טיול השבוע: פרח לו גן לצד הכביש הראשי

צמוד לשכונת נווה הלל, נולד גן חדש, מטופח ויפה המשמש כחיץ בין השכונה השלווה לבין הכביש הסואן, המחבר בין תל אביב לאשדוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שעת צהריים בעיר ראשון לציון, עדין נותרו איים קטנים של רטיבות ממטח הגשם האחרון. המטח היה קצר, ורגע לפני שפסק הגשם אספו הטיפות את רסיסי האבק שריחפו באוויר, השאירו שובל של ריחות אדמה רעננה וצחצחו את חדות הראיה. הכביש המהיר ההולך אל הכרך הגדול, תל אביב, צוחצח, וכמו שהלב מתרחב אחרי הנקיון של הגשם, המכוניות והמשאיות שנעו על הכביש נראות רחוצות מתמיד. בשעה זו, שהשמש ממהרת לייבש את שרידי איי הרטיבות הגעתי אל הגן החדש, גן שפרינצק, ליד שכונת הלל. כאמור, שעת צהרים הילדים עדין בבתי הספר והגנים, ומתקני המשחקים החדשים בוהקים מניקיון. האדמה מדיפה ניחוח של רעננות. רק לא מזמן, בט"ו בשבט נטעו כאן ילדי הגנים שתילים רכים שיפריחו את הגן החדש. המשחקים הצבעוניים במרכז הגן ממתינים לצחוק הילדים שיגיעו לשחק.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

על הגן נח שקט, אבל מסביב כעין זמזום ארוך ומתמשך, מי שעומד בחלק הגבוה של הגן רואה את הכביש המהיר שלצידו, ועליו חולפת תנועה מכוניות ללא הרף. כביש רב מסלולים שחלקו מסתתר מאחורי חומה גבוהה ומכאן מגיע הרחש המתמשך כעין זמזום קבוע שמתרגלים. לפתע, בחלק העליון מופיעה אם צעירה, דוחפת לפניה עגלת תינוק. מנקודת מבטי נראה שהתינוק עירני לחלוטין, מנופף בידיו בהתרגשות, כנראה מהצבעוניות של המשחקים. רגע לפני שהאם מהלכת עם תינוקה במורד השביל שמעתי אותה אומרת: "מתוק שלי, זמן לישון, אנחנו נעשה סיבוב, או שניים, ואתה תישן כמו גדול. אחר הצהרים נגיע למשחקים ולחברים". שראתה אותי חייכה במבוכה ואמרה: רק ככה אני מרדימה אותו, שני סיבובים בגן והוא ישן כמו... תינוק.המשחקים הצבעוניים שבגן ממתינים לצחוק הילדים שיגיעו לשחק (צילום: דובי זכאי)

הגן החדש סמוך לרחוב שפרינצק, רחוב ארוך הפורש מהכביש המהיר תל אביב אשדוד ונכנס לתחומי העיר. יוסף שפרינצק ז"ל היה פעיל ציוני, יושב ראש הכנסת הראשון, ושימש כשנה כנשיא המדינה בפועל. השם יוסף שפרינצק מונצח בערים וישובים רבים בישראל. שפרינצק שהיה עיתונאי, ועורך ספרים, החל את לימודי הרפואה אך הפסיק אותם כשהחליט לעלות לארץ בשנת 1910. מאז הוא התגייס לטובת הציבור. הוא האדם שקבע את דמותה של הכנסת של אותם הימים בקום המדינה. יוסף שפרינצק נקבר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. הגן היפה הנושא את שמו, צמוד לחלק המערבי של שכונת נווה הלל, משמש גם כחיץ ירוק בין בתי השכונה והכביש המהיר. מצידו המזרחי מתנשאים בתי מידות נאים, ומדרום שכונה נאה של בתים גבוהים המשקיפים אל הכביש המהיר וגם אל הגן.

שביל מפותל יורד אל הגן, בתחילה המטייל לא רואה את חלקו התחתון של הגן, עם ההליכה בשביל מתגלים לאט לאט המתקנים הצבעוניים בחלקו התחתון  יחד עם מורדות הדשא, הפארק לכלבים, מתקני הכושר ועמדת הקשירה לאופניים. שטח הגן כעשרה דונם, הוצבו בו משחקים צבעוניים רבים, נדנדות מיוחדות, מגלשה ועמדת טיפוס בדמותה של רכבת צבעונית. המשחקים מושכים ילדים רבים שממלאים אחר הצהרים את הגן. לקראת הקיץ ובלילות החמים הילדים יישארו עד מאוחר, יש כאן תאורה מתאימה שתשמש את הילדים בלילות הקיץ.  שלט בכניסה לגן (צילום: דובי זכאי)כמה חובבי ריצה והליכה קבעו להם את המקום כאתר לספורט, ומקנחים את הפעילות בסדרת תרגילים במתקנים המיוחדים המרוכזים בשולי הגן. ישנה חורשה ענקית, קרוב יותר לכביש, ביום מהימים העצים יגדלו וישמשו חיץ בין הכביש לעיר. החורשה נקראת חורשת ה-130, (לקראת חגה של העיר ראשון לציון 130 שנה), בחלק הצפוני של הגן ניטע כרם קטן, אזכור לראשון לציון כעיר היין.» טיול השבוע: החקורה» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: ט"ו בשבט הגיע» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים

עם הילדים: מראש הגן יש תצפית על התנועה הסואנת בכביש המהיר, שמוליך לתל אביב. אפשר להראות את נפח התנועה הגדול שעובר בסמוך לעיר ואחר להסתובב ולראות את הבתים השלווים, יפי הגגות של העיר, שכונה יפה ליד עורק תחבורה ראשי. כמובן שנדרש הסבר שהכביש המהיר נועד לקשר בין מקומות ואילו לצד הכביש המהיר נמצאת עיר שבה יש גם גנים וגני משחקים. וכמובן שלל המשחקים החדשים שהוצבו בגן וממתינים לילדים. הירידה לגן עם כמה עיקולים נאים, מתאים לרכיבה על אופניים, קורקינט וסקטים.

איך מגיעים: שדרות תש"ח מפגש עם רחוב רמז, לנסוע צפונה, עד הרמזור, לפנות שמאלה לרחוב יוסף רויז, בקצהו לפנות ימינה לרחוב הארבל ולנסוע עד הקצה, פניה שמאלה וחניה ליד הגן.

זיכרון ראשוני: לפי רצון תושביה וביזמת מנשה מזרחי ז"ל ששימש בשעתו סגן ראש העיר הוסב שם השכונה עזרה ובצרון ונקרא על שם אלי כהן ז"ל. גיבור ישראל שהועלה לגרדום בסוריה. שם השכונה הפך לרמת אליהו.   

זיכרון ראשוני: בשלהי 1951 החלו להגיע העולים החדשים לנחלת יהודה ונטו בה את אוהליהם וכך נולדה מעברת נחלת יהודה. הולים הגיעו במסגרת מבצע עזרא ונחמיה מבבל. מדי יום הגיעו כ-1000 עולים שוויתרו על נתינותם ועל כל רכושם בעיראק. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ