טיול השבוע: נחמה של התימנים

למרגלות בית הכנסת הגדול רחוב קטן ונסתר ושמו נחמה, מאחורי שמו מסתתר סיפור גדול של אשה מיוחדת ותחילת הגעתם של התימנים לראשון לציון

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

פוחצ'בסקי? ... פוחצ'בסקי? מה מזכיר השם, פוחצ'בסקי?, חיפוש מהיר בשרידי הזיכרון שלי, הוביל אותי אל המראות והקולות של אחד ממערכוני הגשש החיוור. במערכון האהוב של חברי הלהקה, מגיע בן הדוד מפתח תקווה, שמוגדר 'כולו עליזות', לטיפול אצל מטפל הזוי כדי להוציא ממנו את העליזות. שם משפחתו של בן הדוד באותו מערכון... פוחצ'בסקי. אירועים בראשון לציון - המדריך המלאעיון קצר באנציקלופדיה האינטרנטית, 'ויקיפדיה' מגלה שיש כמה שנשאו ונושאים בגאווה את השם פוחצ'בסקי, אחת מהן היתה הגברת נחמה פוחצ'בסקי ז"ל. על פי התמונות נראית אשה נאה, שערה היה אסוף על ערפה ככדור גדול, כדרך אופנת המאה הקודמת. הגב' פוחצ'בסקי היתה מחלוצות המושבה ראשון לציון; עיתונאית, סופרת, ועיקר גאוותה על היותה איכרה עובדת אדמה. נולדה בשנת 1869 בבריסק שברוסיה ונישאה ליחיאל מיכל פוחצ'בסקי, מי שהיה מפעילי חיבת ציון, ואחד ממדריכי החקלאות ששלח הברון רוטשילד לעזרת המושבה ראשון לציון. ביתה היה הבית השני שנבנה בראשון לציון. נחמה, עבדה במשק החקלאי ובכרם של המושבה. היא פעלה רבות למען זכויות הנשים, הקימה את האגודה הראשונה בארץ לשיווין זכויות לנשים ואפילו נבחרה לעמוד בראש ועד המושבה אך ויתרה על התפקיד לטובת גבר. זכויות רבות עמדו לנחמה, אחת מהן קליטה העולים החדשים שהגיעו מתימן בשנת 1909. היא למדה את מנהגיהם, טיפלה בהם ולימדה אותם את השפה העברית.

במרכז ראשון לציון, צמוד לבית הכנסת הגדול, נח רחוב קטן, רחוב נחמה. שם הרחוב מנציח את זכרה של נחמה פוחצ'בסקי, רחוב קטן וצדדי,  בו גרו העולים מתימן, אלה הגיעו לארץ והתגוררו במרתף של בית העם ובחצרות בתי איכרי המושבה. זמן קצר אחר כך הוקצו להם שני דונם סמוך לרחוב, שבע המשפחות הגדולות שוכנו בשלושה צריפים. במשך הזמן התווספו עוד ועוד צריפים של משפחות תימניות אחרות שהגיעו למושבה.כיום רחוב נחמה רחוב קטן במרכז העיר, חלקו מסתיים במדרגות המטפסות אל בית הכנסת הגדול, אל כיכר המייסדים ואל מוזיאון העיר. מדרגות תלולות שמובילות אל כיכר המייסדים ובית הכנסת הגדול (צילום: דובי זכאי)קצהו האחר מסתיים בשוק העירוני במרכז העיר, ברחוב יהודה. בחלקו המערבי של הרחוב יש עדין צריף מגורים, אמנם מודרני מוקף בחצר פורחת, אבל זו תזכורות חביבה לאותם הימים בהם גרו ברחוב העולים התימנים בצריפים. מעט בתים בצידי הרחוב, בתי הכנסת כמעט משתווים לכמות הבתים ברחוב. מדרום לרחוב מתנשא בית כנסת ותלמוד תורה שנקרא 'שושן הבירה'.  באלכסון אליו בית הכנסת 'שבת אחים', שחזיתו לא מעידה על חלקו האחורי שהוא גדול ומפואר. גם 'אברהם אבינו' זוכה כאן לאזכור, בדמות בית כנסת ותלמוד תורה שמסתתר אחרי בית שחזיתו ישנה. מעבר צר מוליך אל הכניסה לבית הכנסת.

הרבנות הראשית קבעה כאן את מושבה, מקווה טהרה גדול שטבול בצמחיה ענפה של עצי ברוש חסונים, חצר נאה ופראית, צערנו לא מטופחת, כאחו רענן בליבה של עיר. כאמור הרחוב הקטן מסתיים בשורה של מדרגות, לצידן מתרומם הקיר הצפוני של בית הכנסת הגדול, מכאן אפשר לטפס למדרחוב החדש של רחוב רוטשילד, לרחבה הגדולה מול מוזיאון העיר, וגם לתזכרות לתחילת המושבה, פעמון הגדול שניצב לצד המוזיאון, שתפקידו היה להזעיק בצלצול את תושבי המושבה במקרה של סכנה.

במרכזו של רחוב נחמה מתחבר רחוב קטן שנקרא 'שבת אחים', בשתי פינות הרחוב שני גנים קטנים, שכונתיים. הגנים מוקדשים לזכרו של אברהם גינדי, מי שהיה אחד הקבלנים הגדולים בעיר ותורם למפעלים עירוניים. על המדשאות המטופחות פיסול באבן, עצים ענקיים מצלים שלמרגלותיהם ספסלים, פינות ישיבה נחמדות. עץ איקליפטוס ענק ניצב בפינת הגן, עץ עתיק, שבע ימים ושבע מראות.גן קטן בקצה הרחוב (צילום: דובי זכאי)

עם הילדים: מקום חביב למשחק לילדים בגן גינדי, כאמור נמצא בפינת רחוב שבת אחים, מדשאה רחבה, פינות ישיבה מוצלת. בצד השני של הרחוב מעט משחקים לילדים, ארגז חול, בריכת אבן ועוד. ילדים גדולים יותר יכולים ללמוד מעט על דמותה של נחמה פוחצ'בסקי, שפעלה רבות למען המושבה המתפתחת. ועל סיפורם של העולים התימנים שהגיעו לארץ ולראשון לציון בשנת 1909. הטיול יכול להמשיך דרך המדרגות העולות לכיכר המייסדים, סיור בבית הכנסת הגדול, להיכנס שחזור כיתת הלימוד בבית הספר חביב וסיור במוזיאון ראשון לציון. איך מגיעים: הכניסה אפשרית מרחוב יהודה, השוק העירוני לרחוב נחמה. אפשרות נוספת הכניסה דרך רחוב הגדוד העברי. וכמובן, במדרגות היורדות מכיכר המייסדים לצד בית הכנסת הגדול.» טיול השבוע: טיילת הגוונים המתחלפים» טיול השבוע: נחיתה רכה» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנת» טיול השבוע: סערה ליד הבית» טיול השבוע: סיפור מפינת הרחוב» טיול השבוע: מנהיגים בגן

זיכרון ראשוני: 1919 ניתנה לראשונה זכות בחירה לנשים בראשון לציון, לאחר מאבק שבראשו עמדו נחמה פוחצ'בסקי ועדינה כהנסקי קיבלו הנשים זכות בחירה. 6 בדצמבר 1919. 

זיכרון ראשוני: להנהגת המושבה נבחרו נחמה פוחצ'בסקי ברוב קולות ועדינה כהנסקי נבחרה כסגניתה. בגלל התקופה השה של תום מלחמת העולם הראשונה ויתרו על מקומן לטובת הגברים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ