טיול השבוע: טיילת הגוונים המתחלפים

מדורנו המשוטט יצא אל שכונת 'פרס נובל' בראשון לציון, להנות מטיול יפה לאורך הטיילת, פעם עם אור יום מלא ובפעם השנייה עם אורות הערב היורד

דובי זכאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי זכאי

טייל, בן המאה ה-19, נהג לציין בכתביו: "לכל מקום צריך לחזור כמה פעמים בשנה, לפחות ארבע פעמים; בסתיו, בחורף, באביב ובקיץ", אותו תייר, יש לציין, גר באירופה, שם לעונות השנה יש את הזמן המתארך שמאפשר לחוש כל עונה בנפרד. אבל בארצנו היפה עונות המעבר קצרות ומספיק לבוא לאותו מקום פעמיים בשנה כדי לראות את השינוי. שתי העונות; אמצע החורף ושלהי הקיץ. באמצע החורף תמצאו פריחה מדהימה ובימי הקיץ, יובש מוחלט. לקחנו את האמרה של בן המאה ה-19, ושיכללנו אותה לצרכינו. וזו הגירסה שלנו; כדאי לבוא למקום כדי לראות את יופיו גם בבוקר, וגם בערב. וכך, שאנו דבקים בדברי החכמים, יצא מדורנו המשוטט, אל שכונת 'פרס נובל' בראשון לציון, להנות מטיול יפה לאורך הטיילת, פעם עם אור יום מלא, ובפעם השנייה עם אורות הערב היורד. אירועים בראשון לציון - המדריך המלאטיילת פרס נובל (צילום: דובי זכאי)

שכונת פרס נובל, בדרום מערב ראשון לציון נחשבת כאחת השכונות היפות בארץ, לראייה הזכייה של השכונה בפרסים. במרכז מגדלי יוקרה, מוקפים בקוטג'ים טבולים בצמחיה ירוקה. ייחודה של השכונה שהיא מוקדשת לגאונות היהודית, למקבלי הפרס היוקרתי בעולם לפרס נובל. רחובותיה נושאים את שמם של מקבלי הפרס. המטייל יכול לערוך הכרות בין גאון אחד לגאון שני, לאורך שדרה יפה המקושטת בפנסים מעוצבים. מדורנו, כדרכו, מחפש את מסלול הטיול היפה. קריית 'חתני פרס נובל' נושקת לכביש 431 בדרום, בצפון שני זוכים מפורסמים חולקים רחוב, אלי ויזל, הסופר, והנרי קיסנג'ר, המדינאי. רחוב מוטה גור תוחם במזרח את השכונה, במערב גן ירוק תוחם את השכונה. מרחוב מוטה גור במזרח ועד למורד הרחוב רנה קאסן, כ-1.8 קילומטרים, שנפגש בקצה המערבי עם שדרת יצחק רבין. הליכה היא בתוך שדרה יפה, צד אחד טובל בצמחייה פרועה (מתוכננת), מצד שני תחומה בכביש שנושא את השמות. מצידו הדרומי של הרחוב נמתחת טיילת יפיפייה, מסוגננת בפנסי תאורה קשתיים, בסופם בלון זכוכית של פנס שדרות. אך היופי האמיתי נמצא בעיגול מתכת לצדה השדרה, מונח על כן מאבן, ונושא את שמו של חתן הפרס, את השנה בו קיבל ועל מה פרס נובל.

את המסלול כדאי לעשות פעם בשעות היום ופעם לקראת שקיעה ולתוך הערב. עם אור היום השמש עולה במזרח, נושקת לכדורי הזכוכית של פנסי השדרה ומעניקה להם צבע זהוב, הכן הנושא את שם הזוכה ומפעלו נמתח כצל ארוך מערבה. ערפלים רכים משייטים על הצמחייה לצד השביל. לעת ערב המקום משנה את פניו, במערב ממקום התצפית הגבוה, מלווים את השמש מערבה אל הים באלפי גוונים, מנקודת התצפית רואים את משחק העננים עם החמה השוקעת. מאותו מקום צופים בנקודות האור העולות לאט לאט בעיר ראשון לציון, אז מתחילות המנורות לאורך הטיילת להידלק ואור זוהר שמתאים לימי החנוכה הקרבים.

שצופים אל השביל בראש השכונה נראה המקום כטבול באור רך, מסלול הטיילת מואר היטב עם קשתות המצטלבות של פנסי השדרה. כל המסלול היפה נעים להליכה, בחורף רוח צוננת מגיעה מהמערב, מטפסת על הגבעה, מרעידה מעט בצינה של חורף את ההולכים, (כך שכדאי להצטייד בבגד חם). לאורך המסלול פזורים ספסלים למי שהתעייף ורוצה לנוח מעט וגם להנות מהנוף. בחלקו המערבי הטיילת גולשת למטה במדרון מתון אל דרך יצחק רבין.

בחלק המערבי של הטיילת, כיכר, מעגל תנועה ענק, במרכזו פסל מיוחד עץ ממתכת שכולו ענפים ועלים דקים. פסל מיוחד במיקום שחולש על מראה ראשון, הפסל של האמן דוד כץ, כמה מצירותיו מפארות את רחובות ראשון לציון, אנדרטת השואה ועוד פסלי חוצות. הפסל של דוד כץ נקרא: 'עץ הדעת', והיצירה צופה אל שרשרות האורות בשונות שסובבות את שכונת פרס נובל. » טיול השבוע: נחיתה רכה» טיול השבוע: פינה שלווה בעיר סואנת» טיול השבוע: נודדים בחולות» טיול השבוע: סערה ליד הבית» טיול השבוע: סיפור מפינת הרחוב» טיול השבוע: מנהיגים בגן

עם הילדים: מסלול ההליכה הארוך יכול בקלות להפוך למסלול רכיבה נוח על אופניים, הורים וילדים. בדרך אפשר לספר קצת על פרס נובל, להזכיר כמה מקבלי פרס יהודיים חשובים.

איך מגיעים: מכיכר רבין, הנמצא בדרום רחוב לוי אשכול, ממשיכים ישר לרח' מוטה גור, פונים ימינה לרח' אלי ויזל, שם מוצאים חניה במפרץ חניה ואפשר ללכת מערבה, לאורך הרחוב בצידו הדרומי אלה שאין ברצונם ללכת רחוק יכולים להסתפק בקטע היפה של הדרך מפסל 'עץ הדעת' וללכת מערבה. תצפית יפה אל החולות, אל מערב העיר, לראות את הפסל משנה את צבעי הרקע של השמיים.