טיול השבוע: כדאי להתקרב

בפינת הרחובות התקומה וגולדה מאיר תמצאו פסל מרשים הראוי למבט בוחן. אם תתקרבו תבינו למה. מסלול טיול לפסל 'התקומה' שיצר האמן אליעזר ויסהוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בצומת הרחובות גולדה מאיר והתקומה מצטלבים שני כבישים רחבים ומטופחים, בצידי הכבישים נמתחים פארקים ירוקים. הרמזור שניצב בצומת מכתיב את השהות וההמתנה לאור הירוק לכלי הרכב. נוסעי הרכבים הממתינים לירוק רואים מצפון לצומת פסל מתכת ענק. מראהו המרשים מזכיר את מנורת שבעת הקנים - סמל המדינה. שנדלק האור הירוק, כל נהג מפליג לדרכו, מתרחק מהמקום וגם מראה הפסל מתרחק וכמעט נעלם. וכך קורה שמי שחולף בצומת ולא עוצר לטיול רגלי קצר מפסיד את חלקו היפה של הפסל. מסתבר שחוץ מהמראה המסוגנן של מנורת שבעת הקנים, טומן בשליש התחתון יצירה נוספת. אנו, כמטיילים סקרנים, עצרנו, יצאנו להתקרב אל הפסל הגדול, והבנו שכדאי היה להתקרב אל יצירתו של האמן אליעזר ויסהוף.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

אל חזית הפסל המרשימה מוביל שביל. משני צדדיו דשא ירוק, פרחים ועצים. הכניסה הרשמית לפסל מצפון, חמישה עמודים גבוהים, בקצותיהם מתנופפים הדגלים. כמה מלבני אבן לישיבה בשולי משטח גדול ומרוצף. שמתקרבים מגלים, בשליש התחתון של הפסל משובצים לוחות תבליט שאי אפשר לראות את הפרטים מרחוק. 14 לוחות תבליט מקיפים את חלקו התחתון של הפסל, המציגים מידע היסטורי, תאריכים ומראות המשלבים נקודות חשובות בהיסטוריה של המדינה ושל ראשון לציון. התבליטים מגולפים ביד אמן אוהבת, של אליעזר ויסהוף, אמן רב תחומי. למטייל הסבלן חובב האמנות מתגלה יצירה יפה של פיסול בתבליט עם נושא: לוח אחד שמסמן את תחילת דרכה של ראשון לציון, בשנת 1882 שחבורה של צעירים הגיעה לחולות. התאריכים רצים בלוחות האפורים והנה כבר יש מגדל מים, ליד המגדל באר המים הראשונה שנחפרה, צמוד לה מבנה של בית הכנסת הראשון. (בימים אלה נמצא בית הכנסת הגדול בשיפוץ). פסל מתכת ענק המזכיר את מנורת שבעת הקנים (צילום: דובי זכאי)הלוח השני- מוקדש לבית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם, התאריך צרוב בלוח, 1886. מעט מאוחר יותר מצוין בתבליט שבראשון לציון נולד היקב הראשון בארץ, והוא מייצג בכבוד את שנת 1889.

כאמור, את הפסל התקומה הכין האמן אליעזר ויסהוף, צייר, פסל, מעצב, סופר ונוגע בתחומי אמנות רבים. ויסהוף סיים את לימודיו באקדמיה בצלאל בהצטיינות, לימים הפך להיות מורה בבצלאל. יצירותיו הרבות מלוות את הקמת מדינת ישראל, אנדרטאות ופסלים, מוצבים במקומות שונים בארץ, אחת האנדרטאות החשובות ניצבת בנקודה גבוהה בהרי ירושלים, מעל עמק הארזים. אנדרטה מרשימה לזכר קורבנות מגדלי התאומים בפיגוע הטרור בניו יורק. ויסהוף ייצר גם כרזות מרשימות, עיצב בולים מטבעות ושטרות כסף, עיצב את ביתני ישראל בתערוכות בעולם וגם יש לו פינה חמה לילדים בספר שכתב ואייר ובעקבותיו נולד 'גן סיפור' בפרויקט גני סיפור בחולון. ראשון זכתה למגע ידו בפסל התקומה הניצב ליד גן הערים התאומות הפסל מסמל אירועים חשובים בעם היהודי ומלחמות ישראל.

בין ה-14 לוחות התבליט מוקדש לוח גם לתזמורת הראשונה, ה"אורקסטרה של ראשון" שהוקמה בשנת 1895. לוח מוקדש לגן הילדים הראשון בעולם  - בעברית, בית העם הראשון. במקביל, על הלוח תבליט המספר על הקונגרס הציוני הראשון. ובארץ? המתבונן היסודי מגלה בין הלוחות אחת המוקדשת כמחווה ליסוד 'אחוזת בית' (היא תל אביב). להקמת הקיבוץ הראשון בדגניה, הצהרת בלפור (בו בריטניה מבטיחה בית לאומי ליהודים). וסיפור שהיה נסתר וכמעט ולא ידוע, סמל היחידה הניו זילנדית שכבשה את ראשון לציון מידי הטורקים, ב-14 בנובמבר 1917. וכך שסובבים את הפסל מגלים עוד ועוד פרקים בחיי האומה, קרב תל חי, הצהרת ה'ספר הלבן' הבריטי. את היום המרגש בו עצרת האו"ם מחליטה על חלוקת ארץ ישראל ולמעשה הקמת מדינת ישראל, את סיפורם של בני ראשון לציון שהתגייסו להגנה. לוח אחרון מוקדש לתקומתה של מדינת ישראל.כדאי להתקרב ולראות את התבליטים (צילום: דובי זכאי)

עם הילדים: טיול אל הפסל ובעיקר אל התבליט יכול לתת רקע ולימוד על פרקים בתולדות המדינה, ואירועים שהתקיימו בעולם שקשורים למדינת ישראל. גם לראות את הפסיול בתבליט שכאילו יוצא אליכם מהלוח. צמוד לפסל התקומה פארק גדול ויפה, ערים תאומות (גם הוא הופיע בין כתבות "טיול ראשוני"). בקצה הצפון מערבי של פארק ערים תאומות יש גן משחקים גדול. אפשר גם לייצר משחק, להתבונן אל אחד הלוחות כמחצית הדקה לעצום עיניים ולתאר מה מופיע בתבליט. אחר כך ההסבר המורחב של ההורה.  » טיול השבוע: שש בבוקר בחוף ראשון» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנת» טיול השבוע: נודדים בחולות» טיול השבוע: על כנפי הדמיון» טיול השבוע: סיפור מפינת הרחוב» טיול השבוע: מנהיגים בגן

איך מגיעים: משדרות משה דיין פונים דרומה לרחוב התקומה, בפינה הבאה מפגש עם רחוב גולדה מאיר. אפשר לחנות בחניון של פארק ערים תאומות. 

זיכרון ראשוני: מושבה ראשון-לציון נוסדה על ראש גבעה, הגיעו שבע-עשרה משפחות המייסדים, ביום ט"ו באב תרמ"ב, 31 ביולי 1882. עד מהרה הייתה הגבעה השוממה וזרועת הקוצים למרכז המושבה השוקק חיים. סביב נבנו בתים פרטיים, מבנים ומתקנים ציבוריים ראשונים: בית הכנסת, בית הרפואות, צריף הדואר, פעמון המושבה, תחנת הדיליז'אנס ובית הספר.

זיכרון ראשוני: על אף הקשיים המרובים ובעזרתו של הברון אדמונד דה רוטשילד, הצליחה המושבה לשרוד ולהתפתח הן מן הבחינה החומרית והן מן הבחינה הרוחנית. שמונה עשרה שנים תמך הברון במושבה ראשון-לציון, סייע בפיתוח החקלאות, הקים בנייני ציבור ובנה את היקב הגדול (1888/9), פאר השכלול והטכנולוגיה, מפעל אשר היווה עוגן כלכלי לראשון-לציון ולמושבות הסביבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ