הדרך להגיע לגיל 40 בטוחים ויציבים כלכלית

לא תאמינו כמה חיסכון קטן ועקבי יכול לשנות לכם את החיים תוך שנים בודדות. עברתם את גיל 30? רגע לפני שיהיה מאוחר קבלו החלטה אחת פשוטה לטובתכם: פתחו חיסכון. וזה לא קשור לחיסכון לפנסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחקרים וסקרים שנערכו ונערכים שוב ושוב בעולם ובישראל מצביעים על תמונה פיננסית בעייתית בקרב עובדים בגילאי שלושים-ארבעים - הם לא חוסכים. הסיבה פשוטה וכמעט זהה: בני 30 פלוס מרגישים היום צעירים ובתחילת דרכם, עם תחושת ביטחון חזקה שכל האופציות פתוחות בפניהם לקריירה מבטיחה ושיפור כלכלי מתמיד. באווירה כזו מחשבות רציניות על חיסכון, נשכחות. ככלל, ראייה או תכנון פיננסי לטווח הארוך אינם מאפיינים את בני ה-30 בישראל ובעולם. בנוסף, ביחס לדורות קודמים, הצעירים של היום מנסים להשיג הרבה יותר כבר בשלבים מוקדמים של החיים, גם כשהם לא באמת יכולים להרשות לעצמם את זה מבחינה כלכלית. 

חיסכון, כמו אוויר לנשימה

לא מדובר כאן על חיסכון לפנסיה, לתקופה שאחרי גיל פרישה - מה שנעשה בישראל לכל עובד, ע"פ חוק. גם לא על חיסכון משלים לפנסיה שמבוצע לרוב דרך קרנות השתלמות וקופות גמל. הבעיה של בני 30 פלוס היא בחיסכון שוטף לטווחי זמן בינוניים, כזה שיאפשר מרווח נשימה ברגעים שונים בחייהם, כשהוצאות פתאומיות ובלתי מתוכננות מגיעות. והן תמיד מגיעות. מכשיר חשמלי שהתקלקל בבית, רכב ששבק חיים, טיפול וטרינרי לכלב או לחתול, טיפול שיניים גדול, קיץ עמוס חתונות, או סתם רצון להתפנק ולקחת חופשה ספונטנית. או, למשל, לשדרג את הדירה. 

סקרים שנערכו בעבר בישראל הראו שכ-70% מהציבור יתקשו מאוד לעמוד בהוצאה פתאומית חריגה של 8,000 שקל. חלק גדול מהנשאלים בסקרים ענו שלא יצליחו בשום דרך לגייס את הסכום ולעמוד בהוצאה לא מתוכננת בסדר גודל כזה. סקרים דומים שנערכו בארה"ב הראו תוצאות דומות ובעייתיות מאוד. כ- 25% מקרב משפחות בנות מעמד הביניים סיפרו כי לא יצליחו, או יתקשו מאוד, לגייס בתוך כחודש סכום לא מתוכנן של 2,000 דולר (כ- 8,000 שקל). מדובר בקושי מהותי בהשגת הכסף הנחוץ בכל דרך אפשרית - מחסכונות זמינים, דרך עזרה ממשפחה וחברים ועד נטילת הלוואה מכל מקור אפשרי.

התחילו לחסוך עם מזרחי טפחות. בואו לבחור את הפיקדון שמתאים לכם. לפרטים לחצו כאן>>

דו"חות אחרים שפורסמו בארה"ב מראים מצב אף גרוע יותר, לא רק שצעירים עד גיל 35 אינם חוסכים אלא גם מוציאים יותר מהכנסתם, כך ששיעור החיסכון שלהם הוא שלילי ועומד על כמינוס 2% בשנה מההכנסה. התנהלות כזו בהכרח תגרור אחריה תחושות של לחץ ומחסור ואינה מאפשרת בכלל מרווח ביטחון כלכלי כדי לספוג מכות כספיות וכדי להתמודד עם משברים.

תכנון מגיל צעיר מכין אתכם להוצאות בלתי צפויותצילום: shutterstock

הנתונים המעודדים

אחת העצות המרכזיות והנפוצות שנותנים בני 40 לצעירים בני 30 פלוס, היא להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם, סכומים כמה שיותר גבוהים. לפתוח חיסכון שאליו יופרשו מדי חודש סכומים קטנים ובינוניים - כל אחד כפי יכולתו – אך עקביים. 
תופתעו לגלות כמה חיסכון קטן ועקבי יכול לשנות לכם את המצב הכלכלי, הן בתחושת הרווחה שחיונית לשגרה שלווה, והן בפועל. 

ניקח לדוגמא עובד צעיר שמשתכר 10 אלף שקל בחודש, שבחר לחסוך סכום צנוע חודשי של כ-10% מהשכר, כלומר 1000 שקל בחודש. הבנקים היום נותנים ריביות על כל סוג של חסכון. ככל שתקופת החיסכון ארוכה יותר, כך הריבית שניתנת תהיה גבוהה יותר. אבל גם אילו לא הייתה שום ריבית על החיסכון, יגלה החוסך הצעיר במהרה שהולכים ומצטברים בחשבון החיסכון שלו סכומים מרשימים מאוד. לאחר שנה יצטברו שם 12 אלף שקל ולאחר 5 שנים יצטבר שם סכום נכבד של 60 אלף שקל. 

הגדלה של החיסכון החודשי ל-20% מהשכר תניב לאחר 5 שנים סכום כפול ומעורר השתאות של 120 אלף שקל. כמובן שאצל משתכרים שכר גבוה יותר, הסכומים שיצטברו יכולים להיות גדולים יותר. כך מי שמשתכר 15 אלף שקל בחודש ומפריש לחיסכון 10% מהשכר, יצבור 18 אלף שקל בתום שנה ראשונה ו-90 אלף שקל בתום חמש שנים. 

עכשיו דמיינו מה יקרה בפועל לחיסכון שלכם כשהריבית שתקבלו, נמוכה ככל שתהיה, אינה באמת אפס, כשהאפקט המצטבר של ריבית דריבית יניב פלאים. 

בחשבון החיסכון עשויים להיצבר סכומים מרשימים צילום: shutterstock

התחילו לחסוך עם מזרחי טפחות: לפרטים על מגוון מסלולי החיסכון ולקביעת פגישה לחצו כאן >>

***הכתבה נכתבה בשיתוף מזרחי טפחות.