טיול השבוע: היסטוריה של טעות

למה קראו עיון קרא? איפה זה בכלל עין הקורא? ומדוע מי המעיין לא היו טובים למתיישבים הראשונים? בטיול לגן המעיין כל השאלות יקבלו מענה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שעת בוקר, העיר ראשון לציון מתעוררת ליום חדש. במערב העיר מתהווים פקקי תנועה קטנים. בכיכרות שבשדרות בן גוריון משתרכים בעיגול הכיכר כלי רכב, פגוש נושק לפגוש. על המדרכות משני צידי הרחוב, הולכים נמרצים המשלימים את שעת הכושר היומית. בתוך מהומות הבוקר אני פוסע דרך שער העץ אל גן. בשולי שדרות בן גוריון, אני מגיע לגן המעיין. קרני שמש שובבות חודרות דרך ענפי הסיגלון הסבוכים, השבילים זרועים בפרחים הסגולים שנשרו מהסיגלון. עוד שלכת, הפעם צהובה, פרחי המכנף הנאה פזורים כשמיכה צהובה שנחה על משחקי הילדים בגן. בשעה זו הגן ריק מאדם, רק באזור מכשירי ההתעמלות ומתקני הכושר נראה נער בודד, עורך כמה תרגילי כוח באחד המכשירים. אחרי רגע גם הוא נעלם לפני הצלצול. אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

גן המעיין, גן מאורך, צמוד אל שדרות בן גוריון. הגן עטור בעצים כבדי שנים, פינות משחק חדשות לילדים, אפילו מקום להוציא מרץ במכשירי התעמלות חדשים. גן שלו, בפאה המערבית של העיר, טבול בצמחיה. אבל המראה התמים של הגן לא מסגיר את הסיפור, ההיסטוריה של הטעות, בשם ובמיקום. אבל שלט גדול בכניסה לגן, מספר לנו על הטעות ההיסטורית:    "באתר זה נבעו מעיינות 'עיון קרא', הם המעיינות אשר נתנו לראשון לציון וסביבתה את שמה הערבי. המייסדים, בראשם זלמן לבונטין, קראו למקום מעיין "עין הקורא, או "מעיין שמשון" - המקום בו הכה שמשון את הפלישתים בלחי החמור, (מתוך שופטים פרק י'). המעיינות היו מעיינות אכזב, מימיהם מעופשים ובלתי ראויים לשתייה. רבי אשר לוין נטע את הפרדס הראשון ליד המעיינות והשקה אותו במי המעיין עם "אסל ודליים" .נער עורך כמה תרגילי כוח באחד המכשירים (צילום: דובי זכאי)

בשלט מודים בטעות, נכון, זו טעותם של המתיישבים הראשונים, הם היו קשובים לסיפורי התנ"ך, לקחו את השם 'עיון קרא', קישרו אותו לשמשון, לפלישתים, ללחי החמור ולעין קורא. למרות שבמשך השנים למדו את הטעות בזיהוי המקום, המשיכו לקרוא למקום עין הקורא. אחד הצמתים החשובים באזור ראשון לציון ממשיך להיקרא צומת עין הקורא.

המים בעיון קרא הפסיקו לנבוע מזמן, באותם הימים המעיין הקטן היה תקוותם של המתיישבים הראשונים, אלה קנו את האדמה ב'עיון קרא', הפכו לאיכרים עצמאיים, משוחררים מחובתם לברון. כאמור שם המקום זוהה באופן שגוי, (התחלף עם מקומו המשוער של המעיין עין הקורא) הנזכר בתנ"ך: ".. עַל כֵּן קָרָא שְׁמָהּ עֵין הַקּוֹרֵא אֲשֶׁר בַּלֶּחִי עַד הַיּוֹם הַזֶּה" (שופטים ט"ו, י"ט).אלה היו מים די מעופשים, מעט מליחים ולא היו טובים לשתיה, לכן רבי אשר לוין לקח את מימיהם להשקות את מי הפרדס, עד שנבנתה באר המים הגדולה במרכז המושבה, נאלצו להמתין לעגלה שהביאה מים פעמיים ביום מהכפר הערבי בית דגן, או בתקופות מסוימות המים הובאו בעגלה ממקווה ישראל. וכך הוחלט להנציח את הסיפור בגן ששמו, 'גן המעיין'. לשם ציון המעיין שיבש, הכינו בשולי הגן בריכה עגולה, עטופה באבן, לידה קיר אבנים ולשם זורמים מים צלולים שממלאים את הבריכה עד שפתה. השנה נראים מעבר לגדר הגן, בחלקה לפני המעלה החולי, צמחי הקנה, הצמחים נראים גדולים, חזקים וירוקים. השטח של צמחי הקנה נמצא מחוץ לתחום הגן. אם תרחיקו מבט אל הגבעה ממערב לגן, תגלו שורה של עצי איקליפטוס כבדי שנים שממשיכים בשורה ארוכה דרומה, מעבר לרחוב ז'בוטינסקי. גן המעיין גובל בבנייני מגורים, בחלקו הדרומי של הגן, מעט לפני הבתים, מתנשא עץ איקליפטוס ענק, גזעו חלק ותחתיו פינות ישיבה מוצלות.ספסלים מוצלים מתחת לעץ הסיגלון (צילום: דובי זכאי)

משדרות בן גוריון עולים רחובות קטנים מזרחה, זו אחת השכונות הוותיקות בראשון. הרחובות מוצלים בעצי ענק שנשתלו כאן לפני שנים. אחד הרחובות שמתחבר עם שדרות בן גוריון הוא רחוב המעיין, אם תמשיכו טיפה, במעלה המתון שלו תגלו עוד גן בשם: 'גן המעיין'. » טיול השבוע: שש בבוקר בחוף ראשון» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנת» טיול השבוע: נודדים בחולות» טיול השבוע: על כנפי הדמיון» טיול השבוע: סיפור מפינת הרחוב» טיול השבוע: מנהיגים בגן

עם הילדים:  זהו איזור יפה לילדים, יש כאן המון מה לעשות. אחרי שתסיימו את הטיול בגן המעיין, אפשר טיפה להשתולל בגבעת החול המטפסת לעצי האיקליפטוס. לכיוון דרום, יש את פינות החקלאות  הביתית. כדאי לנסות להיכנס, פרוייקט יפה של ירקות ופרחים של אזרחים שקיבלו קרקע של כמה מטרים רבועים ועושים בה נפלאות. מעבר לרחוב ז'בוטינסקי, גן הגתות, מקום יפה להפעלה סביב גת עתיקה, (צריך לתאם עם העירייה שיפתחו עבורכם את האתר). מצפון, הליכה קצרה ברגל תוביל אתכם לגן המנהיגים, פארק ענק, יפה, שער האומות עם כל דגלי המדינות שתמכו בהצבעה באו"ם בשנת 1947 בהקמת מדינת ישראל. נחל מלאכותי מושך מהחניה עד המזרקה המרכזית ושם יש משחקים מיוחדים לילדים. וכמובן לא לשכוח את סיפור עיון קרא שהפך לעיין הקורא.

איך מגיעים: רחוב רוטשילד מערבה. בחיבור עם רחוב ההסתדרות, פונים ימינה (צפונה), לשדרות בן גוריון, עד רחוב המעיין, הגן נמצא מצידו המערבי של הרחוב. הבריכה הקטנה נמצאת בחלקו הדרומי של הגן לא רחקו מהאיקליפטוס הגדול.

זיכרון ראשוני: יהושע אוסוביצקי בשנת 1884 רכש שלושת אלפים דונם אדמה בעיון קרא ומכר חלקות לעולים בעלי רכוש, שנטעו באמצעיהם הפרטיים כרמי גפנים. באופן כזה נוצרה שכבת איכרים שאינם תלויים בחסדי הברון.

זיכרון ראשוני: אחד החקלאים היה מיכאל הלפרין, שייסד בראשון לציון "איגוד פועלים" ראשון בארץ. עם הזמן נהפך הלפרין לאחד המתנגדים החריפים לשלטון אוסוביצקי... שהיה לפקיד המושבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ