פ י ל ו ב ו ל ו ס

עוצרי נשימה: אחת מלהקות המחול המצליחות בעולם מגיעה לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"פילובולוס" אחת מלהקות המחול המצליחות בעולם מגיעה לישראל ותקיים מופע ענק במשכן לאמנויות הבמה – האופרה הישראלית, בתיאטרון שרובר בירושלים ובאודיטוריום חיפה ביום שלישי 26.01.2016. הלהקה שתופיע גם בירושלים ובתל אביב הופיעה בארץ לפני כשנתיים עם המופע Shadowland שזכה להצלחה מסחררת. לקהל הישראלי הלהקה גם מוכרת מהפרסומת ליונדאי מלפני מספר שנים. פרסומת שזכתה בפרסים רבים. כתמיד אצל "ופילובולוס" תהיה זו חגיגה לעניין של דמיון, הומור, שליטה וירטואוזית בגוף, עיצוב אסתטי מדהים של צורות וצבעים באמצעות תלבושות, תאורה ופסקול. בקרב הצופים כרגיל תעלה השאלה המתמדת במופעי "ופילובולוס" איך הם עושים את זה?

פילובולוסצילום: 999OnNatureOfThings_RobertWhitman1

בתוכנית החדשה הלהקה תציג עבודות חדשות לצד הזדמנות לראות גם כמה עבודות ותיקות מרפרטואר הלהקה העשיר. גולת הכותרת של המופע היא העבודה "המדוושת המשבשת" The Inconsistent Pedaler. העבודה שהוצגה לראשונה בשנה שעברה, נוצרה על ידי שירה גפן ואתגר קרת בשיתוף המנהלים האמנותיים של הלהקה: רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת ואיתמר קובובי בשיתוף עם הרקדנים. זוהי חגיגה של הומור מלאת אבסורד עם סבא בן 99, ברווזים, עוגת יום הולדת ומדוושת משבשת אחת.

יצירות נוספות שתוצגנה: Automaton זוהי יצירה משנת 2012. שיתוף פעולה ראשון של פילובולוס עם הכוריאוגרף הבלגי הנודע סידי לארבי שרקוואי ביחד עם רנה יבורסקי ועם רקדני הלהקה. יצירה הבודקת את ההבדלים בין בני האנוש למכונה, היצירה ממוקמת איפשהו בין העולמות הקולנועיים של סרטי המדע הבדיוני "בלייד ראנר" ל"טרון" בעולם של מראות ומציגה את העולם המיוחד שנברא בכמה זוויות בו זמנית. On The Nature of Things  יצירה משנת 2014 שנוצרה על ידי יוצרי הלהקה רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת, איתמר קובובי בשיתוף הרקדנים. על עמוד לא רחב במיוחד העולה המן הבמה שלושה רקדנים לצלילי ויולדי, היצירה חוקרת את עוצמתו של הגוף האייקוני ומספרת סיפור על לידתה של התשוקה. יצירה נוספת All Is not Lost  משנת 2011 שנוצרה על ידי להקת OK Go., טריש סיי בשיתוף עם רקדני פילובולוס. העבודה משנה את ההתייחסות שלנו כקהל למחול באמצעות מבט קליידוסקופי על חיבור אנושי תוך שימוש במוזיקה מדליקה. לעבודה נלווה מיצג וידיאו אינטרנטי שנעשה בשיתוף גוגל, והיה מועמד לפרס הגראמי. זה  אינטראקטיבי בו אפשר להקדיש הודעות אישיות לחברים שמבוצעות על ידי רקדני פילובולוס. העבודה מתאימה במיוחד לרוח הרשתות החברתיות. ולסיום היצירהMegawatt  משנת 2004 חוויה מחשמלת שהוצגה בהצלחה אדירה בארץ וזכתה לשבחי הביקורות ולהתלהבות הקהל מאת ג'ונתן ווקן בשיתוף עם רקדני הלהקה. זו יצירה עוצרת נשימה שמציגה את רקדני פילובלוס בשיא יכולתם עם תנועה אולטרה דינמית לצלילי המוזיקה של פרימוס, רדיוהד וסופר פושר.

הלהקה נקראת על שם פטרייה אוהבת שמש, פטרייה בגודל זעיר בעלת שורשים עמוקים יחסית, ומה שמייחד אותה הוא תהליך ההתרבות. כבר מן הימים הראשונים להקמתה של הלהקה בשנת 1971 התברר שמדובר בתופעה מיוחדת, ששימשה כר יצירתי ליוצרים רבים בעולם המחול.

באוניברסיטת דרטמות בניו המפשייר בשנת 1971, המורה למחול אליסון צ'ייס הטילה על ארבעה סטודנטים שלה ליצור עבודת מחול אותה הם כינו "ופילובולוס". ג'ונתן וולקן, מוזס פנדלטון, רובי ברנט, לי האריס. יצרו יצירה שהתגרתה בחוקי הכבידה עד קצה היכולת האנושית. ג'ונתן וולקן הלך לעולמו בשנת 2010 ומוזס פנדלטון ייסד להקה מצליחה משלום בשם "מומיקס" שהופיעה גם בישראל לאחרונה.

מה שהחל כתרגיל מחול, פיסולי, אקרובטי מאד, תיאטרלי ומקורי ביותר הפך לתפיסה כוריאוגרפית מורכבת וייחודית. הלהקה הפכה לשם דבר בעולם המחול המודרני. פילובולוס מאופיינת בשליטה גופנית מוחלטת של הרקדנים בעלי הכשרה בבלט קלאסי, מחול מודרני, אתלטיקה ואקרובטיקה, לוליינות ואמנויות לחימה. ועיצוב אסתטי של צורות וצבעים באמצעות תלבושות,  תאורה ופסקול.

"פילובולוס" פועלת קרוב לארבעים וחמש שנים, והרפרטואר הענק מעיד על מקומה החשוב של הלהקה בעולם המחול העולמי. הלהקה מרבה לשתף פעולה עם גופים אמנותיים רבים מתחום המוזיקה והתיאטרון. יצירות של הלהקה היו לחלק מהרפרטואר של להקות רבות בעולם. יוצרי פילובולוס זכו בפרסים רבים, ביניהם פרס ברנדייס, פרס המבקרים של ברלין, פרס אמי להישגים בתחום תכניות התרבות המשודרות בפריים טיים. המוזיקאי פרנק זאפה הזמין אותם לפתוח את המופע שלו, האופנאי פייר קארדן הזמין אותם להשתתף בתצוגות האופנה שלו, והשתתף במימון ההופעות הראשונות שלהם בברודווי.

לפני מספר שנים פתחה הלהקה את שעריה ליוצרים מחוץ ללהקה. הראשונים שהוזמנו ליצור עבור הלהקה היו ענבל פינטו ואבשלום פולק שיצרו ביחד עם רובי ברנט את Rushes, עבודה זו הוצגה על ידי הלהקה באחד מביקורה הקודמים בארץ וזכתה לביקורות נלהבות, בינתיים הצטרפו לרפרטואר הלהקה יצירות נוספות מאת יוצרים מחוץ ללהקה, וביניהן יצירה נוספת של פינטו ופולק 2BE .

פילובולוס להקת מחול מודרני מהחשובות בעולם צילום: 999OnNatureOfThings_RobertWhitman4

"פילובולוס" בישראל

תוכנית סוחפת של ארבע יצירות חדשות וותיקות.
במסגרת הסדרה מחול במשכן ,קופת האופרה 03-6927777
שבת 23/01 המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, 16:00
קישורית להזמנות דרך אתר האופרה הישראלית.

ירושלים – תיאטרון שרובר
קופת התיאטרון:02-5605755
בימות: 02-6237000/   6226*
יום שני 25/01 בשעה 20:30
קישורית להזמנות דרך אתר בימות.

חיפה – אודיטוריום

מחול מודרני- פילובולוז צילום: johan kane

גרבר:04-8418411, 04-8384777
ערב המופע:04-8598012
יום שלישי 26/01  אודיטוריום חיפה, 20:30
להזמנות דרך אתר אתוס חיפה.


מחירי כרטיסים נעים בין 149-299 ש"ח

הפקה בישראל בימות גלובל

לפרטים נוספים אודות המופע>>