טיול השבוע: נודדים בחולות

מחולות הזהב שהקיפו את ראשון לציון נותרו איים בודדים. הפעם נצא לחפש את החולות ולהתגלגל עם הילדים במורדות החול הרכים

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

שהיינו ילדים גבעות החול נראו בעינינו כהרי ענק, הטיפוס אליהם היה קשה, והירידה מהם היתה מהנה ובגלגולים. למרגלות הר החול היינו זורקים את הסנדלים ומטפסים בעזרת רגליים וידיים עד ראש ההר, טובלים עד ברכיים בחול הרך. מהפסגה היינו רצים במורד התלול, מסלול כזה היה מסתיים לקראת הסוף ברגליים מסתבכות וגלגולים בחולות עד תחילת ההר. שגדלנו וכבר היו לנו ילדים משלנו הלכנו איתם לחולות, לחזור על החוויה, לנטוע בהם את רוח השטות של הילדות. שרידי השובבות הילדותית נשארו, יחד איתם דהרנו במורדות התלולים של החולות. כיום, נותרו מעט גבעות חול סביב ראשון לציון, רגע לפני שגם הם ייעלמו צריך למהר אל החולות. בשנים הראשונות למושבה את המרחק בין בית הכנסת הגדול לבין הים מילאו גבעות רכות של חולות. לאט לאט העיר ראשון לציון התפתחה מערבה, ההתפתחות נגסה בחולות הנודדים. שכונות חדשות נולדו במערב העיר, נבנו רבי קומות, רחובות וגנים שדחקו את החולות. אבל עדין נותרו כמה איים של חולות, אליהם אנו מכוונים את הטיול השבועי.

אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

מתגלגלים בחולות (צילום: דובי זכאי)ליוונו שתי בנות חמודות לראות האם החולות של היום משאירים עליהן רושם כמו עלינו. הרי החול של פעם הפכו לגבעות נמוכות, אך החול נשאר רך ומזמין, כך שאפשר לטעום את ההנאה. שתי הבנות, נטולות הכשרה מוקדמת, השילו את הסנדלים למרגלות גבעת החול, יחד טיפסנו אל רום הגבעה וגלשנו במהירות בחול בליווי צרחות הנאה. חולית, כך נקראת גבעת חול נודדת. דיונות החול נוצרות בעיקר לאורך חוף הים, נודדות במדבריות. גרגרי החול נוצרים מהסחף ובעיקר מקוורץ, חומר שהרוח שוחקת מהסלעים והגרגרים הקטנים נודדים על פני כדור הארץ. אותם גרגרים נסחפים במעלה הדיונה, חלקם נשארים ואחרים ממשיכים למצבורי חול אחרים. במדבריות סהרה ונמיביה ומדבריות אחרות קיימות הדיונות הגדולות, החול שלהם נודד מרחקים גדולים. בארצנו לאורך חופי הים היתה רצועה גדולה של חולות, 5-6 ק"מ רוחבה. אחת הרצועות שנעלמה היתה בין נחל שורק לתל אביב, ואלה נקראו חולות ראשון לציון.

» נהר בלב השכונה: סיור בנאות אשלים» בין שני אגמים:טיול משפחתי בראשון לציון» מטיילים על הגבול» שני דקלים בשדה פתוח» טיול השבוע: בית הכנסת של האורפלים» טיול השבוע: פארק ערים תאומות» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנתעם הילדים: החולות הן לא רק מקור שעשוע, חולות הן מרחב מחייה ליצורים רבים, זעירים וגדולים. עם הכחדת החולות נעלמו גם חלק מהם. אבל, אם תעשו מאמץ ותגיעו אל החולות בשעות הבוקר המוקדמות, עם זריחה, תגלו עקבות בעלי החיים שנותרו בחולות. עקבות שנעשו בלילה החולף. לעיתים אפשר לראות את מסלול מפותל של נחש שהשאיר עקבות בחולות, אולי את צורת רגליו של הירבוע הקופצני, (כעין עכבר זריז שמתקדם בעזרת קפיצות שמזכירות קנגרו זעיר). בדרך כלל בלילה הרוח מחליקה את החולות ונשארים כעין גלים קטנים. הטל שנח על החולות לקראת בוקר יוצר כעין קרום עדין, שנשבר שהרגל נחה על החול.

איך מגיעים: נותרו כמה איים עם חולות.האחד בכביש ההולך דרומה, משדרות רחבעם (זאבי) אל הסופרלנד, פונים לכיוון הקולנוע החדש, יס פלנט, מיד אחרי תחנת הדלק, גבעות חול. השני בקצה הצפוני של מגרש החניה מעל הים, בקצה השביל יש חולות היורדים לחוף הרחצה. השלישי בצומת הרחובות שד' יצחק רבין וחיים ברלב ממזרח לכביש העולה לשכונת 'חתני פרס נובל' גבעת חול גדולה.

זיכרון ראשוני:  ב-19.3.1882, בביתו של עמיל המכס חיים שמרלינג, ייסדו זד"ל, (זלמן דוד לבונטין), ויוסף פיינברג בעצתם של יואל משה סולמון, דוד גוטמן מפתח תקווה, ויחיאל מיכל פינס את 'ועד חלוצי יסוד המעלה' מטרתו לטפל בעולים מחו"ל ולרכוש אדמות בארץ ישראל

זיכרון ראשוני: ב- 25.7.1882, במחיר של 49,925 פרנק, נקנתה אדמת ראשון לציון. מחצית השטח נרכש על ידי צבי לבונטין, המחצית השנייה על ידי תשעת המייסדים, שנקראו ה"עשירים". האדמה נרשמה בטאבו על שם חיים אמזלג, סגן הקונסול הבריטי ביפו.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ