שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טיול השבוע: המושבה שחוברה לעיר

השכונה הוותיקה נחלת יהודה הפכה מזמן ממושב קטן לחלק משכונות העיר. כיום "לכפר החביב" מתווספים בתי קומות יוקרתיים, אך בלב השכונה הוותיקה זוכרים את חללי המלחמות, עטופים בגן של ורדים. טיול במושבה שהפכה לחלק מהכרך הגדול

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דובי זכאי

יהודה לייב פינסקר, רופא והוגה ציוני, פרסם בשנת 1882 את 'אוטואמנסיפציה'. במסמך החשוב, ניתח את הסיבות לאנטישמיות, וגם נתן את הפתרון: "היהודים זקוקים למדינה משלהם". המסמך הניע את הצעירים בתנועת חיבת ציון, צעירים יהודים רבים במזרח אירופה התקבצו למשימה החשובה, עלייה לארץ ישראל. את השם 'נחלת יהודה' שאלו מתחילת שמו של פינסקר, יהודה, והוסיפו את המילה נחלת, וכך נולד שם המושבה החדשה  - "נחלת יהודה". אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

"... הועד הפלשתיני באודיסה ייסד על יד ראשון לציון מושבה חדשה של פועלים, על שם הד"ר יהודה לייב פינסקר, בשם נחלת יהודה. ... באותו היום, (של טקס היסוד), פסקה בראשון לציון כל העבודה, אפילו היקב ובתי הספר נסגרו. כל בני המושבה וסביבותיה, זקניה וילדיה, איכריה ופועליה לבשו בגדי חג וכולם נהרו אל הגבעה שעל האדמה החדשה. שמה באו אורחים רבים מיפו ומהמושבות הקרובות. התזמורת ניגנה את "התקווה" והחלו הנאומים..." (מתוך הספר 'ראשונים', פרקים בתולדות ציבור הפועלים בראשון לציון, 1972).

נחלת יהודה נוסדה ב-1913, כמושב פועלים. אך מאז ומתמיד נחשבה כפרבר של ראשון לציון. בשנת 1988 נחתם צו האיחוד בין שתי הרשויות, נחלת יהודה הוותיקה הפכה להיות שכונה בראשון לציון. כיום נחלת יהודה מתחלקת לשלושה מתחמים, נחלת א'- איזור כפרי וותיק של יחידות משק, נחלת ב'-  שהיתה בעבר מעברה ותושביה שוכנו בשכונה חדשה שנבנתה במקום המעברה, נחלת ג' (או נחלת התיכונה בשמה החדש)- בניה חדשה שהחלה לפני כמה שנים, רבי קומות וצמודי קרקע, שבגלל הביקוש הרב מחירי הדירות במקום הרקיעו שחקים.גן הורדים (צילום: דובי זכאי)

רוב תושבי ראשון לציון, לא פקדו את השכונה הוותיקה. הפעם הטיול שלנו נושק להיסטוריה לשכונת נחלת יהודה הוותיקה. ברחובות הקטנים עדיין נותר טעמם של ימים עברו. סיום הטיול בגן ורדים מטופח לזכר חללי המלחמות. הטיול מתחיל בכניסה הדרומית של נחלת יהודה. חיבור הרחובות הרצל ודרך המכבים. כביש צר מטפס לגבעה בשוליים הדרומיים של השכונה. המולת העיר הצמודה נותרת מאחור. כאן, כאילו הזמן קפא, שלווה עטופה בעצים חסונים, גינות נוי ומהם מציצים בתים נאים. הרחוב מטפס אל מגדל המים שבולט במראהו מכל נקודה. סביב מגדל המים גינה קטנה, לצידו בריכת מים נוספת סגורה. מכאן נשלחת תצפית נאה מערבה, אל איזור התעשייה ורחוק אפשר להבחין בפס כחול עדין, המסמן את קו הים. סביב המגדל בתים נאי מידות, חצרות עטופות בצמחייה עשירה, עירוב של בתי מושב ישנים, לצד בתי מידות נאים. דקלי הוושינגטוניה דקים וגאים, מתנשאים מחצרות הבתים, ועצי פיקוס ענקיים עוטפים חצרות בצל. בלב נחלת יהודה נמצא כפר הנוער, ויצ"ו נחלת יהודה, מקום מטופח עטור בצמחייה שבו בית ספר תיכון שש-שנתי. המקום נוסד כמשק פועלות בשנת 1922, עסק בהכשרת נשים בהתיישבות העובדת. כיום בני נוער רבים באים ויוצאים בשעריו.

בלב המושבה (לשעבר), גן יפה, גן הבנים. רחבה גדולה במרכזה אנדרטת אבן המזכירה את מבנה המנורה, (ללא הקנים). עליה מונצחים שמות הנופלים, שתי מדרגות עולות אל המקום. דגלי ישראל ועיריית ראשון לציון מתנופפים לצידה. במערב הגן דקלים נישאים, מגרש הרפתקאות צבעוני לילדים וספסלי מתכת נוחים ממתינים למבקרים. ממזרח לאנדרטה גן ורדים מטופח שמעניק לגן כתמים אדומים פורחים, ורדים נאים ופינות ישיבה. » טיול השבוע: לצומת בית דגן ברגל» טיול השבוע: אגם ורוד סגול» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים

עם הילדים: ההיסטוריה של ראשון לציון משולבת היטב בנחלת יהודה. אחד מוותיקי נחלת יהודה, ספי ריבלין, יקירינו, האמן שהכניס לחיינו חיוך הומור וצחוק בחן רב. תוכניות הטלוויזיה שלו העשירו את וילדינו (וגם אותנו) בדמיות רבות אחת מהן, פיסטוק המבולבל, בתוכנית 'בבית של פיסטוק'. נעים לטייל ברחובות של נחלת א', תחושה של טיול במושבה בליבה של עיר. את הסיור כדאי להתחיל ברכב, ברחובות השכונה עם תצפית מערבה ליד בריכת המים. סיפורה של המושבה שהיום שהפכה לחלק מהעיר הגדולה. לראות את בית הספר של ויצ"ו, להכיר את העצים הענקיים שנטועים חזק בכל רחבי הישוב ולסיים בגן הבנים. דקה של כבוד לזכר הנופלים, משחקיה עשירה לילדים ומתחם אימונים למבוגרים.

איך מגיעים: בנקודות החיבור של צפון ראשון לציון בקצה רחוב הרצל ודרך המכבים, זו הכניסה הדרומית של נחלת יהודה. ממשיכים ישר, מערבה, אל הגבעה ומגדל המים, משם בוחרים את הכביש שיורד צפונה לפינת רחוב הבנים ורחוב פינסקר. שם נמצא גן הבנים. 

זיכרון ראשוני: הד"ר בנימין זאב תיאודור הרצל קיווה שהקיסר ווילהלם השני יעביר את המסר אל בן בריתו, הסולטאן העות'מאני, וישכנע אותו לתת או למכור ליהודים את אדמות ארץ-ישראל. ביומו הראשון בארץ-ישראל נסע הרצל למקווה-ישראל ומשם אל ראשון-לציון.

זיכרון ראשוני:  דבר בואו לארץ-ישראל נשמר בסוד, הופעתו הפתאומית בראשון-לציון גרמה להתרגשות רבה. הרצל שהה במושבה כחצי יממה בלבד אך ביקורו השאיר על הנוכחים רושם עז.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ