טיול השבוע: שש בבוקר בחוף ראשון

למה ללכת כל כך מוקדם לחוף הים? עד לאן מגיעים בהליכה? ומי מתקשט בכרבולת של זהב? ככה צריך לפתוח את עונת הרחצה, רגע לפני המדוזות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לא כל עיר התברכה בחוף ים רחב ויפה כמו ראשון לציון. אמנם, המקנטרים יגידו: "גם כן חוף? פחות מק"מ אורכו, במה אתם מתגאים". נכון, בת ים השכנה, נתניה הרחוקה, הרצליה, תל אביב, כולן התברכו בחוף ארוך יותר, אך החופים של הערים הסמוכות זרועים בשוברי גלים והסלעים שפזורים על קו החוף לא מאפשרים גישה נוחה למים. בתל אביב למשל, תקועים שני נמלים על החוף. ואילו בראשון לציון חוף רחב, חול נעים וחמש תחנות הצלה לאורך החוף הקצר (לצערנו). אין מזחים ואין סלעים בכניסה למים. יתרון נוסף, חובבי ההליכה יכולים להרחיק על קו המים עד בת ים, או יפו, הנמרצים ביותר יכולים להגיע גם לתל אביב. וחוץ מזה החניה לתושבי העיר חינם.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

אבל נניח להשוואות ונזמין אתכם לטיול בשעות הבוקר המוקדמות. כידוע בסופי שבוע ככול שתגיעו מאוחר יותר לים כך תעמדו בפקקים בכניסה לחוף ותחנו רחוק מאוד מנקודת הירידה לחוף. אם נשכלל את הרעיון, קרני השמש מזיקות בשעות הבוקר המאוחרות, הצפיפות והחניה הרחוקה מצביעים על כך ששווה להגיע לחוף מוקדם. הרבה מתושבי ראשון הפנימו את הרעיון, חלקם מגיע לחוף עם צאת קרני השמש הראשונות, בערך בשעה 5:00, ואלה נקראים - המקדימים. הם מהלכים על החוף במהירות עד לפאתי יפו, טובלים בים באחת התחנות, ממהרים להתלבש וללכת הביתה לעיסוקי היום האחרים. אנחנו משלבים בטיול גם ספורט וגם הנאה. נזמין אתכם לטיול בשעה 6:00 בבוקר. הקבוצה שמגיעה בשעה זו קצת יותר מגובשת, לא כל אחד לנפשו, רואים זוגות שהולכים יחד, רוב ההולכים מכירים את הקבועים על החוף, מברכים אחד את השני בבוקר טוב חגיגי, מחליפים כמה מילים על שלומם של בני המשפחה, פולחים את האוויר הצלול בדרכם צפונה ורובם אפילו מגיעים עד פאתי יפו.משכימי קום מהלכים על החוף (צילום: דובי זכאי)

עד עכשיו דיברנו על התופעה, אבל מה היתרון בטיול כזה כל כך מוקדם בבוקר? אחרי ההליכה נותר לפניכם את כל היום. יתרון שני, לא צפוף, (בשבתות יש הרבה שהולכים) ועוד יתרון, שכבר צויין, החניה ממש לא בעיתית. כל אלה שוליים לעומת היתרון הגדול, המראות. בשעות הבוקר. השמש עולה במזרח, אור בצבע מיוחד נח על החוף, כל סככה או שלט נמתחים בצל ארוך מערבה, אפילו הצדפים הזעירים הופכים לצל נפילי. על החוף, בשעות אלה מתרוצצים סרטנים קטנים, שאתם מתקרבים הם נמלטים בהליכה העקומה אל חוריהם החפורים בחול. אחד המראות היפים, כרבולות הגלים, במשך היום הן לבנות כאילו עבורו כביסה ובוהקות בלובן, בשעות הבוקר לובן הקצף הופך לזהב אדמדם, הגלים מתקשטים בכתר של זהב, גולשים אל החוף נפרסים בקשת רחבה ששוליה זהב. בשעות הבוקר החול עדין צונן מצינת הלילה, וכדאי להלך יחפים על החול, מסאז' עדין לכף הרגל (לא לשכוח סנדלים כי לעיתים צריך לעבור מצבור של צדפים וזה קצת כואב).

עוד תופעה שתוכלו לראות, אלה דייגי החכה, אלה מארגנים לעצמם אתר ישיבה נוח על כסא, בשעה זו עדיין עטופים מצינת הלילה. החכה שלהם נעוצה בחול וחוט הדייג נשלח רחוק אל גלי הים. חבר'ה אלה שאינם זקוקים לחברה, חבריהם, הדגים, הגלים ואולי הדגים שידוגו. אך אם תחלפו לידם ותזרקו שאלה: "נו מה תפסת?" או שאלה מקצועית יותר: "יש בורי" (סוג של דג), תקבלו תשובה עם כמה הברות כי הנושא מעניין אותם. דייג אוהב דגים (צילום: דובי זכאי)

בשעות הבוקר החוף זרוע במציאות, ילד ששכח את הדלי, משחקים של ילדים עם החול, לעיתים מטבע שגלי הים מגלים, שלל אדיר של צדפים שהגיעו לכאן במשך הלילה או בסערה האחרונה. אם תרחיקו עד מצפור הגלים, בבת ים, תגיעו להליכה של 4 ק"מ לכל צד. סכום נאה צעידה (כשמונה ק"מ) שמספיק כאימון נינוח ליום אחד.  » טיול השבוע: המושבה שחוברה לעיר» טיול השבוע: לצומת בית דגן ברגל» טיול השבוע: אגם ורוד סגול» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים

עם הילדים:  טוב, לא נכביד עליכם לצאת עם הילדים בשעה שש בבוקר, (למרות שחלק מהילדים קמים מוקדם), בדרך כלל. אבל גם אם תגיעו לים בשעה שבע עדיין תהנו מכל מה שציינו. קחו בחשבון שזאת לא הליכה רציפה, הילד מגלה דברים ומתעכב לידם, דברים שאנו המבוגרים לא רגישים אליהם, כמו למשל, גלי הים יוצרים קיר קטן של חול, בגובה של עשרים ס"מ, ילד מיד מהלך על המצוק הקטן שנוצר וכמובן קורס עם צעדיו, אין גבול לשמחת הילד. מראה הסרטנים הרצים על החול, הליכה במים הרדודים אל הגלים שמסתערים אל החוף. והצדפים, ערימות של צדפים בוהקים שהגיעו במשלוח של הלילה. כאן הילד משקיע זמן רב בהתבוננות. (אגב אסור לקחת צדפים מהים). בחלק הצפוני של מגרש החניה ליד הים מגרש משחקים חדש מקסים, משחקי חבלים ורחבה של החלקה על גלגליות. איך מגיעים: שדרות משה דיין נמתחים מערבה לעבר הים, מעל כביש 20, (כביש תל אביב אשדוד) מתחלף הרחוב לשדרות רחבעם זאבי שנמתח עד הים. כדאי לחנות בחניות הצפוניות ולרדת לים במדרגות הרחבות.  

זיכרון ראשוני: באר המושבה המהווה מזה שנים רבות חלק בלתי נפרד ממוזיאון ראשון-לציון משמשת אבן שואבת למבקרים מהארץ ומחו"ל צעירים ומבוגרים כאחד. הבאר הראשונה בה נמצאו מים, העניקה חיים למושבה ראשון-לציון שאך זה באה לעולם. שבעה חודשים של ציפייה וצמא חלפו עד אשר עלתה מתחתית באר הקריאה "מצאנו מים!" (ט"ז אדר א', תרמ"ג, 23 בפברואר 1883). קריאה זו נחקקה לזיכרון עולם על גבי סמל העיר ראשון-לציון.

זיכרון ראשוני: בית קנר. הבית נבנה בשנת תר"ס, 1900, על-ידי יעקב קנר, איכר, חרש ברזל ויו"ר ועד המושבה. המבנה ייחודי בצורתו הארכיטקטונית ונושא מאפייני בנייה קולוניאליים. בחזית הבית עוגני ברזל בצורת האותיות י.ק. – ראשי תיבות שמו של בעל הבית. יעקב קנר ואשתו בתיה, אשר היו חשוכי ילדים, הורישו את הבית לציבור.  כיום משמש הבית גלריה לאמנות.             

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ