כמה באמת שווה הרכב שלך? כל הדרכים לגלות את התמחור הנכון למכונית משומשת

שוק המכוניות המשומשות בישראל מאופיין בחוסר בהירות ובמחסור בכלים לתמחור הרכב בהעמדתו למכירה. בדיקה קלה מגלה כי רכבים בעלי מאפיינים דומים נסחרים במחירים שונים לגמרי.

תוכן מקודם בחסות סוויץ'
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם בחסות סוויץ'
תוכן מקודם

שוק המכוניות המשומשות מוצף בשנים האחרונות בהיצע והפך לזירת סחר אדירת ממדים. יחד עם זאת זהו שוק שסובל מבעיות רבות, אחת הגדולות שבהן היא שיטת התמחור. למעשה, לא קיים מחירון המשקף את המחיר האמיתי של רכבי יד שניה. 

שוק הרכב הישראלי סובל מעודף מחירונים

ריבוי המחירונים והפערים ביניהם, מקשה על המוכרים הפרטיים לתמחר את הרכב ולדרוש עבורו מחיר סביר וכזה שיקדם את המכירה תוך שביעות רצון של שני הצדדים. 

הקונים מבולבלים מהשוני בין המחירונים, מהססים לסגור עסקאות. בדומה לתהליך המתקיים בלוחות הנדל"ן, המוכרים בד"כ מנסים את מזלם ומפרסמים מחיר גבוה, מעת לעת הם מעדכנים אותו עד למציאת קונה וכך מתארך התהליך לכמה שבועות ואף חודשים. 

אותה המאזדה 6? תלוי מי דורשצילום: צילום מסך

חוסר אמון הציבור
שני מחירונים עיקריים פועלים היום בשוק הרכב. מחירון לוי יצחק הוותיק, ומחירון יד 2 שהחל לפעול בשנת 2010. סקר שנערך לאחרונה ע"י חברת TRI למחקרים אסטרטגיים מחזק את תחושתם של המוכרים והקונים כי מדובר בשוק "מקולקל". 

בעוד שהקונים העידו שיותר מכל היו מעדיפים לקנות רכב מבעלות פרטית, הרי שבפועל מידת האמון שלהם במוכר הפרטי היא הנמוכה ביותר מבין החלופות בשוק. וכשעסקה נפתחת בחוסר אמון, קשה לסגור אותה בלחיצת יד, במיוחד כשמדובר בהוצאה משמעותית כל כך למשק בית ישראלי. 

עוד נמצא כי מוכרים וקונים של רכבי יד שניה מסתמכים על מקורות תמחור שונים כדי לגלות כמה הרכב באמת שווה, כשבפועל ישנו פער גדול בין התמחור המקורי של המוכר למחיר המכירה הסופי. 

למחירונים, חשוב לציין, יש השלכות רבות מעבר למכירה עצמה והם משפיעים גם על תשלומי חברות הביטוח בתביעות רכב-רכוש כמו גם על גובה ההפחתה שתינתן על רכב בבעלות קודמת של ליסינג תפעולי. 

הסקר מצא כי רוב גורף של המוכרים הפרטיים (כ-66%) תמחרו את רכבם באמצעות מחירון לוי יצחק, וכ-20% קבעו  את המחיר על פי מחירון יד 2. רק מעטים  מהמוכרים (5.3%) פעלו לפי עצת מוסכניק, או התבססו על עצות של חברים (3.7%). בחלק קטן מהמקרים קונה פוטנציאלי הוא שקבע את המחיר. 

עוד מלמד הסקר כי כמעט מחצית מהמוכרים (42%) הוזילו את המחיר ההתחלתי שקבעו ב-10% עד 20% לאורך תהליך המכירה. התהליך, כך מתברר הולך ומתארך לשבועות ארוכים, המחירונים ממשיכים להתעדכן בכל חודש והרכב מאבד מערכו. 

אפשר לקנות ולמכור רכבים בצורה אמינה ושקופה. בואו לראות איך אנחנו עושים את זה בסוויץ'>>>

המוכר הפרטי מול המבצעים של חברות ליסינג
המחירונים הישראליים -  לוי יצחק ויד 2 מצהירים שהמחירים הנקבעים על ידם אינם שרירותיים ומתבססים על מחקרים סטטיסטים מדויקים הדוגמים את שוק הרכב הישראלי בזמן אמת, בהתאם לעסקאות שמתבצעות בו. למרות זאת, בדיקה פשוטה מראה כי קיימים פערים משמעותיים בין המחירונים עצמם ובייחוד בין מחיר המחירונים לבין מחירי השוק בפועל, כאשר לרוב המחיר הנקוב במחירונים  גבוה ביחס למחירי המכירה בפועל. 

אז כמה באמת שווה טויוטה קורולה 2012? צילום: צילום מסך

ערן הובר, מומחה תמחור רכבי יד שניה בחברת סוויץ'  מתייחס לתופעה: "שוק הרכב המשומש הוא שוק מאוד מורכב והרבה מאוד פרמטרים משתנים מרכיבים את מחירה של כל מכונית. למשל, מתי הרכב עלה לכביש, מידת הסחירות של הדגם, השפעתם של המבצעים של חברות הליסינג וההשכרה וכמובן, מצבו הספציפי של הרכב. אין מענה לכל הנקודות הללו במחירונים הקיימים ולכן מומלץ להתייעץ עם מישהו שמבין בתמחור רכבים או לחפש את המידע בפורומים רלוונטיים באינטרנט כדי לתמחר את הרכב במחיר הנכון". 

את ההבדל בין שני המחירונים הוא תולה בעובדה שבעוד שמחירון יד 2 מתבסס בעיקר על עסקאות שנעשו בפועל, הרי שמחירון לוי יצחק מתחשב בפרמטרים נוספים לתמחור. "בעולם הרכב, מקובל לעבוד בעיקר עם מחירון לוי יצחק כמחירון הבסיס והוא מהווה את נקודת הפתיחה לתמחור, איתה משקללים פרמטרים נוספים ומגיעים למחיר הנכון לרכב."

יונדאי i30 במחירים שוניםצילום: צילום מסך

מספר פרמטרים חשובים שכדאי לבדוק
כאמור, מגוון רחב של פרמטרים צריך להילקח בחשבון. חלק מהפרמטרים קשורים למצבה של המכונית וחלקם קשור בעקיפין כמו היצע וביקוש, מידת הסחירות של הדגם כמו גם אופנתיות, טעם והעדפת הלקוחות. מאידך, ישנם פרמטרים שלא מזכים את הרכב בתוספת, על אף שרבים טועים לחשוב שיש להם השפעה.

  • מועד עלייה מדויק של הרכב על הכביש- כאן חשובה לא רק שנת העלייה לכביש אלא גם חודש. יש הבדל גדול בין רכב שעלה על הכביש בתחילת שנה קלנדרית לכזה שעלה בסוף אותה שנה.
  • מידת הסחירות של הרכב - מידת הסחירות  מושפעת מהאטרקטיביות של הרכב, הפופולריות שלו ואפילו מושפעת מצבעו. זהו אמנם פרמטר שלא קשור למצב הרכב ותקינותו אך משפיע דרך היצע וביקוש. לדברי הובר אנשים מעדיפים לרכוש רכבים בצבעים סולידיים –בצבע כסוף, שחור ולבן. רכבים בעלי צבעים נועזים כמו אדום, ירוק זוהר, חציל, סגול או וורוד לעיתים נמצאים ברמת סחירות נמוכה יותר. "עניין הצבע מאוד תלוי בדגם. לדגמים שונים קהלים יעד שונים ובהתאם חשוב הצבע". 
  • מידת הסחירות מושפעת גם מהקילומטראז'- מובן שרכב משנת  2010 עם 30,000 ק"מ נסחר טוב יותר מרכב 2010 עם 80,000 ק"מ ויש לקחת את זה בחשבון בתמחור הרכב.
  • ידיים ובעלויות קודמות- ככל שמספר הבעלים שהיו לרכב גדול יותר כך מחיר הרכב יהיה נמוך יותר. במידה ובעליו הקודמים של הרכב הם חברת ליסינג או השכרה, יופחת המחיר עוד יותר.
  • טסט קרב ובא - במידה והרכב צריך לעבור חידוש טסט במהלך שלושת החודשים הקרובים, יש לקחת זאת בחשבון בתמחור הרכב. 
  • תוצאות בדיקת הרכב- כאשר מתמחרים את הרכב יש לקחת בחשבון את תוצאות הבדיקה שלו – רצוי במכון מורשה של משרד התחבורה. נזילות מים, נזילות שמן, בולמים חלשים, צמיגים שחוקים, שריטות ועוד משפיעים על המחיר. בד"כ כדאי להתייעץ עם מומחה שיודע לקרוא את תוצאות הבדיקה ולתרגמן להפחתות או תוספות במחיר.
  • ליסינג והיצע- כמו בכל שוק, ההיצע משפיע על המחיר. תחום המכוניות המשומשות מושפע רבות מהיצע החדשות המשתחררות כמו גם מההיצע והמבצעים של חברות ליסינג, שמציפות לעיתים את השוק בדגמים מסוימים. הובר: "לרכבים שיש בחברות הליסינג  ייקח יותר זמן להימכר ולכן צריכים להתפשר אחרת יאבדו עוד מערכם בכל חודש שעובר".
  • שיפורים ותוספות לרכב - התמחור יתבסס רק על שיפורים המצוינים ברישיון. תוספות שהותקנו עצמאית על ידי בעל הרכב אינן נלקחות בחשבון בתמחור. חישוקי מגנזיום, למשל, אינם מזכים בתוספת למחיר משום שלא יודעים מה המקור שלהם או איכותם. רק אם הם מקוריים וצוינו ברישיון  ניתן לשקלל אותם במחיר הרכב.

יש דרך קלה יותר לתמחר רכב. בואו ללמוד כיצד >>>

 הכתבה נכתבה בשיתוף Switch