דובי זכאי

כאשר השמש נחלשת בפאתי היום, וכל רצונה לצלול אל מאחורי מי הים הצוננים. או אז, צינה קלה מבריחה את החום. כוחות הלילה ניצבים בפאתי השמיים ומביאים איתם את קרירות הערב. באותן השעות, רגע לפני השקיעה, ברום השמיים מתרחש מופע מרהיב, מחול של צבעים. גוונים של כתום, ורוד וזהוב מקשטים את הרקיע, עב לבן מהלך בהידור מלכותי, נצבע בחלקו התחתון בכל הצבעים. זוהי בדיוק השעה להגיע למערב ראשון לציון, אל האגם הגדול והאגם הקטן. על חלקת המים באגם הגדול, הצבע הכחול נעלם והמים הופכים חלקים כראי, צבעי השמיים משתקפים בהם. עד שאדווה רכה יוצרת גלים קלים, כל תמונת השמיים המשתקפת משתבשת, השמיים נשברים לפיסות צבעוניות, אלפי רסיסים של צבעים. רק אנפה לבנה עומדת על אי קטן, בליבו של האגם, ותמהה על מה המהומה. האגם הקטן, שקוע, מוקף חומת חולות רכה, עצי האקליפטוס שבעי שנים משתקפים במים, מעוטרים בגווני השקיעה.

אגם הנקיק בצל האקליפטוס (צילום: דובי זכאי)

האגם הגדול במערב ראשון, ה"עין הכחולה" של מערב העיר. עד לפני זמן עמד בשיממונו, רק צפרים חובבים מיהרו אליו עם המשקפות, לחזות בעופות הנוחתים במים להפוגה ממעופם. לא רחוק ממנו, בהפרש של קפל קרקע לכיוון דרום, נמצא עוד אגם. זהו האגם הנסתר, שנקרא אגם הנקיק, (או בלשון שובבי העיר - אגם הנקניק). זהו אגם מוארך וצר, בגדה אחת נושק למים חורש אקליפטוסים שבעי שנים, מצידו השני, יער פרא של שיטה מכחילה. לקראת ערב שנושקים גווני השקיעה, אגם הנקיק מתהדר כטווס בגווני הכתום והורוד, אבל בגלל מיקומו השקוע בין גבעות חול והנסתר, המבקרים בו מועטים ואפילו הרוח אינה פוקדת אותו, רק לעיתים אדווה רכה מהלכת עליהם.

בימים אלה תנופת בניה עוטפת את האגם הגדול. על הגדה הצפונית נח בשלווה מבנה ענק, אדמדם, זהו היס פלאנט, חזיתו משקיפה אל האגם ובזכות המבנה שבו אולמות קולנוע רבים, המבקרים מגלים את האגם הגדול. האגם מוקף בצמחייה עבותה של עצים שנושקים למים, היושבים בגלגל הענק שבסופרלנד זוכים למראות מיוחדים ממרום הגובה רואים את מלוא יופיו של האגם מצד אחד, ומצד שני את חוף הים. אחרים שבאו להנות מאחד הסרטים המוקרנים באחד האולמות מטיילים בטיילת הארוכה, הנשלחת מאתר ה"יס פלאנט" וגולשת אל מרפסת תצפית על האגם. אבל למרות הקרבה בין שני האגמים מעטים ממשיכים אל נקודת התצפית החדשה, על אגם הנקיק.

הטיול השבועי שלנו מוליך אותנו לאגם הנסתר. מסלול שמחייב סטייה זעירה מהדרך הבטוחה ההולכת אל הסופרלנד, אולמות הקולנוע ומגרש הכדורגל העירוני. המכוניות שממשיכות ישר בכביש, נבלמות בשער ברזל התוחם את הכניסה למפעלי אגני החמצון. ליד השער, משמאלו מגרש חניה קטן, ממנו נפרסת מרפסת תצפית על האגם הנסתר. בצד הדרומי של מגרש החניה, יש מעבר בגדר שמאפשר לרדת אל חורש האקליפטוסים לצד המים. הירידה בחולות רכים, רגע לפני האגם אפשרות לבחור לטייל בצד העדיף עליכם. אפשר גם להסתפק במראות של האגם ממרפסת התצפית. נגיש לנכים, בטיול עד מגרש החניה ומראות האגם.

הערה חשובה: חל איסור להיכנס למים, שלטי אזהרה מפוזרים מסביב.

טיפ: רוכבי אופניים יכולים לצאת מכאן למסלול רכיבה מסומן. המסלול הולך על גדות אגם הנקיק. רוכבים מנוסים יכולים להגיע לשביל מול מגרש הכדורגל ולרכב עם השביל עד מעוין שורק, או לחילופין אפשר להגיע עם השביל עד מרכז העיר. שלושה שבילים נסללו וסומנו, למתקדמים, בינוניים ולמשפחות. כשנים עשר קילומטר המתחילים בגלישה בדיונות החול ליד הכניסה לאתר אגני החמצון, אחר הם מתפתלים בין עצי האקליפטוס ומסתיימים בשכונות המערביות של העיר.

עם הילדים: ראשית אזהרה, ילד שרואה מים מיד רץ אל המים, אז לפני שאתם יורדים לאגם הנקיק קחו בחשבון להזהיר ולשמור. חל איסור להיכנס למים. אבל אפשר לטייל על גדות האגם. אם תמשיכו לצפון מזרח מגרש החניה, מעבר למחסום הברזל, תגלו דרך סלולה בכורכר, זו נקודת תצפית הצופה על כל האזור. מימין לדרך, צינורות ענקיים שמחציתם טמונים באדמה. כשעשוע ראשון לילדים אפשר ללכת על הצינורות בעזרת שווי משקל. בהמשך ירידה נוספת לגדה הצפונית של אגם הנסתר. ירידה תלולה בחול רך, מקום נפלא לחובבי הריצה במדרון חולי. למהדרין אפשר כמה גלגולים אם רוצים להרגיש את החול מתחת לחולצה. ועוד שעשוע חביב, שמרתק את הילדים, בתשע בערב, מתקיים על שפת האגם הגדול, למרגלות יס פלאנט, מופע מים. מזרקה של רסיסי מים ועליה מוקרנים קטעים מסרטים. מפתיע ומרתק.

איך מגיעים: שדרות רחבעם זאבי הולכות מערבה אל הים. ברמזור לפני בית הספר לכבאות פונים שמאלה, לשדרות מרילנד עד הירידה שמאלה לכיוון הסופרלנד. להמשיך בכביש עד השער הסגור. משמאל ממתין לכם מגרש חניה קטן, משם כבר רואים את האגם הנסתר.

נגישות לנכים: עד רחבת התצפית על האגם הנסתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ