו טחנות גבעת עליל שהופעלו באמצעות אותו שפך מים. בארובת הטחנה העליונה, נפלו המים מגובה העולה על 12 מטרים- הארובה הגבוהה ביותר שפעלה בארץ. » נחל ציפורי - לכל הפרטים

תגובות