טיול השבוע: חקלאות עירונית

במערב העיר יש שטחי חקלאות קטנים, בהם תושבים מגדלים קצת ירקות, פרחים להביא לבת הזוג לשבת וגם "זולות" קטנות עם בריכה זעירה ודגי זהב. זו בעצם חקלאות עירונית עם הרבה אהבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האמת, לפתיחת מסלול הטיול שלנו כדאי להתחיל בזמזום שיר הילדים היפה של המשורר לוין קיפניס: 'גינה לי'. הפעם כדאי שלטיול יתלווה שיר, אנו פוסעים לגני ירק, במערב העיר, שבהם התושבים מגדלים את הירקות והפרחים שלהם במסגרת פרויקט  'גינה לתושב'.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

את פרויקט 'גינה לתושב' אפשר לראות היטב ממרום בנין בין 10 קומות שנמצא ממול השטח החקלאי. ובאמת, מי שגר בדירה בבניין רב קומות אין לו מקום לגינה, כך שלמעט כמה עציצים במרפסת אין שום סיכוי לפיתוח חקלאי. לכן, כמו בערים גדולות בעולם, עיריית ראשון לציון הקצתה שטח בו יכולים תושבים יכולים לעבד בעצמם פיסת קרקע לגידול ירקות לצרכים עצמיים, וגם מקום לגדל פרחים כדי להביא לבת/בן הזוג לקראת שבת, פרחים תוצרת בית. 

וכך, מדי יום שישי אחד מהתושבים שמעבד את חלקת הקרקע הזעירה שלו, מביא לרעייתו זר ציפורנים אדום כאש, והכל מבית הגידול הפרטי שלו. את הציפורנים האדומות הוא קוטף מגינתו. כמה עשרות מאושרים חולקים פיסת אדמה במערב ראשון לציון, גן עדן קטן ופרטי. הציפורנים האדומות הן חלק קטן מהגידולים בגינות, בגינות אחרות מתנשאות חמניות נוי ענקיות, ירקות כמו, עגבניות ומלפפונים, חצילים ועוד. במרכז הגינה "זולה" קטנה, עטופה בגפנים, כמה כסאות תחת סככת צל, גזיה כדי להכין קפה לחבר'ה שמגיעים למקום לשבת ליהנות מירוק עירוני מול העיניים ולדבר על המצב. גן עדן קטן פרטי (צילום: דובי זכאי)

כמאה מתושבי ראשון לציון "זכו" לגינה פרטית בלב העיר. המקום נקרא 'גינה לתושב', יוזמה ברוכה של העירייה המאפשרת לתושבים הגרים בביתם משותפים לשכור שטח אדמה קטן, והזרמת מים. שם הם מגדלים קצת ירקות ופרחים לצריכה עצמית. ה"פנטנט" החקלאי מוכר בערים צפופות אוכלוסין גם באירופה. שם, מחוץ לעיר השכירו לעירוניים פיסת אדמה בה הם יוצרים גינה קטנה לעבד ולספק את הצריכה הפרטית, חלק מהם גם כדי לשמור על קשר עם האדמה.   הרחוב, שצידו האחד ירוק ופורח, בצידו השני מלא ברבי קומות. במתחם כמאה חלקות, כל אחת בת 100 מ"ר. פנסיונרים וחקלאים חובבים משקיעים כל יום כמה שעות עבודה בגינה. הגינות מטופחות, ואפשר לראות את צבעם הסגול הבריא של חצילי הבאלאדי, את זקנקן התירס שהבשיל, העגבניות שמעלות סומק אדמדם לפני הקטיף, הסלרי גדל כאן למימדים ענקיים, פרסה שעולה מתוכה צמח פרח סגול מעוגל שגם הוא טעים, (יוצאי סוריה יודעים להכין את קציצות הפרסה המפורסמות). החקלאים החובבים מנביטים בעצמם את הפרחים והירקות לקראת העונה הבאה, זה חלק מהכיף שלהם. גם פלפלים בהדליה, פסיפלורה שיוצרת גדר עשירה בפרי ועוד פירות וירקות גדלים לתפארת וה"זולות" הקטנות שפזורות בין החלקות, באחדות מהן בריכה קטנה ובה משייטים בין צמחי המים דגים, מוסיפות לכל היופי הזה. חקלאים חובבים בגינת הירק (צילום: דובי זכאי)

כמה חוקים חלים על הגננים החובבים, אסור לעבור עם הגידולים גובה של 2 מטרים, התשלום החודשי כולל את מחיר המים, ואחד החוקים המחמירים, אם גינה לא מטופלת במשך שלושה חודשים, החלקה חוזרת למשמורת העירייה. בלילה המקום מואר, למי שרוצה לעבוד דווקא בלילה, שכן חלק מהתושבים, החקלאים החובבים, נוהגים לסגור ככה את יום העבודה שלהם, בתרפיה נינוחה עם הצמחים. המתחם בדרך כלל סגור לקהל הרחב, אבל מי שרוצה לערוך סיור יצטרך סבלנות, אין סיור כזה מאורגן, אבל אפשר לסמוך על טוב ליבם של החקלאים החובבים שאם תבקשו יפה יכנסו אתכם לטייל בין החלקות.

וכך בין תושבי העיר יש כאלה שמביאים הביתה בכל יום שישי, מנחה צבעונית, ריחנית לבת הזוג, זר גדול של פרחים שבן הזוג גידל במו ידיו. וגם הסלט שהוא מכין יהיו מהירקות שגדלו בחלקתו.  » טיול השבוע: אגם ורוד סגול» טיול השבוע: החקורה» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים

עם הילדים: אם הטיול הקטן נערך עם הילדים זו הזדמנות לחדש קצת ולתת גם להם פינה חקלאית. לא שתהיו חייבים עכשיו לשכור שטח אבל אפשר לגדל בבית במחיר זול כמה ירקות. מספיק שתי אדניות למלא אותן באדמה ולקנות זרעים של כמה ירקות, לשתול עם הילדים, (לפי ההוראות), ממש פשוט והילד יכול ללוות את הגדילה, לדאוג להשקות ועם הבשלת הירק לקטוף. החקלאים החובבים מאוד שמחים להעניק מידע וכך שתוכלו לקבל מהם עמה עצות טובות איך לגדל ובעיקר מתי.   איך מגיעים: בקצה המערבי של שדרות רוטשילד, פניה ימינה לשדרות בן גוריון. גן לתושב נמצא מצד שמאל, אחרי מגרש הכדורגל, יש שילוט מסודר וגדר מקיפה את האתר.

זיכרון ראשוני: שמה לקוח מספר ישעיהו "ראשון לציון הנה הם ולירושלים מבשר אותן", כאן, עוצב דגל ישראל שהושפע מהטלית היהודית. מילות התקווה חוברו בה על ידי נפתלי הרץ אימבר. פעמון המושבה העתיק שהזעיק את התושבים בעת צרה נדם וממוקם כיום ליד המוזיאון בעיר.

זיכרון ראשוני: ראשוני מתיישביה צנועים ידועים, התקינו תקנה שנועדה להרחיק גנדרנות, את בגדי המשי ותכשיטים נתבקשו בני המושבה לא ללבוש אפילו בשבתות ומועד, כדי לא לכלות את ממונם של ישראל. זו ראשון לציון כה סמוכה לתל אביב וכה שונה ממנה.   

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ