טיול השבוע: דרך הכאב אל השמחה

<P>מה קורה בפרק הזמן בין שני ימי הזיכרון? לאן כדאי להגיע כדי להרגיש ולהזדהות עם המשפחות השכולות? ואיפה נמצא את היופי והעידוד שלמרות הכל החיים ממשיכים?</P>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החורף מסיים באקורד של גשם שוטף של חמש דקות. אחר, נזכר מר חורף, שתקופת שלטונו תמה, מצטנף בצינה ומאיים בתחזית רטובה לחגים הקרבים. אפילו השדות מרגישים בחולשתו ומתחילים לרמוז על הקיץ הקרב, קרחות קטנות של צהוב פזורות בין איי הירוק והפרחים. וכך, שאבק מצות הפסח כבר שקע, שנגמרים צלילי העוד בחגיגות המימונה, טעמה הדבשי של ה'מופלטה' נעלם מהפה, נולד התפר העדין בין קצה חג הפסח לימי הזיכרון הקרבים. על הארץ נחה רוח של דכדוך, האדם מתכנס בעצמו. לקראת שני ימי זיכרון העם מרכין ראש לזכר הנרצחים במחנות ההשמדה, בדום חרישי מכבד את זכרם של החללים שנפלו על הגנת המולדת. חוט עדין ורגיש נמתח בין שני ימי הזיכרון. וכמו בכל שנה אנו ממשיכים לזכור ולא לשכוח. אבל בכל בנקודה של שפל יש גם נקודה של תקווה, נקודה זו מכונסת בסופם של ימי הזיכרון בחגיגה מתפרצת של יום הולדת למדינה.

אירועים בראשון לציון - המדריך המלא כמו בכל שנה ההתכנסות הפנימית, שלי לפחות, מתחילה בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, באותו ערב נחה אווירה אחרת על העיר, ליממה נדחים קולות הגיל הרגילים. ממסכי הטלוויזיה בבתים נשמעות מנגינות עצובות שמלוות תמונות עצובות וסיפורים קשים מהמלחמה. על הרחובות נחה לאות מסוימת, אנשים פחות ממהרים, יותר מהססים, מחרישים בזמן הצפירה, משפילים מבט, מרגישים את הכובד הזועק של ששת המיליונים שנרצחו בשואה. הפעם, הטיול שאני מזמין אתכם, שונה מהטיולים שעשינו במשך השנה שחלפה, הפעם הטיול מתחיל בעצב עמוק ומסתיים בשמחה. בתפר העדין שבין שני ימי הזיכרון ואירועי יום העצמאות אפשר ללמוד רבות על העיר בה אתם גרים.

כדי להרגיש את העוצמה של השקט וההתכנסות, כדאי בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה לצאת לרחוב, פשוט להלך ברחובות העיר, הלילה יורד, החנויות נסגרות, בבתי הקולנוע כבים האורות. המסעדות סוגרות שעריהן וההתנהלות של המכוניות איטית, פחות רועשות. בכמה מרכזים בעיר ניצבים בני נוער כמשמרת של כבוד ליד האנדרטאות לזכר החללים, לצידם בוער לפיד. בערב יום הזיכרון ליד האנדרטאות מתקיימים טקסי זיכרון צנועים, בני המשפחות ותושבי העיר עומדים בדממה, שומעים את השירים הנוגים. אני נוהג לבקר בשני מקומות לסירוגין בכל שנה, בחיבור הרחובות הרצל וז'בוטינסקי ליד התותח ובכניסה לשיכון המזרח, בפינת הרחובות יעקב וירושלים, שם מתקיים טקס מרשים וצנוע לזכר חללי מזרח העיר.עומדים בדממה לזכר החללים (צילום: דובי זכאי)למחרת, ביום הזיכרון עצמו, רגע של איחוד שלא תראו אותו בשום מקום אחר בעולם, כדאי להגיע לבית הקברות, לחלקה הצבאית לקראת השמעת הצפירה, חוב של כבוד לאותם לוחמים שנפלו על הגנת ארצנו וגם לראות את הדממה הקורעת, בה רבים כל כך ניצבים יחיד ובשתי הדקות הארוכות צפים הזיכרונות. אתם עומדים כתף נוגעת בכתף, בני המשפחות השכולות, ילדים נכדים, סתם אזרחים כולם הופכים לגוש אחד חזק. בין שורות הגברים והנשים ניצבים חיילי וקציני צה"ל, הקצינים מצדיעים. חיילי יחידות צה"ל לבושים בירוק, חיילי חיל האוויר לבושים בבגדם האפור, חיילי חיל הים במדיהם הצחורים הלבנים. אלה דקות של איחוד שלא כדאי להחמיץ וגם כבוד לוחמים.עוד מקום של כבוד לחלל, בית הקברות במזרח ראשון לציון ליד שכונת גני ראשון. מפגש מיוחד עם גיבור מלחמת העולם הראשונה, מי שהיה בין משחררי ראשון לציון ונפל בקרב. בראש הגבעה של בית הקברות, בחלק העתיק, מצבה לזכרו של בן משפחת רוטשילד מאנגליה, שהיה קצין בכיר בצבא הבריטי, נפל בקרב על גבעה בדרום הארץ. "...ר' אפרים, בן הגביר שלמה די רוטשילד שחירף נפשו למות על מרומי שדה הקרב בארץ ישראל...". משפחתו המפורסמת בחרה לקבור אותו במקום זה. וגם הוא ראוי לביקור ביום המיוחד הזה.

את חלק השמחה של חג העצמאות אפשר להתחיל עם המראות היפים של ילדי גני הילדים, בדרכם לגן או לחגיגה מרכזית. הילדים המתוקים לבושים חולצות לבנות מכנסיים כחולים ומנופפים בידם בדגל ישראל. זה לא פחות יפה מבימת בידור.ילדי ישראל מנופפים בדגלים (צילום: דובי זכאי)

איך מגיעים: בית הקברות, החלקה הצבאית נמצא בקצה רחוב צבי פרנק, קברו של בן משפחת רוטשילד, נמצא במעלה הגבעה, במדרגות העולות מהחלקה הצבאית. ברום הגבעה, ממול האנדרטה לזכר עץ השקמה העתיק אנדרטה לראשוני ראשון לציון רחבה גדולה, עליה מצבת שיש אדמדם, מוקפת בגדר ברזל נמוכה. מומלץ להגיע ברגל לאזור בית הקברות, בימים אלה התנועה במקום צפופה מאוד והמון אנשים מגיעים ועדיף לחנות במקום מרוחק.   » טיול השבוע: אגם ורוד סגול» טיול השבוע: החקורה» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים זיכרון ראשוני: כל שהחל לצמוח בה (בראשון לציון) - הגיע ללבלוב. כל מעשה בה - זכה לרציפות ולהתפתחות. בייחוד אמורים הדברים בציבור הפועלים במושבה, הגרעין הראשון של תנועת העובדים וההסתדרות.            זיכרון ראשוני: כשם שבראשון לציון קמו; בית העם הראשון; בית הספר העברי הראשון; גן הילדים העברי הראשון; כך קמה גם בה אגודת הפועלים המאורגנת הראשונה בארץ ישראל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ