קיפודים, פרחים נדירים והרבה ירוק: פינות טבע בעיר

אמנם מפלים, הרים ירוקים ומדבר תמצאו מחוץ לעיר, אבל אחר הצהרייים באמצע השבוע תוכלו למצוא קצת טבע קרוב לבית, וליהנות ממנו עם הילדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כשאומרים "טבע" בדרך כלל חושבים על פלגי מים והרים ירוקים או על מרחבים מדבריים, אבל גם בעיר, למרות הבטון, זיהום האוויר והבצורת, אפשר למצוא טבע. גם כשהוא בא במנות קטנות יש לטבע העירוני את הקסם שלו – הירוק הפתאומי, חדוות הגילוי, וכמובן – הקרבה, לרובנו בכל אופן, לבית. המפגש של הילדים עם הטבע, מעבר להיותו מרגש, הוא הזדמנות לגלות את הדברים לבד, להעלות השערות ולהכיר את העולם שסביבם באופן בלתי אמצעי.

מקיפודים לפסטו בר בתל אביב

דוגמה מצוינת לשימור טבע עירוני היא "פורום תושבים למען טבע עירוני ואיכות הסביבה", שהוקם בתל אביב ומטרתו הראשונית היתה להציל את הקיפודים האורבניים. כך התגלה שהעירייה מרססת שטחים פתוחים במטרה להיפטר מאותה צמחייה שנוהגים לכנות, שלא בצדק, "עשבים שוטים". בעקבות הפעילות של הפורום הפסיקה העירייה את הריסוס בכמה שטחים, והצמחים שגדלו שם בעבר התאוששו ומילאו את המקום מחדש. גלית סמואל, מנהלת הפורום, מספרת שלאחר הפסקת הריסוס בשטחים ערך ד"ר יובל ספיר, מנהל הגנים הבוטניים באוניברסיטה, סקר ראשוני במקום וגילה מעל 90(!) מיני צמחים, כולל פרחים נדירים.

מתוך הרצון לחלוק את התגליות עם התושבים וכדי להעלות מודעות ליתרונות השימור של צמחי הבר, עורכים אנשי הפורום סיורי ליקוט בשטחים הירוקים, שזוכים להצלחה מסחררת. את הסיורים בעקבות צמחי הבר מנחים מאסטרנטים ודוקטורנטים בזואולוגיה ובלימודי הסביבה מאוניברסיטת תל אביב. לפעילות מגיעים משפחות עם ילדים, מבוגרים וכו'. הסיורים נמשכים לפחות שלוש שעות ומסתיימים בהכנת משותפת של סלט צמחי בר, ואפילו פסטו בר. זהו שילוב מרענן של אקטיביזם סביבתי, הנאה, כיף וטבע עירוני. עד היום הסיורים היו ברמת אביב, ובקרוב ייערכו סיורים גם בשכונות דרומיות (כפר שלם), במרכז העיר (קריית ספר) ובהדר יוסף. משכימי קום ישמחו לדעת שאחת לכמה זמן מתקיימים גם סיורי צפרות.

מה רואים: צמחים, פרחים, עשבי בר, עצים וציפורים. מתי: סיור מתקיים בשבתות, אחת לשבועיים-שלושה. מחיר: 30 שקל ליחיד, 50 שקל למשפחה. פרטים והרשמה: forum.teva@gmail.com, טל' 03-6423638, 050-6363878.

יוצאים לטבע בעיר הגנים רמת גן

תלמידי רמת גן לומדים שהעיר נקראה במקור עיר גנים, בעקבות המונח של אבן-עזר הווארד (Garden City), שיזם את התפיסה של סביבה כפרית וירוק בעיר כבר במאה ה־19. כדי להצדיק את השם המפואר – וגם לכבוד ט"ו בשבט - עורכת עיריית רמת גן בשיתוף החברה להגנת הטבע סוף שבוע של סיורים בעקבות הטבע העירוני הרמת גני. התפריט הירוק מציע עשרה סיורים שונים ומגוון אינסופי, מהידוע והמוכר ועד הפחות מתויר: הגנים ההיסטוריים של רמת גן; סיור אופניים בשדות רמת גן (רמת אפעל ותל השומר) בעקבות שקמים ותורמוסים; נוטריות וצמחיית גדות בנחל הירקון; נרקיסי בר בנחל אז"ר; הפארק הלאומי; פרפרים וציפורים בנחל כופר ורמת עמידר; ושקדיות ובעלי חיים בתל ליטוינסקי וקריית קריניצי.

מה רואים: מה לא? נוטריות, שקדיות, נרקיסים, גינות, מבנים היסטוריים ועוד. מחיר: כניסה חופשית.

פרטים והרשמה: המוקד העירוני של רמת גן, טל' 03-6753495 (109 לתושבי רמת גן), www.ramat-gan.muni.il

» סיורי טבע ברמת גן - לכל הפרטים

חגיגה של טבע בירושלים

טיול של החברה להגנת הטבע, (בהדרכת בית ספר שדה עפרה), ייקח אתכם לאי של טבע בלב ירושלים. הטיול יתחיל בתצפית מהר הצופים לדרך יריחו־ירושלים ולכיוון מזרח ירושלים, מה שיאפשר לצפות על מתחם הר הבית בזווית לא שגרתית. משם יגלוש הטיול על שביל ירושלים, דרך עמק צורים אל גת שמנים, יד אבשלום ורחבת המעיין של עיר דוד. עמק צורים, שהיה מזבלה, שוקם בידי רשות הטבע והגנים בשיתוף עיריית ירושלים בצורה מושכלת. המקום נוקה, סודר, ננטעו עצי זית עתיקים והוקמו מתחמי ישיבה, אך בלי לפגוע בתחושת הטבע שבמקום. הסיור מיועד לבני 6 ומעלה.

מה רואים: עצי זית עתיקים, סתווניות, ציפורים ועוד. מחיר: 78 שקל לאדם, 54 שקל לחבר בחברה להגנת הטבע. פרטים והרשמה: טלטבע 057-2003030, 03-6388688 (קוד טיול: 82101111). www.teva.org.il.

ציפורים ביום, דורבנים וקיפודים בלילה

התחנה לחקר ציפורי ירושלים ממוקמת בלב קריית הלאום, בין גן הוורדים לגן סאקר, בין הכנסת לבית המשפט העליון. מדובר במצפור בשטח פתוח המאפשר לכל דיכפין להגיע בכל עת ולצפות בציפורים. אלה מגיעים לכאן בזכות בריכת המים שנבנתה במיוחד בשבילם ומאפשרת להם לעצור, לנוח ולהרוות את צימאונם. אחרות בוחרות לקנן במקום בזכות העצים והצמחייה. בתחנה מבצעים מחקרים ומעקבים אחר הציפורים המגיעים למצפור (טיבועים), ומרכז המבקרים מציע מידע, תערוכות, סיורים, טיולים וסדנאות. בלילה, אגב, מגיעים למקום דורבנים וקיפודים, בין השאר בזכות המזון שמשאירים במיוחד בשבילם.מה רואים: בחורף ציפורים נודדות, ובהן נחליאלי, אדום חזה ופרוש מצוי; וכל השנה בולבול, דוכיפת, דרור ועוד.

מתי: המצפור פתוח ללא הגבלה (24 שעות ביממה), מרכז המבקרים בימים א'-ה' 15:00-9:00. מחיר: כניסה חופשית למצפור, פעילויות בתשלום סמלי (50-10 שקל). פרטים והרשמה: www.jbo.org.il.

הגינה הקרובה לביתכם

אל תשכחו שגם בגינה ליד הבית שלכם, אפילו אם היא קטנה ולא מטופחת, מסתתר עולם שלם. בימי החורף, אזורים לא בנויים ולא מרוססים מתמלאים בירוק ובפרחים, וגם אם לא מדובר בצמחי בר נדירים, זאת עדיין הזדמנות לחקור ביחד את המקום. כך גילינו, לגמרי במקרה, שבגינה הפצפונת שליד הגן של הבן חי בנחת שבט חלזונות מרשים. מדי יום אנו עוצרים ומחפשים, מתבוננים, שואלים שאלות ומנסים לתת תשובות. ראינו שלחילזון ארבעה מחושים, שניים גדולים ושניים קטנים; למדנו שאחרי הגשם הם יוצאים לטיול, ובתקופת יובש מסתתרים היטב; בחנו את שבילי הריר שהם משאירים אחריהם; וגם גילינו חלזונות ללא קונכיות (חשופיות), וקונכיות ללא חלזונות ("אולי הוא עבר לבית אחר כי זה מלא בבוץ?" הגה בן השלוש וחצי). ומה מסתתר אצלכם?

מה רואים: כל גינה והסודות שלה. בחורף נסו לחפש חלזונות, בקיץ שווה לעקוב אחר נמלים, באביב התבוננו בפרחים ובחרקים המתעופפים ביניהם. מתי: בזמנכם החופשי. מחיר: כניסה חופשית, כמובן. פרטים והרשמה: אם רוצים להשקיע, אפשר לחפש מידע באינטנרט על מה שראיתם וגיליתם ולקבל על הדרך ערך לימודי נוסף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ