טיול בבית הקברות ההיסטורי בראשון לציון

מכאן הכל התחיל. בין שבילי הבטון תגלו תצפית נהדרת וגם היכן קבורים מייסדי העיר

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

לעיתים, בטרם זריחה, אני יוצא לחלץ עצמות בהליכה רגועה של בוקר, חלק מטיול הבוקר אני נוהג לסיים בקצה העליון של בית הקברות הישן בראשון לציון. מכאן נקודת תצפית מזרחה, אל מקום זריחת השמש. פעם, המבט מזרחה היה נקי ממבנים, שדות ירוקים נפרסו. כיום, השמש העולה נושקת באודם רך לבניינים החדשים שצמחו בשכונת צוריאל. ברגעי החסד של האור הראשון מטפס לאט כדור אש אדום, מניס את ערפילי הבוקר, מעניק לחלק התחתון של העננים את זהב הזריחה. גם מצבות האבן הדוממות נגועות בצבעים הרכים של הזריחה. לשעה קלה מתרכך העצב שנח על בית עלמין. המקום, בקצה הגבעה אינו רק תצפית בוקר נפלאה מזרחה, אלא, מקום עם ערך היסטורי. בט"ו באב, תרמ"ב, (1882), הגיעו לגבעה לקראת ערב חבורה של צעירים נמרצים שעשו את דרכם מיפו. באותם הימים קישט את הגבעה עץ שקמה ענף, (העץ היה ציון דרך להולכים מיפו לרמלה), הצעירים סקרו את החולות מסביב, הביטו באהבה אל האדמה שעליה יקימו את המושבה. לעת לילה ענפי השקמה והשמיים הזרועים בכוכבים נפרסו מעליהם. ואת מקומם קבעו לא רחוק מהגבעה עם השקמה, זו היתה תחילת דרכם של מייסדי ראשון לציון.

(צילום:דובי זכאי)

לימים הפך המקום לבית הקברות שצופה אל המושבה הצומחת, עץ השקמה העתיק שההיסטוריה נגעה בו - קמל. פרנסי העיר זכרו לעץ את תפקידו ההיסטורי ובאותו מקום בו ניצבה השקמה הגדועה הוכנה הטבעה במתכת של גזע השקמה. לצד ההטבעה במרצפות האבן הוכן קיר ובו חרוטה השקמה במלוא הדרה ושלט נקבע במקום: "בט"ו באב תרמ"ב – 1882 חנו אבות ראשון לציון את לילם הראשון על גבעה זו תחת עץ שקמה ענף..."  בבית הקברות מצאו את מנוחת העולמים מייסדי ראשון לציון. וכך, מי שמטייל בין שבילי הבטון מגלה שהשמות החצובים במצבות מוכרים כשמות של רחובות מרכזיים בעיר. ממול האנדרטה לזכר עץ השקמה וקבוצת הראשונים, רחבה גדולה, עליה מצבת שיש אדמדם, מוקפת בגדר ברזל נמוכה. זו מצבה לזכרו של בן משפחת רוטשילד מאנגליה, היה קצין בכיר בצבא הבריטי ונפל בקרב על גבעה בדרום הארץ. "...ר' אפרים, בן הגביר שלמה די רוטשילד שחירף נפשו למות על מרומי שדה הקרב בארץ ישראל...". משפחתו בחרה לקבור אותו במקום זה.

» נהר בלב השכונה: סיור בנאות אשלים» בין שני אגמים:טיול משפחתי בראשון לציון

טיפ: רבע לפני הזריחה זה הזמן, מטפסים לקצה הגבעה על יד האנדרטה לזכר השקמה והצעירים, ממתין לכם ספסל אבן וכך תוכלו לקבל בדרך קצת אחרת את הבוקר החדש, יחד עם כל בוני ראשון לציון.

עם הילדים: בית קברות היסטורי מקום ראוי לספר בו את תחילתה של המושבה. כך למשל הפך בית הקברות הוותיק בתל אביב, ברחוב טרומפלדור לאתר טיולים סואן, תלמידי בתי ספר ומטיילים רבים מהלכים בין המצבות של גדולי האומה, ולומדים על ההיסטוריה של תל אביב וארץ ישראל בעזרת השמות על המצבות וההדרכה. בית הקברות בראשון לציון מפגיש עם היסטוריה בת 130 שנה. אולי הצעירים שיסיירו במקום יעמיקו שורשים בעיר דרך סיפורי העבר. כדאי להצטייד בחוברת 'מדריך רחובות ראשון לציון' כדי ללמוד על האישים הקבורים בגבעה ששמם הונצח ברחובות העיר.

איך מגיעים: בית הקברות נמצא במזרח העיר, רח' על כנפי נשרים בקצה המזרחי של רח' יהודה הלוי. הכניסה לגבעה בחלק העליון של בית הקברות דרך החלקה הצבאית. פונים ימינה במעלה מדרגות עתיקות עד ראש הגבעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ