טיול השבוע: מפלצות בטון

כדי לדעת מה גודלנו ביקום אפשר לעמוד לצד מגדל דירות ולהביט למעלה, ואפשר להגיע לדרום מערב ראשון, מתחת לכבישים ומחלפי הענק ולהרגיש כמה אנו קטנים מול הבטון. הפעם הטיול שלנו בג'יפ

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

טויוטה שחורה, ג'יפ מכובד שממש לא מתאים למשימה שלנו. הוא טוב מדי עבורה. אין צורך בג'יפ כל כך משוכלל וחזק לקטע טיול זה. למעשה, אם נדייק , המסלול מיועד לרוכבי אופניים שרוצים לרכב בשטח פתוח מבלי חשש לפגוש רכב. אבל לאורך הדרך יש "איים" של חולות שמקשים על רוכבי האופניים. בכל מקרה אנחנו התעצלנו ויצאנו לצורך כתיבת כתבת השטח, עם ג'יפ. כאמור, כבר ביקרנו בשני האגמים שהופכים לאט לאט לאזור הבילוי הראשוני. אבל נשאיר את המבלים לצד האגמים ונמשיך לדרך עפר, שנכנסת פנימה לתוך השטח הירוק מדרום לאגם הגדול. הפעם, כדי שלא יהיה בלבול, תוכלו לעשות את הטיול בעזרת הכוונה ממד האוץ ברכב שלכם, (או באופניים).אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

תחילת המסלול מול מגרש הכדורגל שנמצא במערב העיר, חולפים על פני אתר הבילוי, הלונה פארק ה"סופרלנד", הכביש מתעקל, בשלב מסוים, מימין שלט, שמזמין את רוכבי האופניים להתענג על דרך כורכר בנוף פראי. מנהרה מתחת לכביש (צילום: דובי זכאי)

בכניסה לשביל, דרך מיוחדת שהוכנה עבור רוכבי האופניים. היא מתחילה ליד שלט גדול מול האצטדיון העירוני. בגלל שהגשמים של שנה שעברה, חרצו את השביל זרמי מים, לעיתים רכב פרטי קל יתקשה לעבור בשביל. אם יש לכם מד אוץ אתם מוזמנים לכייל אותו, ל-0.0 ולהתחיל למנות את הקילומטרים. משני צידי השביל, שיחים פראיים של שיטה מכחילה, (השם "שיטה מכחילה" בגלל צבע העלים שהופך כחלחל לקראת שקיעת השמש, צבע הפריחה דווקא צהוב). לצערי לעיתים בצד השביל תראו ערימות פסולת בנין ששפך קבלן מרושע.

נאפס את מד האוץ ונתחיל לנסוע:

0.0 ק"מ - נקודת הכניסה לשביל. זוהי דרך די מאובקת, לפחות בחלקה הראשון לא מעניינית וגם לא אתגרית. אבל זו הדרך שמוליכה אתכם אל מראה מיוחד בנקודת מראה מיוחדת. משני צידי הדרך צמחיה פרועה של צמח משתלט, 'שיטה מכחילה'.

2.5 ק"מ - פניה שמאלה לשביל מתפצל שהולך מזרחה, אל חלקם התחתון של הכבישים המהירים ההולכים לאשדוד ומאשדוד.

2.6 ק"מ - חולפים בתוך שתי מנהרות מתחת לכביש המהיר ההולך לאשדוד. בין הגשרים כדאי לעצור לראות את מראות הבטון הענקיים, גשר הרכבת שנראה כניצב בתוך יער של עמודי בטון. מתחת לגשרי המכוניות שתי מנהרות ארוכות ואפלות גשרי המכוניות שמקושטים במנהרות אפלוליות ומכאן נראים העיקול ופנסי התאורה המתנשאים. אתם נמצאים בחלק התחתון של המבנים.

2.7 ק"מ - קצת חולות, לרכב הטיוטה זה לא הזיז לחצות את החולות, החול די מהודק כאן כנראה בגלל זרימה של מים שהיתה כאן, עובי שכבת החול קטנה.

2.9 ק"מ - עולים על כביש. מבנה גדול של חברת 'מניב', חברת המים של ראשון לציון. בהמשך יש שטח גדול מגודר ושם נמצא אגם ענק שבכל חורף זורמים אליו מים רבים והוא גדל לכנרת צנועה. בריכת חורף, (נ.צ. 651496 / 177013), בריכת חורף ענקית בשטח של כ-20 דונם ובהיקף של כמעט 2,3 ק"מ בחורף טוב. העומק המירבי כחצי מטר. הבריכה נמצאת ליד תחנת שאיבה של מי קולחין בהחדרה מהשפד"ן, מפעל המים לנגב, סמוך לגשר הרכבת החדש במחלף חולות.

3.1 ק"מ - עולים על כביש ונוסעים בכביש חדש יחסית שאין סביבו דבר למעט הגדר המקיפה את המאגר.

3.6 ק"מ - לאחר הכיכר מגיעים אל אחורי המפעל של ההפצה של 'קוקה קולה', אתר ענק שהוא חלק ממעוין שורק. איזור התעשייה החדש של ראשון לציון. אם תמשיכו צפונה על הכביש תגיעו לחנות הראשונית של 'איקאה'.» בין שני אגמים: טיול משפחתי בראשון לציון» מטיילים על הגבול» שני דקלים בשדה פתוח» טיול השבוע: פארק ערים תאומות» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנת» טיול השבוע: נודדים בחולות» טיול השבוע: על כנפי הדמיוןעם הילדים: שתי המנהרות והמעבר בתוכן ימלאו את ההתרגשות של הילדים, המנהרות די ארוכות ואפשר לכבות את האורות בתוכן ולעצור לרגעי ספורים כדי להרגיש את החשוך ולשמוע את התרופה הכבדה שנעה מעל. כדאי לעמוד בין הגשרים ולראות את עמודי הבטון הענקיים שמחזיקים את פסי הרכבת ואת הכביש הרחב. לאורך הדדרך יש פינות יפות הנסתרות בין העצים, שם יש דיונה של חול או אפשרות לשחק בתוספת.

איך מגיעים: נוסעים ברח' משה דיין שהופך לשד' רחבעם זאבי, לפני הים יש פניה שמאלה לדרך שהולכת לסופרלנד סעו איתה ותעברו את הסופרלנד. תעברו עיקולים ואחרי כשני ק"מ מצד ימין שילוט המסביר שלפניכם שביל לרוכבי אופניים. מכאן תתחיל למדוד.

זיכרון ראשוני: חבית היין הראשונה יצאה מהיקב בשנת 1891. כך נפתח היקב הראשון.זיכרון ראשוני: 31.7.1882- שתי עגלות יצאו מיפו והגיעו לגבעה בשם ג'ומזת עיון ולעץ השקמה הגדול.