טיול השבוע: לצומת בית דגן ברגל

שלושה נתיבים בכביש מראשון לציון לבית דגן. לאחרונה נולדו עוד שני נתיבים, האחד להולכי רגל והשני לרוכבי אופניים. וכך, הכביש ההולך לבית דגן הפך להיות ציר חדש לחובבי ההליכה והרכיבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמו בכל עיר גדולה, היציאות ממנה בדרך כלל אלה כבישים מרכזיים, רבי נתיבים. וכך הדרך מראשון לציון לבית דגן, (וחזרה כמובן), הופכת בשעות הבוקר לכביש עמוס ברכבים שנוסעים צפונה. פגוש נושק לפגוש בדרך לעיר הגדולה, תל אביב. בשעות אחר הצהריים הכיוון משתנה, התנועה זורמת דרומה. רבים מתושבי ראשון לציון שמסיימים את יום עבודתם בתל אביב ממהרים לחזור לבתיהם החמימים בעיר הרביעית בגדולה בארץ. שלושה נתיבים בכביש יש לרכבים לכל כיוון. אבל, בזמן האחרון, נולד עוד נתיב אחד, למעשה אלה שני נתיבים, האחד להולכי רגל, השני לרוכבי אופניים. וכך, הכביש ההולך לבית דגן הפך להיות גם דרך להולכי רגל ורוכבי אופניים. ציר חדש לחובבי ההליכה והרכיבה.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

כדי לא ליצור שעמום בדרך הארוכה דאגו מתכנני הדרך לכמה תחנות להולכי הרגל, אבל לפני שניגע בדרך להולכים כמה מילים מוקדשות לקצה הדרך, ליעד, בית דגן. החלוצים הצעירים שהתיישבו בגבעות החוליות של ראשון לציון קיבלו את מימיהם מבאר בבית דג'ן הערבית. את המים היו מובילים בחבית רתומה לגמל. אחד החלוצים סיפר: "בפעם הראשונה החבית על הגמל הייתה יוצאת בבוקר ושבה לקראת הצהרים. בפעם השנייה חבית המים היקרה הייתה יוצאת ריקה אחר הצהרים ושבה עם מים טריים לקראת הערב". עם פרוץ מלחמת השחרור הפכה בית דג'ן, (כך נקראה בפי הערבים), בסיס חשוב ללוחמים הערבים, אלה עשו כל מאמץ וחבלה כדי לשבש את הדרך ההולכת לראשון לציון. ב-2 במאי 1948 התקדם טור לוחמים במבצע 'חמץ', אל הכפר בית דג'ן, תושביו נמלטו. על פי דעת הארכיאולוגים וההיסטוריונים בית דגן היא דגון על שם האל הפלישתי, שמה רשום בכתב היתדות עוד בשנת 1185 לפנה"ס, במפת 'מידבא' מהמאה השישית, מצוין המקום, בית דגנה. הפסיפס המקורי נמצא בירדן על רצפת כנסייה.כדור נישא על עמוד, ולמרגלותיו בריכה שיורדת במדרון הדשא (צילום: דובי זכאי)

כיום, צומת בית דגן בשעות הבוקר מסמל ליוצאים מראשון לציון שעברו שלב אחד בפקקי הבוקר, כל אורכו של הפקק עדין לפניהם. אחרי שלמדנו מעט היסטוריה ואת חשיבותה של בית דגן בימים עברו וגם היום אפשר להתחיל לצעוד אל המטרה, מראשון לציון אל בית דגן. חשוב לציין, שהשביל החדש לא נמתח ממש עד צומת בית דגן. חלקו הגדול והמטופח נמצא בראשון לציון עד אחרי הכניסה לנחלת יהודה. בימים אלה הסתיימו העבודות, ורבים "גילו" את המסלול הנוח והארוך והם מקפידים להלך לאורכו כמעט מדי יום. כשטיילתי במקום פגשתי כמה הולכים ששמחו על הפרק הארוך של המסלול שנפתח וציינו שזו דרכם לעשות ספורט מדי יום. המסלול נמתח במישור ישר ומגוון, שהפך את השביל לצד הכביש למקום מאוד נוח להליכה.

מצידו המערבי של השביל "נולדה" שכונה חדשה. מה שהיה עד לפני זמן שדות חקלאיים או סתם שדות בור הפכו לשכונת וילות מטופחת. הקרבה לכביש חייבה את המתכננים להקים גדר חוצצת בין הכביש לבתים, כדי לא להכין סתם חומה משעממת, הרימו סוללה של עפר ועליה נבנתה חומת בטון בצורת גל. על החומה יצרו פסים צבעוניים שקועים, בבוא היום תדלק בהם תאורה מיוחדת. לקראת צומת כביש המכבים ודרך הכיכרות הוכן פסל סביבתי נאה, כדור נישא על עמוד, ולמרגלותיו בריכה שיורדת במדרון הדשא שכולה פסיפסים כחולים, ומים זורמים במורד נאספים וחוזרים חזרה. מדרון מטופח של דשא ופרחים בצבעים שונים יורד מקיר הבטון הצבעוני.מתקני התעמלות לצד שביל אופניים (צילום: דובי זכאי)

לאורך הדרך פינות ישיבה מעוצבות. לצד השביל ספסל בטון ארוך שנושק לצמחייה. הקטע המענג והיפה ביותר לאורך המסלול החדש, אלה מכשירי ההתעמלות, אלה מרוכזים במקום מסודר מצפון לצומת דרך המכבים, שד' הציונות. כל המתקנים בצבעי אדום, עם רצפה, כעין שטיח אדום. גדר קטנה וסמלית מפרידה בין מתקני ההתעמלות לבין שביל אופניים דו כיווני. שביל האופניים סלול, כאמור דו כיווני, כך שמי שרוצה מסלול ארוך ובלי הפרעות יכול לדווש עד צומת בית דגן. לחובבי ההליכה יש כ-4 ק"מ של הליכה רציפה, כמעט עד בית דגן.» טיול השבוע: אגם ורוד סגול» טיול השבוע: החקורה» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים

עם הילדים: כשטיילתי לאורך המסלול פגשתי כמה ילדות רכובות על סקטים שהחליקו על השביל הארוך והסלול. חלק מהן, המנוסות יותר, הצליחו להגיע למהירות גדולה בהחלקה. פגשתי גם כמה רוכבי אופניים שמדי יום כאן מסלול הרכיבה שלהם. אחד מהם ציין שבדרך כלל הוא רוכב על אופניו ולצידו הוא לוקח את הילדים בגלל הנוחות של הדרך הארוכה שלא מופרעת כמעט ברמזורים וצמתים. במהלך הרכיבה עוצרים במתחם ההתעמלות (שכולו אדום) לשמחת ילדיו. וכך, מי שרוצה להחליק על סקטים יש לו את הנתיב המיוחד. אפשר גם לרכב עם הורה במסלול המיוחד וגם נעים ללכת ברגל לשבת בפינות המנוחה ומי שרוצה יכול לעשות ספורט במתקנים החופשיים. לצד הדרך החדשה יש נקודות לשתיית מים.

איך מגיעים: השביל מתחיל בחיבור של רח' צבי פרנק ודרך המכבים, בצד המערבי של הכביש, חובבי ההליכה יכולים להשאיר את הרכב בכניסה הדרומית של נחלת יהודה או באיזור התעשייה, בכביש הפנימי.

זיכרון ראשוני: השם "ראשון לציון" למושבה שבדרך ניתן ע"י חברי הועד: לכונן בארץ הקודש מושב עבור אחינו בני ישראל לעבודת האדמה, בשם ראשון לציון. השם הוצע על ידי זלמן לבונטין ביפו כארבע חודשים לפני קניית הקרקע.

זיכרון ראשוני: השם לקוח מספר ישעיהו, פרק מ"א פסוק כ"ז: ראשון לציון הנה הנם ולירושלים מבשר אתן. צירוף המילים ראשון לציון, מופיע פעם אחת ויחידה בתנ"ך. הראשונים ראו את מושבתם כמבשרת את תחילת הגאולה והתקומה בארץ ישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ