מטיילים על הגבול

פס ירוק של דשא שגולש ממצוק הכורכר מכריז על הגבול הלא רשמי

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

כנראה שרק מודדים מוסמכים יודעים היכן בדיוק התפר בין ראשון לציון לבת ים. בכל אופן מי שהולך על שפת הים, בחיבור בין הערים לא מרגיש כלום. החול הוא אותו חול והים אותו ים. אבל יש נקודה אחת בה רואים בבירור את הגבול. פס ירוק של דשא שגולש ממצוק הכורכר ומכריז על הגבול הלא רשמי. מכאן וצפונה גבעות החול של בת ים. הפעם אנחנו מטיילים על הגבול, למרפסת המנגל ולצד המרפסת עוד שני מקומות, והסיום בטיול על החוף, רגל במים ורגל בחול.

ובכן, בקצה הצפוני של מגרש החניה הגדול בחוף ראשון לציון, נמתח צפונה שביל חדש. כ-200-300 מטר שביל של אבנים משולבות על מצוק הכורכר, מעל הים, כעין טיילת עליונה הצופה אל חוף הים ואל מרחבי הכחול הממלאים את האופק. אל כרבולות הלבן של הגלים המתנפצים, אל המתרחצים שנראים מכאן כצדפים הצפים בים. לצידו של השביל, נאחז במדרון, עץ למוד רוחות, משך השנים הרוחות העזות שבאו מהים כופפו את גזעו. על השביל ספסל אבן מיותם, ממתין לזוגות אוהבים שבאים לחלוק את אהבתם עם השקיעה. חובבי האוכל יכולים להצפין בשביל, עבורם יצרו מרפסת נאה השלוחה מעל החוף, מקום נאה ל'הקדיח' את הבשר על המנגל. שולחנות אבן שמתאימים לישיבה משותפת של משפחות, לצד השולחנות שקיות אשפה מסודרות (להזכירכם לאסוף את האשפה). רגע לפני פינת המנגל יש פניה מהשביל ימינה, שלל מתקני ספורט, נדנדות מיוחדות המעוצבים בעץ וחבלים. דשא ירוק גולש במדרון עד הטיילת התחתונה וחוצה מדרגות נוחות היורדות אל החוף.

 (צילום: דובי זכאי)

מכאן יש כמה דרכים לרדת למטה אל החוף, הדרך תלויה ביצירתיות שלכם או ברוח השובבות. דרך אחת לרדת בסחרחרת ריצה בדשא, (מתאים להורים צעירים ברוחם ונמרצים, יד ביד עם הילדים). אפשרות נוספת, חביבה מאוד על הילדים גלגולים על הדשא במדרון. אפשרות נוספת, שפויה, מתאימה לבני הגיל המבוגר ירידה שלווה במדרגות להתחלת הטיול שלנו. רגע לפני הדילוג לחוף כדאי ליהנות ממראות הנוף שממלא את האופק, ממתקני הספורט והמשחק, או ללגום קפה ועוגה מתוקה על קו המצוק.

לטיול הפעם כדאי לבחור את שעות אחה"צ. בשעה זו הים כבר רגוע, שפע הגלים שהסתערו על החוף במשך היום נטולי מרץ ולחימה, לגונות רחבות רגועות נפרסות על קו החוף ויוצרים מים רדודים על קו החוף. השמש מזהיבה את ראשי הגלים, חום היום נסוג מעט. לפנינו מסלול יפה של רגל במים רגל בחול.

חופי ראשון לציון קצרים, בסך הכל פחות מקילומטר חוף מנקודה זו דרומה. אבל החוף יפה, ללא סלעים וארבע תחנות הצלה פזורות לאורכו. הטיול הזה נועד להליכה עם הילדים עד לתחנת הצלה מס' 1. בתחילה חוצים את רצועות החוף הרחבה לקו המים, ומגיעים לחוף ולגלים החרישיים. מכאן המסלול פונה דרומה,  מתחילים ללכת, רגל נושקת לגלי הים ורגל שנייה על החול.

» נהר בלב השכונה: סיור בנאות אשלים» בין שני אגמים:טיול משפחתי בראשון לציון

טיפ 1: לעיתים, בקו הגלים החוזרים לים נוצרות מדרגות חול, כעין מצוק חול זעיר, הילדים אוהבים לעמוד על הקצה החולי ו"לצנוח" עם מדרגת החול.

טיפ 2: החוף אליו מתנפלים הגלים נעים ללכת במים הרדודים, אפשר גם לרוץ. להיכנס למים לרחצה רק מול תחנת הצלה. הסיום עולים מתחנת הצלה 1

עם הילדים: אפשרויות רבות לילדים, פארק החבלים והמשחקים יכול לרתק אותם זמן, אחר כך לשבת מול הים לאכול ולשתות משהו ואחרי שהשמש כבר נוטה מערבה והים נרגע אפשר לרדת לחוף בכמה צורות. נראה לי שהדרך החביבה ביותר תהייה בגלגולים על מדרון הדשא, ואפשר סתם לדלג במדרגות. ריצה על לגונות המים בקו החוף.

איך מגיעים: נוסעים על ציר משה דיין (מי שהיה רמטכ"ל ושר הביטחון בממשלת ישראל), לכיוון מערב, בשלב מסוים הכביש משנה את שמו והופך לדרך רחבעם זאבי, מי שהיה אלוף פיקוד מרכז ושר בממשלת ישראל שנרצח על ידי מחבלים. הדרך מגיעה עד מגרש החניה על יד הים. ממשיכים בכביש החוצה את מגרש החניה צפונה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ