הכירורגיה הפלסטית עולה על שולחן הניתוחים: ראיון בלעדי עם רופאי המרכז לכירורגיה פלסטית

בשנים האחרונות אנחנו עדים להתפתחויות מרחיקות לכת בתחום הכירורגיה הפלסטית. התחום אשר עד לא מזמן היה נחלתם, או ליתר דיוק - נחלתן, של אלו אשר הפרוטה מצויה בידיהן, עבר ועודנו עובר תמורות רבות. בראיון מיוחד, רופאי המרכז לכירורגיה פלסטית מאפשרים הצצה פולשנית לעולם הכירורגיה הפלסטית בארץ וחושפים לא מעט עובדות מפתיעות, כמו לגבי ההשפעה של שינויים חברתיים ודמוגרפיים על ניתוחים פלסטיים.

המרכז לכירורגיה פלסטית
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המרכז לכירורגיה פלסטית
תוכן מקודם

ד"ר רוזנברג היא מומחית בכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת כבר למעלה מ-36 שנים ובעלת המרכז לכירורגיה פלסטית אשר הוקם בשנת 1990, והוא בעצם מהווה קורת גג למומחים שונים בתחום הכירורגיה הפלסטית.

כיצד את רואה את תחום הכירורגיה הפלסטית?

"התחום של הכירורגיה הפלסטית הוא התחום הרחב ביותר ברפואה מאחר והוא נושק לכל התחומים האחרים. הכירורגיה הפלסטית עוסקת במעטפת או הרקמות הרכות בגוף, ויש לה עניין משותף עם כל הענפים ברפואה. למשל, אנחנו משתפים פעולה עם רופאי עור להסרת נגעים סרטניים, עם מנתחי מוח כאשר יש חסרים בגולגולת או מומים מולדים, עם אורטופדים במיקרוכירורגיה לחיבור אצבעות וגפיים שנקטעו או עם כירורגים לצורך שחזור השד ודופן הבטן. בנוסף כמובן ישנם ניתוחים אסתטיים שכולנו מכירים. מעטפת הגוף היא נראית לעין, ולכן כל ניתוח פלסטי קובע צורה ותדמית. המנתח צריך להיות יצירתי, מנוסה ובעל דמיון. מנתחים פלסטיים צוברים ניסיון גדול בניתוחים מסוג מסוים, וחשוב לרכז במקום אחד מומחים שונים כדי לתת מענה מרבי ומקצועי לאזורים שונים בגוף".

רופאים ידועים כבעלי אגו גדול, ונדיר אם בכלל לראות רופאים משתפים פעולה תחת קורת גג אחת

"נכון. בדרך כלל קבוצות אינן קיימות ולרוב מסיבות של אגו. כל אחד חושב שהוא יכול לעשות הכל. בפועל, אי אפשר להיות מספר אחד בכל התחומים. בחרנו להיות קבוצה של בעלי ניסיון וידע, ולמעשה אנחנו מהווים קונספט ייחודי בארץ. כל מטופל מופנה לבעל ההתמחות הספציפית. למשל, ד"ר אופק, רופא בכיר וסגן מנהל מחלקה באסף הרופא הוא מומחה בניתוחים של עיצוב גוף, שאיבת שומן ומתיחות בטן וניתוחי חזה בצורה טבעית. ד"ר רוית ינקו, היא מיקרו-כירורגית באזור הפנים ורופאה בכירה במרכז תל אביב אשר התמחותה היא בלסתות ובניתוחים שמרוכזים באזור הפנים האף והעפעפיים. בהיותה אישה יש ביקוש גדול של מטופלות לניתוחים לאיברים מוצנעים ושדיים."

תחום הרפואה הפלסטית סובל לעיתים מתדמית "פרוצה". כיצד מוודאים שהרופא המנתח או המטפל אליו אנו מגיעים הוא אכן מומחה? מה ההכשרה שמנתח פלסטי צריך לעבור?

"מנתח פלסטי הוא רופא שעבר התמחות בת 6 שנים ובחינות מקיפות בכירורגיה כללית וכירורגיה פלסטית. אבל גם כאשר רופא מומחה בכיר פלסטית מסיים, הוא עדיין  אינו חשוף מספיק ובעל ניסיון בניתוחים אסתטיים. ניתוחים אסתטיים הם ידע נרכש של הרבה שנים ובניגוד לתחומים אחרים ברפואה אין פציינט אחד דומה למשנהו. השוני מתחיל במאוויים ובהתייחסות הנפשית למום או לעיוות מסוים וכלה בטעם ובתפישה למה נחשב יפה."

לשיחה מצטרפת ד"ר כלילה הרשקו, רופאת עור ומומחית בהזרקות, מילוי, עיצוב פנים, לייזר והסרה של נגעים אסתטיים, "נכון שהתחום של הטיפולים האסתטיים הפך להיות פרוץ בשנים האחרונות כאשר מטפלים מתחומים שונים מבצעים הזרקות וטיפולים אחרי קורס קצר בלבד של הכשרה. הפרסומים בתחום הזה רבים וקשה למבקשים ייעוץ מקצועי לברר האם הרופא מיומן בתחום. אך הציבור ששואב את המידע כבר למד לבדוק מיהו הרופא, שנות התמחותו וקבלת המלצות מפציינטים קודמים." 

ד"ר רוזנברג מוסיפה, "אצלנו, בשונה מהשאר, המטופלים מקבלים את הייעוץ הראשוני על ידי רופא ולא על ידי מזכירה או מתאמת על מנת לבצע הערכה אינדיבידואלית ופרטנית. זה לא לעניין כאשר הרופא פוגש את הפציינט רק לחמש דקות לקראת הניתוח. הפגישה עם הרופא היא כדי לענות על כל השאלות שעולות וגם כדי להסביר לעומק על התהליך: צריך לצייד את הפציינט בכל האינפורמציה. אלו מטרות הניתוח יכול להשיג? מה צריך לעשות כדי שההחלמה תהיה מלאה? לאילו תוצאות יש לצפות? בנוסף, ולא פחות חשוב, לרופא צריכה להיות רגישות מינימלית לביצוע הערכה פסיכולוגית. כלומר, להבין האם הניתוח יסב אושר לפציינט? יש פציינטים שלא ננתח אותם לעולם, במיוחד אלו שלא יכולים להיות מרוצים אף פעם."

למי עוד למשל הטיפולים לא מתאימים? למי אתם מסרבים?

"ההשלכות הפסיכולוגיות הן הרות גורל. במקרים כאלה על המנתח להיות מיומן מספיק כדי לזהות האם מדובר בצורך אמיתי לפרוצדורה או במקרה המצריך הפניה לגוף פסיכולוגי או פסיכיאטרי. לא ננתח כמובן אנשים בעלי ציפיות לא ריאליות ושאינם מוכנים לקבל על עצמם את תהליך ההחלמה ולמלא אחר ההוראות המדויקות שלנו ע"מ למנוע סיבוכים."

הוזכר מקודם שהפרסומים בתחום הזה רבים, ועולם הכירורגיה הפלסטית אכן מציג לעיתים קרובות חידושים. כיצד נשארים עם יד על הדופק?

"המרכז מתעדכן 3-4 פעמים בשנה בנסיעות לכנסים בארץ בחו"ל, והצוות גם משתתף במחקרים בתחומים שונים. אחת המגמות החדשות בכירורגיה הפלסטית אשר שינו ללא הכר את התחום היא הזרקות שומן ותאי גזע. הזרקות אלו שיפרו את המראה של המטופלים הן על ידי הוספת נפח והן על ידי שיפור הרקמות באמצעות  תאי גזע שהצמיחו כלי דם והביאו לתוצאות יפהפיות במרקם העור והצלקות. ישנה גם התפתחות בתחום הלייזר שמאפשרת דיוק מרבי יחד עם רמת בטיחות גבוהה וקיצור משך זמן הטיפול. הלייזר מתאים לצלקות, אנטיאייג'ינג וכדומה".

בואי נעבור רגע לדבר על מיהם בכלל הפציינטים שמגיעים לבצע ניתוח פלסטי, והאם חלו תמורות גם בעניין זה? נניח גברים, אילו ניתוחים שכיחים בקרב אוכלוסיה זו?

"גברים שואפים אף הם לבלוט במראה שלהם. בסה"כ גברים מחפשים פתרונות במספר תחומים: השתלות שיער והסרת שיער, תחום שאיננו עוסקים בו כרגע, עיצוב הגוף וניתוחים להקטנת שדיים (גניקומסטיה), ניתוחים לשאיבת שומן, מתיחות עור לאחר ירידה דרסטית במשקל ובשנים האחרונות גם הזרקות שומן ליצירת מראה הקוביות בבטן או השרירים בשוקיים. בנוסף ממשיכים בניתוחים המסורתיים לגברים כמו ניתוחי אף, מתיחות פנים, עפעפיים וניתוחי אוזניים."

קבוצה נוספת היא כמובן הגיל השלישי. האם העלייה בתוחלת החיים משפיעה גם על הטיפולים האסתטיים המוצעים או המבוקשים?

"העלייה בתוחלת החיים מביאה לדרישה מוגברת לשיפור במראה גם בגילאים מתקדמים. אנשים עדיין מרגישים שהם במלוא אונם, ורוצים ליהנות מטיולים, ספורט ופעילויות חברתיות. המראה נותן בטחון עצמי, נינוחות ועוצמה. כאשר נראים טוב, מרגישים בריאים. בהקשר הזה, חשוב לי לציין את סוגיית מתיחת הפנים. ישנם נשים וגברים שפונים לביצוע מתיחת פנים כבר בגיל 40, ומנתחים רבים יסכימו לנתח תמורת הכסף. אני גורסת שצריך לעשות מתיחת פנים כמה שיותר מאוחר. ניתוח עושה נזק מסוים, ואם עושים מתיחת פנים בגיל צעיר יחסית, יש צורך לעשות ניתוחים חוזרים בגילאים המתקדמים יותר. כל ניתוח חוזר גורם לעור להיראות 'לא טבעי', דק יותר ולא חיוני. אני ממליצה על ניתוח אחד בחיים למתיחת פנים בשילוב הזרקות שומן. לנשים שעברו כבר ניתוח ניתן לבצע קודם הזרקת שומן כדי להחזיר חיוניות לעור ואח"כ לתקן את הצניחה המחודשת בצורה שמרנית."

למרפאה שלכם יש שני סניפים: ירושלים ותל אביב. למרות שמפרידה בין השתיים רק שעה נסיעה, כולנו מודעים היטב להבדלים התרבותיים בין שתי הערים. האם השוני הזה קיים גם בביקוש לטיפולים מסוימים?

בהחלט. תל אביב היא עיר של צעירים חילוניים, מבוססים ובעלי מודעות חברתית מפותחת יותר.  תדמית הגוף תופסת בה מקום נכבד. לכן ההיצע של הכירורגיה הפלסטית האסתטית הרבה יותר מפותח בתל אביב. בירושלים ישנה מודעות שהולכת וגדלה, וכמו שאבא שלי היה אומר, "גם בירושלים הם לא שונאים מה שאחרים אוהבים". המגזר הדתי פונים לניתוחים פלסטיים אסתטיים, עם אישור הרבנים כמובן, כמו ניתוחים לאחר לידה, מתיחות בטן, הרמות חזה וגם מתיחות פנים. קהל היעד הוא לעיתים תכופות נשים שצריכות למצוא בן זוג חדש. המעניין בירושלים הוא שלמרות היותה עיר ענייה יותר, פציינטים בכל זאת ניגשים לביצוע ניתוחים פלסטיים אסתטיים. נקודה זו היא  נכונה גם עבור המגזר הרוסי. כמו כן, בתל אביב שני המגדרים פונים לניתוחים פלסטיים, ואילו בירושלים יש רוב מוחץ לנשים."

תהא הסיבה אשר תהא, במידה ואתם פונים לביצוע ניתוח פלסטי אין להקל ראש בבחירת המנתח. בארץ, הניתוחים האסתטיים אינם מבוצעים במערכת הציבורית מאחר והביטוח אינו מכסה זאת. הדבר אמנם מייקר את התהליך, אך בסופו של דבר הבחירה במנתח נתונה כולה בידיו של הפציינט. מאחר ואין לו קנה מידה להערכת ההתאמה והמומחיות הספציפית לנושא שמטריד אותו, אזי בקבוצה מגובשת הסיכוי שיוכל להתרשם ולבחור את הטוב ביותר בתחום היא גדולה.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לעמוד הפייסבוק ולערוץ היוטיוב