טיול השבוע: כחול ולבן - הדגל שלי

לכאורה, זהו רחוב קטן במרכז העיר, דומה לרחובות אחרים. אבל, רחוב זה טבול בהיסטוריה של העם החוזר לציון. כאן, הונף לראשונה הדגל העברי הראשון , התקווה נכתבה בו ועוד. רחוב צנוע, נחבא אל הצללים, זהו רחוב אחד העם <BR>

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

מעט לפני יום העצמאות מתקשטת הארץ בדגלי הלאום, אותם שני פסים לרוחב, פיסת בד לבנה ובניהם במרכז, נטוע בגאווה, מגן דוד בצבעי כחול ולבן. לקראת חגיגות העצמאות של מדינת ישראל מתקשטים בניני הציבור, משרדי הממשלה, מחנות צה"ל ובכל רחבי הארץ ומניפים את דגל כחול לבן, דגל ישראל. הפעם הראשונה שדגל ישראל הונף היה כאן, ברחוב אחד קטן בראשון לציון. הפעם הטיול השבועי שלנו מבקר ברחוב הזה, רחוב אחד העם.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

רחוב אחד העם אינו ארוך, תחילתו בצפון, בבית הכנסת הגדול, בכיכר המייסדים, סופו בבית יד לבנים, מה שנקרא פעם, בית הפקידות של נציגי הברון רוטשילד. אורכו של הרחוב אינו עולה על מחצית הק"מ. המתבונן מצפון לדרום, סמוך לבית הכנסת הגדול רואה את בית יד לבנים המשופץ בקצה הרחוב. שלושה בתי אבן נבנו במושבה הקטנה, לקראת חנוכת הבית הראשון כתב יחיאל מיכל פינס את השיר המוכר ..."חושו אחים חושו! נרימה פעמינו!/ טושו, אחים טושו,/ לארץ אבותינו! ... לא לנו המנוחה, /לא לנו המרגוע/ בארץ הקרוחה/ ושלטון האזרוע ...".

בתרמ"ה החלו לבנות את בית הכנסת בנקודה הגבוהה במושבה. שנים עשרה חלונות, כמניין שבטי ישראל. בביקורו הראשון של הברון רוטשילד, (1887), הברון תרם את הכסף כדי לסיים את הבניה. שנתיים מאוחר יותר, בחדר התחתון של בית הכנסת, ייסדה הגננת, אסתר שפירא את גן הילדים העברי הראשון בעולם בו דיברו רק עברית. באותה שנה ד"ר בנימין זאב הרצל ביקר במושבה ולגם כוס יין כשר מהיקב. האיכרים בני המקום התרגשו מהמעמד.רחוב קצר אך ההיסטוריה לאורכו ספוגה וארוכה (צילום: דובי זכאי)

עד אז הדגל עדין לא הוכן ולא הונף. המושבה היתה בת שלוש, ילדי "החדר" ביקשו לחגוג את האירוע בתהלוכה ברחוב הראשי של המושבה. ישראל בלקינד מראשוני המתיישבים מספר: " ... אני ופאני אברמוביץ היינו טרודים בעשיית הדגל... זו היתה דמות הדגל שעשינו: יריעת אריג לבנה, שתים, שתים רצועות תכלת משני קצותיה, דוגמת הטלית שלנו, ומגן דוד של תכלת באמצע, מקוצר זמן לא יכולנו להוסיף שום מילים באמצע...". ילדים הצוהלים ביקשו שבראש התהלוכה תצעד דמות משמעותית. ברוב קולות נבחר יהושע אוסוביצקי, מי שהיה פקיד הברון באותם הימים. אוסוביצקי, רכוב על אתון, הרים את  הדגל הראשון בראשון לציון בגאווה.

בשנת תרמ"ו, (1886) הקימו תושבי ראשון לציון את בית הספר העברי הראשון בעולם. שבו למדו בעברית. המייסדים היו עסוקים בסוגיה קשה, האם ילמדו בנים ובנות יחד באותה כיתה. רק בשנת 1901 החליט המנהל ישראל בלקינד שבנים ובנות ילמדו יחד באותה הכיתה. חזונו של אליעזר בן יהודה, מחדש השפה, התגשם, בית ספר ראשון בעברית בראשון לציון. כיום בית הספר נקרא ע"ש דב חביב לובמן, מהמורים הראשונים וממנהיגי המושבה בראשון לציון, איש חינוך וסופר עברי. בית הספר פעיל גם היום, הבניין שופץ, אחת הכיתות הפכה למוזיאון ומנציחה את הכיתה הראשונה. המבנה ברחוב אחד העם, מול מוזיאון ראשון לציון.

כאמור, הרחוב קצר אך ההיסטוריה לאורכו ספוגה וארוכה. נדרש עוד מסלול טיול להלך ברחוב. באחד הטיולים הקרובים נחזור אל המשך המסלול. בינתיים, בכל פעם שיתנופף מולכם דגל ישראל, שני הפסים ומגן הדוד תזכרו שהפעם הראשונה הדגל שלנו התנופף כאן, בראשון לציון.טיפ: מוזיאון ראשון לציון ממוקם בכיכר המייסדים פינת אחד העם, כאן היה 'בית רפואות', קליניקה והפוסטה, (הדואר). גם דירת הרוקח שכנה כאן, בקומה השנייה. את בית הרפואות יסד הברון רוטשילד וניהל אותו האדון צבי פוסיצ'לסקי, רוקח מדופלם שהגיע לראשון לציון בשנת תרמ"ב 1882. המוזיאון עשיר בתוכן ומידע על העיר ובוניה, כדאי להתחיל את הטיול במוזיאון לתולדות העיר.» טיול השבוע: נחמה של התימנים» טיול השבוע: טיילת הגוונים המתחלפים» טיול השבוע: נחיתה רכה» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנת» טיול השבוע: סיפור מפינת הרחוב» טיול השבוע: מנהיגים בגן איך מגיעים: מרחוב הרצל פונים מזרחה, לרחוב הכרמל עד צומת הרחובות אחד העם, ירושלים והכרמל. פונים בצומת, (רמזור 41), שמאלה, (צפונה), לרחוב אחד העם שנמתח עד כיכר המייסדים, בצד שמאל של הרחוב המוזיאון לתולדות ראשון לציון.עם הילדים: רגע לפני שאתם יוצאים לטיול רגלי בעיר אפשר להכין בבית, עם הילדים, את דגל ישראל, ההכנה פשוטה וקלה. גיליון נייר לבן, חותכים פסים בנייר כחול ומדביקים בין שני הקווים את מגן הדוד. מכאן הדמיון יכול להמריא. בעזרת נייר דק כחול אפשר ליצור פרחים קטנים, של נייר מקופל, ומהם להדביק את מגן הדוד במרכז הדגל. אפשר לחתוך בגיליון הלבן את צורת מגן הדוד ולהדביק מתחת לנייר הלבן, (החתוך), גיליון נייר כחול. אם תקנו כפתורים כחולים בעזרתם אפשר להכין מגן דוד כחול. לצייר קווי קונטור דקים ולנקד בהמון נקודות את מגן הדוד. ילדים יותר גדולים יכולים להכין דגל בתפירה פשוטה. כל דרך יפה ונכונה, האפשרויות אינן מוגבלות. דרך העבודה יכירו הילדים את דמות הדגל שלנו.זיכרון ראשוני: סמל העיר נוצר בשנת 1942. בסמל מופיע התפתחותה ורבגוניותה של העיר. הבאר הראשונה, הכתובת "מצאנו מים", גפן ואשכול ענבים, עץ הדר, ברקע בנייני תעשייה ועשן מיתמר מארובותיהם.

זיכרון ראשוני: בשנת 1950 הוכרזה ראשון לציון כעיר. בתחילה משרדי הממשלה החשובים היו בעיר השכנה רחובות, לאט לאט העיר נבנתה, הפכה להיות עיר מרכזית וחשובה. משנת 1995 ראשון לציון העיר הרביעית בגודלה בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ