טיול השבוע: פארק ערים תאומות

אפשר לקפוץ לחו"ל בלי דרכון ובלי לטוס, רק צריך להגיע למערב העיר ולשוטט בגן היפה שמוקדש לערים התאומות, חמש דקות מהבית

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

אם לא נסעתם לחו"ל בתקופת החגים? לא נורא, אנו מזמינים אתכם לקפיצה קטנה לחו"ל, בלי דרכון ובלי צורך להגיע לשדה התעופה, היישר ממערב ראשון לציון. תוכלו לסיים את הביקור בשעות אחר הצהריים ולחזור לישון במיטתכם בערב. אז הנה מתנה קטנה לחגים, טיול בחו"ל שלא יעלה לכם פרוטה. את מסלול הטיול מטווה ביד אמונה האדריכל משה בירקנטהל. כידוע, העיר רצופה בגנים נאים, חלק מהם פרי תכנונו של האדריכל בירקנטהל. סמוך לגן החיות העירוני, נמצא גן מיוחד, פארק ערים תאומות. מגרש חניה מרווח צמוד אליו ויש גם גישה נוחה גם לנכים. הפארק מוקדש לערים תאומות, איתם יצרה ראשון לציון, קשר במשך השנים. "הרעיון היה", כך מסביר האדריכל בירקנטהל, "לשלב את מפת העיר ראשון לציון יחד עם הערים התאומות". רחובות העיר המרכזיים מוזערו לכעין מפה גדולה. הרחובות סלולים, עם סימוני מעבר חציה, וכמובן ניצבים שלטי רחובות: הכרמל, זבוטינסקי, הרצל וכו'. בשטחים שנוצרו בין הרחובות, מוקמו החלקות של הערים התאומות. כך תוכלו לראות את ריצוף המדרחוב מהעיר לובלין, את השער השחור שהועתק לכאן מהכניסה לגטו לובלין, בגטו בית כנסת אחד ושלוש בתי כנסיות. פסל מהעיר לובלין הכין פסל מתנה של ארבע קוביות.

אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

העיר דרשוב, מרומניה מציגה את הפסיפס שנמצא בחלק העליון של בית הכנסת שהיה בעיירה, (כיום המקום משמש כבית חרושת גדול). העיר נים, על גבול צרפת תרמה לגן מבנה מיוחד שמתאים למלחמת שוורים, הקורידה, שהעיר ידועה בה. מצפון הולנד הגיעה עיר תאומה, איירנפיין, (אגב, משם הגיעה אלינו הפרה ההולנדית), העיר שנחה על תעלות מים וסירות מיוצגת בתעלת מים ארוכה, כארבעים מטרים, בקצה עוגנת סירת עץ גדולה שהילדים יכולים לטפס אליה. מקום נפלא לשעשוע לילדים. סביב הבריכה הגדולה מקום ישיבה ומפגש להורים וילדיהם, המקום מתוכנן כמקום בילוי להורים וילדים יש מבניהם שאוהבים להשיט סירות מנוע ומפרש זעירות.

סין בראשון לציון (צילום: דובי זכאי)

הפגודה שניצבת בליבו של הגן מייצגת את העיר התאומה, טנג'ין בסין. אמנם הפגודה נבנתה בארץ אך הסינים שלחו פסל מייצג, עשוי שיש לבן מבהיק ומדהים ביופיו. סביב הפגודה פזורים עצי תות ועצי תפוז ננסי. העיר מינסטר בגרמניה גם מיוצגת בגן, כאן יצרו רחוב טיפוסי לעיר, שמיועד לרוכבי אופניים והולכי רגל, עם ספסלים בצבע יין אדום לישיבה, לצידם פחי אשפה בעיצוב שנראה ברחובות העיר הגרמנית, וכמובן סמל עיריית מינסטר שמטובע על מכסי הביוב. » נהר בלב השכונה: סיור בנאות אשלים» בין שני אגמים:טיול משפחתי בראשון לציון» מטיילים על הגבול» שני דקלים בשדה פתוח» טיול השבוע: בית הכנסת של האורפליםכך המטיילים בגן יכולים לעבור מעיר תאומה לאחותה, לקרוא הסברים על העיר ועל הנקודות המרכזיות בה. מסביב לגן טיילת מוגבהת שמאפשרת להלך ולהשקיף על הגן שמשולבים בו רחובות העיר ופינות לערים תאומות. בשתי הכניסות מזרקות יפות, הראשונה, סמוך למגרש החניה, השנייה בכביש הראשי בדרך משה דיין, על מעקה הבריכה מוטבע פסיפס מרהיב שנקרא פרדס המושבה. בכניסה לגן מתנופפים ברוח הסתיו דגלי המדינות ודגלי הערים שיש להן חלק בפינות הגן. לילדים ממתין גן משחקים גדול בפאת הגן.

טיפ 1: אם אתם כבר כאן, ממזרח לגן נמצא גן החיות העירוני, כדאי לשלב את הסיור בגן עם הסיור בגן החיות.

טיפ 2 : כדאי מאוד לקרוא את השילוט לצד כל עיר תאומה, כדי ללמוד מעט על המקום של האחות התאומה הרחוקה

עם הילדים: אחרי הסיור, רגע לפני שתחזרו למכוניות עם ההורים, אתם יכולים להגיע לרחבת הדגלים מצוידים במקרא דגלים כדי לזהות את דגלי המדינות. אחד המקומות היפים בגן, הסירה שניצבת על המים ושאפשר לטפס אליה בגשר. כדאי גם להביא סירות קטנות שאפשר להשיט אותן על המים בבריכה הארוכה. אולי המפגש יהיה זיכרון שיעלה שתגיעו לעיר התאומה בחו"ל, ותזכרו בבריכה הארוכה בגן הערים התאומות בראשון לציון.

איך מגיעים: שד' משה דיין פונים ברמזור 82 דרומה לרח' התקומה ושמאלה לרח' גולדה מאיר שם ממתין לכם מגרש חניה.    

זיכרון ראשוני:13.3.1881, העלייה הראשונה החלה לאחר רצח הצאר אלכסנדר השני ברוסיה, בעקבות הרצח החלו 27.4.1881 פרעות ביהודים שהקיפו את כל הישוב באוקרינה,

זיכרון ראשוני: עקב הפרעות קמו ברוסיה תנועות "חיבת ציון" וביל"ו, שחבריהם שאפו לעלות לארץ ישראל ולחדש בה את הישוב כקדם, 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ