טיול השבוע: אגם ורוד וסגול

בחיבור בין היום והלילה נח על האגם הגדול במערב ראשון לציון רוגע, דקה נדירה של שלווה. ומה קורה באותה דקה? אתם מוזמנים להצטרף למסע קטן ולראות בעצמכם 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יש רגע אחד של שלווה, רגע בו הכל נרגע. דקה אחת שהרוח נחלשת, האור נעשה בוהק, ואז היום נפרד מהאור וממלכת החושך פורסת את שמיכת הלילה. לאותה דקה נדירה אנו מכוונים את הטיול השבועי. אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

איזור האגמים במערב ראשון הגיע לידיעת הציבור הרחב בזכות רשת בתי הקולנוע החדשים, 'יס פלאנט'. כמעט בחשאי הוקם מבנה ענק על שפת האגם הגדול, המבנה ואתר הבילוי משכו למקום רבים מעיר ומהסביבה. מתכנני המקום בנו את המבנה עם תכנון נבון, הפנים אל האגם. למרגלות המבנה יצרו מרפסת, ספונת עץ, שגולשת כמעט עד שפת האגם. וכך, המבקרים שהגיעו לצפות בסרטים ירדו גם אל המרפסת לראות את הנוף והאגם וגם להתארח במסעדות ובתי הקפה הצופים אל הנוף. כאמור, מאז הפתיחה מים רבים זרמו לאגם, החורף האחרון אף העלה את מפלס המים, והביא עמו גדודי ברווזים מגעגעים וציפורי מים.

ואחרי שמיקמנו את איזור הטיול, אפשר לחזור אל אותו רגע נדיר, בקצה של היום בו הכל נעצר לדקה קצרה, לאותו רגע אני מכוון את המטיילים. כמו בכל יום, השמש מהלכת מערבה, מגששת דרכה בשמים באיטיות ושוטפת בגוונים של שקיעה את השמיים. בתחילה אלה גווני צהוב, ולאט לאט הגוונים הופכים זהב ואדום. ברגעים האלה, לפני שהשמש נאספת אל מאחורי קו האופק אתם מוזמנים להגיע אל שביל קטן שנמצא מאחורי מתחם ה'סופרלנד', נושק שפת האגם הגדול. השביל חסום לרכב במחסום ברזל, אפשר להלך עליו ברגל, האגם מימין לכם, הפנים אל מתחם 'יס פלאנט'. ברווז מגעגע על שפת באגם (צילום: דובי זכאי)בשעות אלה, שפת האגם רוחשת חיים. בין צמחי הקנה שמזדקרים מהמים, עולה המולה של ציפורים זעירות, אלה מוצאות מסתור בין צמחי הקנה ללינת לילה. ברווזים מגעגעים לבנות זוגם, וגם הם מתכנסים אל גדות האגם למצוא מסתור לשנת הלילה. על האגם מהלכת רוח קלה שמרעידה את חלקת המים, ומרעידה את השתקפות המבנה הנשקף במים. צבעם של המים הופך לוורוד סגלגל, בשוליים הרחוקים מתגנבים צללים כהים.

ואז מגיע הרגע. לפתע כל המולת העולם והטבע נעצרת להרף עין, הברווזים מפסיקים לגעגע, הסופיות, אותן ציפורים זעירות שמוצאת מקלט לילה בין צמחי הקנה, עוצרות את המולת ציוצי הלילה. אורות מתחילים לנקד את השמים בבתי העיר הרחוקה, ובאותו רגע פני האגם נרגעים והופכים להיות חלקים ללא ניד וזיע. לפתע משתקף המבנה הענק של יס פלאנט, צורה ענקית במסגרת בוהקת באדום עז שמזכירה מסך קולנוע ענק, משתקף במים. הרגע חולף כהרף עין, לא תלכדו את המראות בזמן, הפסדתם. גוונים מתחלפים על שפת אגם ראשון לציון (צילום: דובי זכאי)

בין הכביש המוליך לאיצטדיון ולשדה התעופה העירוני הקטן, לבין מגרש החניה של יס פלאנט יש שביל מחבר, ממזרח. צמחיית אביב ירוקה גולשת עד לקו המים, פרחים גדולים צהובים של חרצית עטורה והנה כמה פרגים כבר מנקדים באדום את המשטח הירוק. מצידו המערבי של השביל תמצאו את הגדר של מתקני ה'סופרלנד', השביל לצד הגלגל הענק והקרוניות הדוהרות על מסלול ה'אנקונדה'. סיימו של השביל הופך לטיילת יפה, חלקה ספונה בעץ ומדרגות מהם ניתן לעלות למתחם בתי הקולנוע והמסעדות. » טיול השבוע: פרח לו גן לצד הכביש הראשי» טיול השבוע: החקורה» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים

עם הילדים: כאן ממש אין בעיה, זוכרים ה'סופרלנד' מצד אחד, מתחם בתי הקולנוע מצד שני. אבל להגיע למקומות אלה אינכם זקוקים לטיול הראשוני. הצטיידו במשקפת, שבו על הגדה סמוך לכביש, בחלק הדרום מערבי של האגם, צמחי הקנה מגיעים כמעט עד לשפה ושם מסתתרים ברווזים, סופיות וציפורים זעירות שמוצאות את מזונן ובונות את הקן בין צמחי הקנה. בהמשך הכביש יש את הכביש העולה למנחת ראשון לציון, שם מטיסים מטוסים זעירים, מראה מרתק. אפשר גם לנסות (ביחד) ללכוד את הרגע לפני שהיום הופך ללילה.

איך מגיעים: נוסעים בשדרות רחבעם זאבי לכיוון מערב, (לים), ברמזור השלישי פונים דרומה, לכביש ההולך ל'סופרלנד', בכיכר לפני ה'סופרלנד' פונים ימינה לכביש המקיף את המתקנים, מיד אחרי הגלגל ענק, מחסום הברזל והשביל המוליך למתחם יס פלאנט.  זיכרון ראשוני: אגודת הפועלים המארוגנת- המוגדרת בתור שכזאת - אנו מוצאים בראשון לציון כבר בשנת 1887. על "אגודת הפועלים" הזאת אנו קוראים בספרו של צבי אבן שושן (רוזנשטיין) " תולדות תנועת הפועלים בארץ ישראל.

זיכרון ראשוני: מספר יהושע אייזנשטט, עסקן ציוני: "בראשון לציון היא המושבה בה העבודה מצויה יותר מאשר בשאר המושבות, נאספו כשלושים איש ושמה עבדו על הרי ישראל, וכאשר לא מצאו אחדים מה עבודה - כי לא בכל יום תימצא העבודה לעובד - החזיקו רעיהם בידיהם".           

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ