כשהגרייטפול דד גילו את המזרח התיכון

בסוף שנות השביעים שיתפה הלהקה האגדית פעולה עם נגן העוד חמזה אל-דין בסדרת הופעות מיסטיות במצרים ובארה"ב. האזינו

גיל מטוס, קול הקמפוס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גיל מטוס, קול הקמפוס

בספטמבר 1978, ליד הספינקס של גיזה במצרים, התכנסה הלהקה האמריקאית המיתולוגית, הגרייטפול דד, לשלוש הופעות בלתי נשכחות, כשהאחרונה שבהן התקיימה בלילה של ליקוי ירח מלא. בהופעות התארח המוזיקאי ונגן העוד המוערך מנוביה, חמזה אל-דין. באותה תקופה, אל-דין לימד את מיקי הארט, אחד משני מתופפי הלהקה, לנגן על תוף הטאר והשנים יצאו למדבר לסשנים ארוכים של נגינה, אותם תיאר הארט בהמשך כחוויה רפטטיבית של טראנס.

פרט לפעילותו עם הגרייטפול דד, הארט שיתף פעולה עם מוזיקאים רבים מסצנת מוזיקת העולם כמו נגן הטאבלה ההודי, זקיר חוסין, זמרת הג'אז הברזילאית פלורה פורים ומוזיקאים ופרקשניסטים נוספים. ב-1978 הוא הפיק את Eclipse, אלבומו החמישי של אל-דין.

אחרי המסע למצרים,  הגרייטפול דד חזרו אל הקהל הביתי לחמש הופעות באולם הווינטרלנד בסן פרנסיסקו. בהופעה שהתקיימה ב-22 באוקטובר של אותה שנה, התארח אל-דין לג'אם סשן של כחצי שעה. אל-דין הלך לעולמו ב- 22 במאי, 2006.

לחלקים מאותה הופעה האזנו השבוע בתוכנית Dead Set. התוכנית משדרת סטים של הגרייטפול דד מתוך מבחר עצום של הקלטות. ברוח הלהקה, לתוכנית אין יום או שעה קבועים והיא צצה בלוח השידורים של קול הקמפוס כאשר רוחו של ג'רי גרסיה מחליטה שהגיעה העת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ