טיול השבוע: פינה שלווה בעיר הסואנת

רק בשנות השלושים של המאה שעברה הבינו שילדים זקוקים למרחבי משחק, הקימו פינת משחקים קטנה שגדלה והפכה להיות לגן שהוותיקים עדיין מכנים אותו בשם המקורי 'גן המושבה'

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

ערים רבות באירופה מתגאות בנהר החוצה את מרכז העיר. על גדות הנהר ניצבים שורה של בתים, וגשרים מקשרים את שתי הגדות. בארצנו היבשה והמדברית קצת בעיה לסדר לכל עיר נחל זורם. לכן, חלק מפרנסי הערים מסדרים לנו "דוגמית" מלאכותית של "נחל קטן", נחל שבו זורמים מים בכל ימות השנה. בראשון לציון סדרו לא "נחל" אחד אלא שניים, שתי תעלות מים, שמזכירות בצורתן תעלות ההשקיה של פעם, אותן אמות שהוליכו פעם מים אל הפרדסים. שני ה"נחלים" זורמים ממש במרכז העיר, בסדרת מפלים זעירים ומזרקות. רחש פכפוך המים מלווה את העוברים והנופשים בגן. לפני שנים בגן היו שורות דקלים, בריכה גדולה ובה שייטו ברווזים, גן החיות קטן שהיה מוקד של סבל לחיות שבו, אלה היו כלואות בכלובים קטנים ללא תנאים נאותים. בינתיים החדשנות לא פסחה על הגן במרכז העיר, גן החיות הועבר למקום מרווח ויפה, וגן העיר הפך לפיסה של שלווה בעיר הסואנת.אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

תעלת מים בגן העיר (צילום: דובי זכאי)

בראשית ימיו של הגן בשנת 1890, היו אמורים להגיע אל המושבה הקטנה ראשון לציון מספר אורחים חשובים, ארתור ג'יימס בלפור, סר וינסטון צ'רצ'יל, ובינימין זאב הרצל. לכבוד האירוע החשוב ניטעה שדרת דקלים קנריים, לימים גדלו הדקלים והשדרה הנאה הפכה לחלק מסימני העיר. שמונה שנים לפני הנטיעה הגדולה המקום שימש כקרקע חקלאית בידי איכרי המושבה, אלה, חסרי הניסיון, לא הצליחו לגדל דבר בארבעים הדונמים. החלקות נמכרו לפקידי הברון. פקידי הברון, שחלקם היה חקלאים מנוסים בדקו את האדמה כדי לבחון לאיזה גידולים היא מתאימה, וכך המקום הפך לחוות ניסיונות חקלאיות. לצד תחנת הניסוי ניטע פרדס מלבלב. רכילות שעולה מאותם הימים מספרת שהגן, על עצי התפוז, היה תחום פרטי לטיולי פקידי הברון ובנות זוגם. (אגדה דומה מסופרת גם על גן המושבה בראש פינה, הגן היה נחלתם הבלעדית של פקידי הברון והמתיישבים יכלו רק להציץ בין עצי הברוש שמקיפים את הגן).

רק לקראת שנת 1934 הוקם בגן פינת משחקים לילדי הישוב המתפתח, בשנות השמונים של המאה הקודמת נפתח גן חיות. (כאמור, סבל החיות גרם להעתקת גן החיות ל'חי כיף' העירוני, במערב העיר), באמצע שנות ה-90 עבר הגן שינוי גדול בניצוחו של האדריכל משה בירקנטל.

גן העיר משתרע בין רחוב הכרמל בדרום, למדרחוב ז'בוטינסקי בצפון. בין רחוב זד"ל במזרח לרחוב הרצל במערב, שטחו כ-40 דונם. לצד הדקלים הוותיקים נטעו דקלים חדשים, תעלות מים, מזכירות את תעלות ההשקיה של הפרדס שהיה כאן, בתעלות זורמים מים לצד הדקלים, מזרקות מים, בריכה יפה ובמרכזה 'גזיבו' נאה, בימי הקיץ מתקיימים בו קונצרטים. לאחרונה חזרו לגן קולות הציפורים, במרכז הגן נבנה כלוב ציפורים ענק, וסוגים שונים של בעלי כנף מעופפים בתוכו ומשוררים לטובת באי הגן, אפשר להיכנס ולסייר עד שעות החשיכה, ואת המקום מתחזקים אנשי החי כיף.בשוליים הצפון מזרחיים של הגן, תמצאו באר המים העתיקה, מכאן זרמו המים להשקיית הפרדס. במאי 2002 קרה אסון בגן, מחבל מתפוצץ נכנס אל מתחם המשחקים הצמוד לרח' הרצל, והתפוצץ במקום, שני ישראלים נרצחו באותו אירוע.

בינתיים, בקרבת הגן נבנה בית העירייה, המבנה מזכיר בצורתו אונייה ענקית, שכאילו עוגנת לצד הגן. מקיפים את הגן חנויות, בתי קפה, קשישי העיר מבלים במשחקי קובייה, שח-מט וקלפים באזור מיוחד בשולי הגן. ילדים והורים מטיילים בין השבילים. מטיילים קבועים מגיעים אל הגן לחלוק את הלחם שנותר עם היונים ועם הברווזים. ומבין התנועה הצפופה מסביב, עולה קולן של ציפורי השיר שמרחפות בכלוב החדש במרכז הגן. רק השקמה העתיקה שמחלה פקדה אותה ונאלצו לגדוע חלק מענפיה הענקיים, רק היא ניצבת כפסל זיכרון לזמנים עברו, אם תיגשו קרוב קרוב אל הגזע הענק, תגעו בעלים הצעירים שעולים מגזעה אולי אולי תוכלו לשמוע את האנחה העמוקה של השקמה שאליה מתלווה סיפור או שניים על הגן ההיסטורי שהתחיל את חייו בשנת 1882.

» נהר בלב השכונה: סיור בנאות אשלים» בין שני אגמים:טיול משפחתי בראשון לציון» מטיילים על הגבול» שני דקלים בשדה פתוח» טיול השבוע: בית הכנסת של האורפלים» טיול השבוע: פארק ערים תאומות

עם הילדים: ענפיה האדירים של השקמה העתיקה שימשו מקום משחק מוצל לילדי העיר לצערנו ענפיה נגדעו, כנראה בגלל מחלה, בכל אופן החל לבלוב מעניין בקצות הגזע הכרות ועדין נותר מספיק כדי לטפס עליה. זו הזדמנות להורים לספר על העצים העתיקים בגן, הדקליים הקנריים. גן משחקים וארגז חול ניצב בשולי הגן, קרוב לבית העירייה. בלובי של בית העירייה יש תערוכות יפות, שווה להיכנס להתבונן, הכניסה והצפייה ללא תשלום. היונים הרבות ליד הבריכה ממתינות למעט פירורים מהלחם שנותר מיום אתמול.

איך מגיעים: תושבי ראשון לבטח מכירים את גן העיר, אבל נגיד שמגיע אורח לעיר ואין לו מושג היכן 'גן העיר', עבורו ניתן את התיאור. רחוב הרצל, הרחוב המרכזי בעיר נמתח דרומה לכיוון נס ציונה, לפני היקב יש פניה, שמאלה, לרח' הכרמל, ברמזור הראשון יש פניה נוספת לחניון מתחת לבית העירייה. כדאי לחנות בחניה מסודרת, מדרגות ומעלית מעלות אל הגן.

זיכרון ראשוני: הכנת היין ובניית היקב בראשון לציון התחילה במקרה. אחרי אכזבה בגידול החיטה ראו מייסדי המושבה, בדרכם מיפו, בצדי הדרך שתילי גפן מקומית. הם הביאו זמורות מהגפנים אל ביתם, שתלו אותם בגינה הביתית, השתילים נקלטו וכך התחילה תעשיית היין במושבה.זיכרון ראשוני: במושבה היו 39 משפחות, שהסתכמו ב-135 נפש. השדות הזרועים לא הניבו יבולי חיטה, האיכרים נאלצו למשכן את האדמות כדי להתקיים. הברון רוטשילד שילם את דמי המשכנתא ואדמת ראשון לציון עברה לבעלותו. המושבה חדלה להיות עצמאית בסוף שנת תרמ"ג.

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות