טיול השבוע: סיפור מפינת הרחוב

<P>סיפור מסתורי חבוי מאחורי הגן היפה בפינת הרחובות ירושלים והשומר במזרח העיר. מה היה בקצה הגן? מי שתל את עצי הדקל המפוארים? מי גר בבית האירופאי היפה? מי רחץ בבריכה הגדולה ואיפה הבריכה היום?   </P>

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

אחרי לילה גשום טיילתי בשעות הבוקר המוקדמות אל גן קסום בחלקה המזרחי של ראשון לציון. שבת בבוקר, השעה בערך שבע, שמש צוננת שולחת קרניים חסרות חום שמעניקות צל ארוך לעצי הדקל. כמה מתפללים מקדימים מהלכים ברחובות השוממים, תיקים מהודרים תחת בית השחי והם חוצים בהילוך איטי את הגן. הגינה שתוחמת את פינת הרחוב השומר וירושלים עדין נמה. קרני השמש שולחות קרן עצלנית אל אפלולית הגן. גדר של אבני כורכר, טרסות אבני כורכר מובנות, עליהם נטועים עצי תפוז וותיקים, שדרת דקלים נאים משולבים בדקלי וושינגטוניה נישאים. סיפורה של גינה קטנה בפינת הרחוב.בשעות אלה הגן נטול נפש חיה, אבל רבה בו המהומה, ציפורים מחוללות בין ענפי התפוז הצפופים, מצייצות בקול חזק על מקומן. מפעם לפעם מגיחות בתעופה זריזה למטה לנגוס ביס קטן בפת לחם על המדרכה. הכביש שומם, הגן הולך ומשתתק ואם נקשיב היטב אולי נוכל לשמוע קולות מהעבר ולחזור אל משפחה אחת, עשירה מאוד, שהגן הזה היה חלק מביתה.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

סוד הגן הנעלם (צילום: דובי זכאי)

 סיפור המשפחה וההיסטוריה של גן ברנשטיין, מסופר באתר האינטרנט של מוזיאון ראשון לציון, אלבום משפחתי:   

" ... אליעזר ברנשטיין נולד בוולדבה, פלך שדליץ, פולין. בן 23, בשנת התרנ"ו, 1896, היגר לאנגליה, התיישב בלונדון והחל לעסוק בכובענות. עם הזמן, התפתח העסק לתעשייה גדולה של כובעים ופרוות. בהיותו ציוני, שאף לעלות לא"י. בשנת התרפ"ה, 1925, לרגל פתיחת האוניברסיטה העברית על הר הצופים, ביקר לראשונה בארץ ורכש קרקע במזרח ראשון לציון, ליד המחנה הצבאי הבריטי בסרפנד (כיום צריפין). מטרתו הייתה להעלות את בני משפחתו הרבים מפולין ולהושיבם על הקרקע ואמנם, בהמשך, הצליח להעלות כ-70 נפשות ובכך הצילם מגורל יהודי פולין שנספו בשואה. הוא בנה עבורם בתים וסיפק להם עבודה בפרדסו הגדול שהשתרע על פני דונמים רבים..." " ...בראשית שנות השלושים, בנה אליעזר ברנשטיין בית גדול במרכז הפרדס ובשנת התרצ"ד, 1934, הגשים את חלומו הציוני והתיישב עם אשתו בלה בבית אשר בפאתי המושבה ראשון לציון ואשר כונה בפי כול: "שכונת ברנשטיין". היה זה בית יוצא דופן בנוף המושבה, מוקף כר דשא רחב ידיים, עם בריכת שחייה, מגרש טניס, אורוות סוסים ועצי פרי לרוב. למעשה, היה זה העתק מדויק של ביתו המפואר ב"גולדרס גרין" אשר בלונדון. תכנונו של הבית נעשה על ידי ארכיטקט לונדוני בשם רפפורט שהגיע לישראל במיוחד לצורך זה. פועלים עבריים, בני המושבה, הם אשר עסקו במלאכת הבנייה. הריהוט עוצב על ידי אברהם קריניצי (מאוחר יותר ראש עיריית רמת גן). הבית משך אליו מבקרים רבים ושימש מקום מפגש חברתי לאנשי אצולת העיר תל אביב. בני המשפחה סיפרו שאורד וינגייט, "הידיד", מצא באליעזר ברנשטיין שותף להתעניינותו בתנ"ך ונהג לבקר בביתו .בתקופת מלחמת העולם השנייה, נרקמו יחסי ידידות חמים בין משפחת ברנשטיין לבין נציגי השלטון הבריטי שמצאו בבית פיסה של אורח חיים אנגלי. הנציב העליון הבריטי, הרברט סמואל, מפקדי הצבא, אנשי ממשלת המנדט וראשי היישוב באו להתארח בבית המשפחה וסעודות לילות השבת שלה היו שם דבר. משפחת ברנשטיין, שבנוסף לציוניותם נמנו גם על אוהדי הכתר הבריטי, השתדלו להקל על שהותם בארץ של חיילי בעלות הברית. במרתף הבית הקימו בית קפה ומועדון ריקודים עבור הקצונה הבריטית כמו גם עבור חיילים ואחיות אשר שירתו בבית החולים הצבאי הבריטי בסרפנד... "

"... הקונצרטים של התזמורת הפילהרמונית הצעירה, שהתקיימו בווילת ברנשטיין, היוו את גולת הכותרת של הפעילות התרבותית. התזמורת הייתה מתמקמת ליד הבריכה, בלילות של ירח מלא, כשצליליה הערבים לאוזן מתמזגים עם קרקור הצפרדעים.בתקופת המאורעות, בשנת 1936, שימש הבית כעמדה קדמית וכמקלט שאליו התקבצו בלילות בני המושבה. על הגג נבנתה עמדה של ה"הגנה" ומשם ניתן היה לצפות על הכפרים הערביים שבאזור. מאוחר יותר, בעת מאבקן של המחתרות בבריטים, בשנים 1948-1945, שימש פרדס ברנשטיין מקום מסתור לאנשי האצ"ל, הלח"י וה"הגנה" בדרכם למשימותיהם. ערב מלחמת השחרור, שנת התש"ח, 1948, משהתברר שהבריטים מסרו את המחנה הצבאי בסרפנד לידי הערבים, נלקח הבית - שכבר לא היה מיושב - על ידי ה"הגנה" לשמש עמדה קדמית מבוצרת וכמרכז אסטרטגי לפעולות הלחימה וזאת עד אשר נכבש המחנה על ידי חטיבת גבעתי..."

"... אליעזר ברנשטיין עסק כל שנותיו בפעילות צדקה וגמילות חסדים. הוא ייסד את קופת גמילות החסדים של "בני ברית"; ערך בביתו נשפי התרמה למטרות צדקה; בביתו נערך נשף ההקמה של מגן דוד אדום בראשון לציון ומכספו נקנה האמבולנס הראשון; בכספים שאסף מידידיו הקים את בית היתומים"בית יהודה" לזכרו של הנכד שנפל במלחמת העולם השנייה. משתמה מלחמת העצמאות, היה נוסע ברכבו כדי לאסוף בגדים עבור אנשי המעברות ואף התרים את עשירי תל אביב למען צורכי הכלל.אליעזר ברנשטיין נהג להשתתף באירועי העדליידע, שנערכו על ידי ברוך אגדתי בתל אביב, כשהוא רוכב על סוסו ליד ידידו דיזנגוף, ראש העיר הראשון.את תקופת חייו האחרונה, עשה אליעזר ברנשטיין בתל אביב יחד עם רעייתו ובתם סיסי. אחרי מלחמת העצמאות חזרה המשפחה לתקופה קצרה אל ביתם בראשון לציון אולם בשל גילם המבוגר, המצב הכלכלי הקשה בארץ והוצאות האחזקה הגבוהות, נמכרה הווילה בשנת 1953.עד יומו האחרון המשיך לפעול ללא ליאות כדי לגייס כספים למוסדות חינוך, לבתי יתומים, לישיבות ולנצרכים. משנפטר, הובא לקבורה בבית הקברות הישן בראשון לציון..."

(החומר נלקח מאתר האינטרנט של מוזיאון ראשון לציון אלבום משפחתי - עדת ראשון לציון.  http://www.gen-mus.co.il )

» טיול השבוע: פארק ערים תאומות» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנת» טיול השבוע: נודדים בחולות» טיול השבוע: על כנפי הדמיון»טיול השבוע:מפלצות בטוןהמטייל בגן לרוב אינו יודע ומכיר את עברו העשיר, שכיום נותר רק חלק ממנו. הבית בעיצוב האירופאי המפואר נהרס, במקומו נולדו כמה קוטג'ים. הבריכה הפכה למעוז נדל"ן ובמקומה צצה וילה דו מפלסית. שריד אחרון שנותר, אגן מים מאבני כורכר שנמצא בקצה הפנימי של הגן, פעם היו זורמים מים מהברז וממלאים את האגן, וזורמים בתנועה סיבובית. יד זדונית תלשה את הברז וקשקשה על קיר הכורכר בצבע שחור. עובדי העירייה נאלצו לצבוע את אבני הכורכר היפות כדי למחוק את הכתובת.

נותר גן קסום, פינה של שלווה ליד צומת סואנת. רבים מוצאים בגן מקלט של שקט, שמלווה את המטיילים בציוץ ציפורים. עצי הדקל הכבירים מתעמתים עם הרוח ומנידים כמו בתפילה את כפותיהם הענקיות, מפעם לפעם, אם הרוח חזקה, נושר תפוח זהב זהוב מהעץ.    

עם הילדים: חשוב לספר על המקום, מה היה כאן, ומי גר כאן, לתאר את הבית האירופאי ועל העושר הרב מול מעמד הפועלים הצנוע מאוד. לספר על נדיבות של אדם עשיר שהרבה לחלוק  עם כל הישוב במה שאלוהים וכישרונו בירכו אותו. כדאי לטייל עם מדריך עצים כדי לזהות את כל העצי הבוסתן. ולסיום אפשר לשחק מחבואים ברחבי הגן. להתחבא בין העצים בין הטרסות ובהזדמנות גם ללמוד את שמות עצי הפרי.

איך מגיעים: מאוד פשוט, רחוב ירושלים מתחיל ממרכז העיר, פינת אחד העם, ונמשך מזרחה עד למפגש עם השומר, גן ברנשטיין נמצא ברח' השומר פינת רח' ירושלים.   זיכרון ראשוני: בראשית שנות השלושים, בנה אליעזר ברנשטיין בית גדול במרכז הפרדס ובשנת התרצ"ד, 1934, הגשים את חלומו הציוני והתיישב עם אשתו בלה בבית אשר בפאתי המושבה ראשון לציון ואשר כונה בפי כול: "שכונת ברנשטיין"

זיכרון ראשוני: את תקופת חייו האחרונה, עשה אליעזר ברנשטיין בתל אביב יחד עם רעייתו ובתם סיסי. אחרי מלחמת העצמאות חזרה המשפחה לתקופה קצרה אל ביתם בראשון לציון אולם בשל גילם המבוגר, המצב הכלכלי הקשה בארץ והוצאות האחזקה הגבוהות, נמכרה הווילה בשנת 1953.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ