טיול השבוע: שלוש פינות לזיכרונות

ארבעה ספסלים על גבעה, מזרקה שמשנה את גובה זרם המים, כרי דשא נרחבים ושלוש פינות להתייחדות עם זכר השואה. הכל ועוד תחומים בגן מקסים בליבה של העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טייל בן המאה ה-18 ציין בספרו: "כדי להכיר מקום, צריכים להגיע אליו לפחות בשתי עונות בשנה, רצוי סתיו ואביב, וגם פעם בבוקר ופעם לקראת ערב, בעת שקיעת השמש." וכך חדורים לבחון את השעה היפה לביקור יצאנו דחופים אל ליבה של עיר, שם ממתין גן מקסים. בשעות הבוקר קרני השמש נשלחות ממזרח, מטילות צל ארוך מערבה. בשעות הבוקר המוקדמות נח ערפל רך על המדשאות הגדולות. השמש רק עולה והעצים שולחים צל ארוך, מזרקות המים שולחות סילונים לשמיים, בכל היופי התמים הזה כמעט ואין צופים. רק קשיש אחד מהלך על השביל וזורה אחריו פרורי לחם, היונים הרבות מהדסות אחריו ובולעות את פרורי הלחם. בקיצור, בשעות אלה הגן לא במיטבו, מדורנו חשב, בינו לבין עצמו שכדאי לחזור לגן בזמן אחר. ואמנם בשעה שהשמש רומזת שדרכה הולכת מערבה, לסיום היום, הכל מסביב נצבע בגוונים סמויים של זהב. בשעה נפלאה זו חזרנו לגן. על הספסלים נאחזים בקרני השמש האחרונות כמה תושבים לפניהם יונים ותורים, המחכים למנת הלחם היומית.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

כאמור, גן הזיכרון, כשמו כן הוא, גן לזיכרון שואת אירופה הגדולה בה הנאצים השמידו יהודים רבים. שלושה עוגנים לגן בדמות פסלים, אחד בגן, אחד בגן הסמוך, ואחד מעבר לכביש. אנדרטה ללוחמים היהודים בנאצים, אנדרטת השואה ואנדרטת התקומה (מצידו השני של הכביש). ברחוב הסמוך ניצבים 34 קוביות מתכת שבהם מוזכרים חסידי אומות העולם, המקומות בהם גרו חסידי אומות העולם ושמות החסידים.  אנדרטת השואה (צילום: דובי זכאי)

אנדרטת השואה שהוכנה על ידי האמן דוד כץ, הרעיון הסמלי שמלווה את הפסל הענק, על הדרך האיומה של הקרבנות; המעבר שער, דרך פסי הרכבת והיציאה כנשמות מעונות דרך ארובות העשן של המשרפות. פיתוח הנוף מסביב לפסל תוכנן על ידי האדריכל משה בירקנטהל, סביבה פורחת, רחבה מרוצפת שנשלחת בשבע אצבעות הפולשות לדשא, הכניסה מזכירה את מנורת שבעת הקנים. פרחים גדולים וצהובים עוטפים את האנדרטה, מזכירים בצבעם הצהוב את ה'טלאי הצהוב' שחויבו היהודים לתפור על בגדם.

שם הגן "גן הזיכרון", הנושא עצוב וכואב, אך המקום המטופח והשלו מעניק למטייל את התחושה שלמרות העצב יש הנאה מהירוק המסמל את החיים ואת ארצנו הפורחת. בחלק המערבי של הגן, בריכה גדולה. כמה מזרקות שולחות לשונות של מים לשמיים. המרכזית בניהן, שולחת סילון גבוה מאחרות, אחת לזמן קצוב מגבירה זריקת המים והזרם החזק מטפס לגבהים, רסיסי מים מהמזרקה מהלכים בגן עם משבי הרוח, מוארים בזהב קרני השמש הנוטה מערבה. אי מלאכותי נמצא בחלקו המערבי של האגמון, עליו צמחייה רבה. מדשאות ירוקות ומטופחות גולשות אל הבריכה. לצד הבריכה עץ שיקמה ענק, כמעט עירום, רק מעט עלים צעירים מתחילים לכסות את אחד מענפיו סימן לחיים. בכניסה המערבית מרפסת שצופה אל כל אורכו של הגן, ספסלים נוחים ניצבים במרפסת מוצלת. רבים מהלכים בגן לצרכי ספורט, אוזניות נעוצות באוזניהם והם פוסעים בין השבילים. ככול שהולכים מזרחה צמחיית הגן נעשית פרועה. אמת מים ארוכה מתפתלת כנחש בטון בין הדשאים. מזרקות שולחות לשונות של מים לשמיים (צילום: דובי זכאי)

במרכז המדשאות גבעה, עליה נטועים אשלים כבדי גזע. נראה שהרוח שהילכה במקום פיסלה את גזעם וחלקם שרועים על האדמה. בסבך הגזעים נולדה אפלולית יפה, רומנטית, בניהם נשתלו ארבע ספסלים שצופים מערבה ומזרחה. בהמשך אנדרטת השואה (שהזכרנו) ומצידו השני של הרחוב נראית אנדרטת התקומה. בכניסה המזרחית לגן רמז לתחילת אמות המים, אבן עגולה צבועה בכחול וממנה נמתחת אמת המים המפותלת. תכנון הגן בוצע בידי משרד אדריכלים: "תכנון נוף בע"מ משרד אדריכלי נוף"» טיול השבוע: אך, איפה הן הבחורות ההן» טיול השבוע: רגע לפני האירוס» טיול השבוע: ט"ו בשבט הגיע» טיול השבוע: שני דקלים בשדה פתוח» טיול השבוע: קו התפר הירוק» טיול השבוע: מציצים לשכנים

עם הילדים: גן משחקים מקסים נמצא בחלק הדרום מזרחי של הגן, משחקים מיוחדים לילדים וגם סככת צל. עוד משחקיה, עשירה במשחקים צבעוניים, מעבר לרחוב בכניסה לגן 'ערים תאומות'. גן הזיכרון גובל עם דרך משה דיין, בחלק מהגן מתרוממת סוללת חולות המפרידה בין הכביש לגן. כידוע ילדים אוהבים לקפץ על החולות, וכך, אפשר בצד הצפוני לתת דרור לתעלוליהם בגלישה חביבה בגבעת החול. ובחלק העיוני, הלימודי, כדאי לתת מעט רקע על הסמליות של אנדרטת השואה, מיהם חסידי אומות העולם, והסבר מה זה להיות מיעוט מושפל תחת שלטון עם אחר, הסבר לדור צעיר נמצא בטוח בארצו הדמוקרטית.                

איך מגיעים: נוסעים בשדרות משה דיין, גן הזיכרון נמצא בין שדרות משה דיין ורחוב חסידי אומות העולם, לבין רחוב התקומה ולוי אשכול. מגרש חניה יש בסמוך לגן ערים תאומות מצידו השני של רח' התקומה.

זיכרון ראשוני: תר"פ, 1919 – לראשונה בארץ, זכות בחירה לנשים בראשון-לציוןנשות המושבה, כמרבית הנשים ברחבי העולם, לא היו שוות זכויות לגברים. הבחירות שנערכו בט"ו בכסלו תר"פ, 6 בדצמבר 1919.

זיכרון ראשוני: לאחר מאבק שבראשו עמדו נחמה פוחצ'בסקי (איכרה, הסופרת העברייה הראשונה ופעילת ציבור) ועדינה כהנסקי (נציגת אנשי העלייה השנייה), קיבלו הנשים זכות בחירה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ