נהר בלב השכונה: טיול בנאות אשלים

טוב האמת זה לא נהר אלא נחל מלאכותי ובו אי עגול. מקום מצוין להרדים תינוקות בעגלה

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

טוב, האמת זה לא נהר, בקושי נחל, ואם נחל זהו נחל מלאכותי, אבל איך נקרא לזרם מים שחוצה פארק יפה בליבה של השכונה? ובכן, הטיול השבוע זורם הפעם לשכונת 'נאות אשלים', כדי לראות את ה"נחל" שחוצה את השכונה. 'נאות אשלים' תחומה במלבן לא גדול, חבוקה משני הצדדים; בדרום, נושקת בהדרת הכבוד לרחובות שנושאים את שמות חתני פרס נובל. מצפון, נושקת לקריית גנים, חיבוק של רעות ואחווה עם שמות הרחובות על שם ישובים בארץ. שכונות ותיקות למדי, בראשון לציון. שורת בתים משלימה אליפסה ענקית שסובבת את השכונה, שמות הרחובות בנאות אשלים תזמורת גדולה. רחוב התזמורת משלים אליפסה ענקית, ממנו יוצאים רחובות קטנים הנושאים שמות כלים בתזמורת, רחוב התוף, הכינור, הקלרנית, העוגב, הפסנתר, שלוחות של צלילים וכלים מוסיקליים. שתי דרכים מרכזיות נכנסות לשכונה, שני רחובות שנושאים שמות של תרועה וצליל, רחוב המצלתיים ורחוב החצוצרה. עד כאן הסברים איפה אנחנו נמצאים, עתה אנו מגיעים אל ה"נהר" (שוב הגזמתי), מספיק שנקרא לו נחל, בלב השכונה.

נחל מלאכותי בלב השכונה (צילום: דובי זכאי)

בליבה של האליפסה הגדולה של רחוב התזמורת, נחה גינה ירוקה ויפה, נמתחת מדרום לצפון והפוך. הגינה, ריאה ירוקה גדולה לכל השכונה. חלקה הדרומי מתפאר במסלול של מים זורמים. מסלול המים חצוב באדמה, בגדות סלעים כבדים שמגדירים לנחל את נתיבו. כיאה לנחל שובב הוא מתעקל לו בדרכו, כאילו זקוק לפיתולים נואשים לפלס דרכו אל הים. הנחל שקוע ובתחתית ערוצו משטח קשה. לפני מספר שנים מועט, הייתי במקום, אז הנחל השכונתי זרם בחוזקה בנתיב מסודר, צבע הטורקיז של המים הפך להיות כסימן הכר לנחל. במרכז הערוץ, אי קטן, מוקף במים ומגיעים אליו בגשרון, באותו הבוקר אמהות ומטפלות ישבו בצילו של 'גזיבו' עגול. התינוקות הקטנטנים רדומים בעגלות, רחש של פכפוך המים הרדים אותם, השינה בלחישת המים העניקה להם סומק בריא של שינה. בימים אלה עשיתי את דרכי באחד מצהרי הקיץ החמים, ואמהות והילדים לא נראו, העדיפו לנמנם תחת כנפי המזגן, זרם המים היה פחות סואן אבל קולות של פכפוך נעים נשמעו. אבל, בשעות אחר הצהרים מתעוררים גדות הנחל לחיים, ילדים משחקים, הורים מטיילים עם עגלות ילדים, קטנטנים עושים את הצעדים הראשונים על הגשר המקשר בין שתי הגדות, כמה סבתות דאגניות מתרוצצות עם הבננה אחרי הנכד השובב המחפש את הדרך הקצרה למים.

במשך השנים שקיים הגן הצמחייה על הגדות גדלה, כיום שרכים גולשים מהסלעים אל המים, מקושטים בפרחים צהובים ועלים ירוקים. העצים שלצד ה"נחל" צמחו וגבהו. הדקלים נשאים, מתהדרים בכרבולת שובבה של ירוק, מנידים את כתר הענפים הגמישים וארוכים. בינתיים צימחו להם עצי הנוי נוף נאה, ומטילים צל נעים למטיילים בגן. מי שמטייל לאורך "נחל אשלים" יכול לשבת בצל באי העגול סביבו מים, להמשיך עד גשר עץ המחבר את שתי הגדות. בהמשך לראות מפלון חביב שמזרים את המים לבריכה גדולה. גדר חבלים קטנה מזהירה מלהתקרב אל המים.

וכך, שורות הבתים המקיפים את רחוב התזמורות פונים אל הגן הנמתח לאורך השכונה, שכנים דאגנים יכולים להציץ מהמרפסות, לראות ששלום לילדם שמשחק עם חברים בגינה. ביום שבקרתי במקום המים זרמו( למחוק- מים) בפחות חדווה מהפעם הקודמת, אך יש לקחת בחשבון שהגעתי ביום חם למדי, בשעות הצהרים שכל הילדים וההורים צמודים למזגן בבית.

טיפ רומנטי: בשעות הערב ישיבה על ה'אי העגול' עם רחש של המים הזורמים והשקט מזמינים לטיול לילי של זוגות רומנטיים.

טיפ לספורטאים: במקום ללכת או לרוץ ברחובות אפשר בשעות הערב להיכנס לגן להקפה של האליפסה הגדולה, מובטח אוויר טוב, צמחייה ואפילו פכפוך של מים שילווה את ההליכה/ריצה.

עם הילדים: כמובן שאסור לטבול במים, אלא לראותם בלבד. גדר קטנה שומרת על קו המים. דשא מקיף את הנחל. לילדים יש מגרש משחקים ונדנדות בהמשך הגן. אפשר לבקש מהילדים לזהות את העצים בעזרת ספר מדריך עצים. משחק יפה שמתאים לתנאי השטח במקום. המשחק נקרא: "תופסת גדות". מגדירים שטח משחק שני מעברים מעל ה"נחל" בשטח המשחק. אחד מוגרל כתופס את מי שמנסה לצלוח את הגשר, מי שנתפס הופך להיות התופס וכן הלאה. בגלל  שיש רק שני מעברים רחוקים אחד מהשני אפשר להתל בתופס.

איך מגיעים: מכיכר יצחק רבין, האנדרטה לזכרו של יצחק רבין, שכמובן נמצאת בשד' יצחק רבין (ליד המכללה למינהל), יורדים דרומה בשד' מוטה גור, פונים שמאלה לרח' החצוצרה, ימינה ברח' התזמורת, ושמאלה לחניה במרכז מסחרי קטן, מגרש חניה ליד קופת חולים מכבי.      

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ