מוטי חלימי ו"תיאטרון השעה הישראלי" מציגים: "הלב האמיץ של אירנה סנדלר"

בעוד פחות משבועיים העולם יציין את יום השואה הבינלאומי, במהלכו יעלה זכרם של חסידי אומות העולם הגדולים, אשר הצילו המוני יהודים ממוות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מי לא שמע על יאנוש קורצ'אק? על אוסקר שינדלר? אבל כמה מכם שמעו על אירנה סנדלר? סביר להניח שלא הרבה, אך היום אלפי תלמידים מבתי  ספר בישראל, ילדים ונוער, נחשפים לסיפורה המרתק של חסידת אומות העולם, דרך הצגה חדשה "הלב האמיץ של אירנה סנדלר", שמעלה "תיאטרון השעה הישראלי", בניהולו של מוטי חלימי. 

"הופתעתי לגלות עד כמה שמה של אירנה סנדלר לא מוכר לרבים בישראל", כך מספר מוטי חלימי  על הרעיון להעלות את ההצגה. "מדובר באישה שהצילה לא פחות מ- 2500 ילדים יהודים – אבל עדיין לא הרבה שמעו עליה. דרך ההצגה מכירים אותה ומזדהים עם הדמות המרתקת שלה ואף  לומדים דברים חדשים על תקופת השואה בדרך מעניינת וייחודית".


מוטי חלימי: "הילד שבי הוא לי מצפן ומורה דרך"

מוטי חלימי – מנכ"ל תאטרון השעה

תיאטרון השעה, בניהולו של מוטי חלימי, הוא אחד התיאטראות המובילים בישראל בתחום של הצגות לילדים ולנוער וכיום, לאחר 25 שנים של פעילות, קיבל התיאטרון הכרה נוספת ממינהל תרבות והיא– הפיכתו מתיאטרון קטן לתיאטרון בינוני. כיום התיאטרון מריץ כ-1700 הצגות לעונה ועוסק בענייני השעה - עניינים אקטואליים וערכיים, כמו ההצגה החדשה על אירנה סנדלר.

בשנת 1991 מוטי חלימי חבר לליטל פורת, הבת של אורנה פורת, כלת פרס ישראל, ויחד הם הקימו תיאטרון חדש לילדים ולנוער. "רצינו שהתיאטרון החדש יעסוק בנושאים חברתיים, אשר יטפלו בענייני השעה ללא כחל וסרק, ללא פשרות ומורא". הוא מסביר.

גולת הכותרת של "תיאטרון השעה הישראלי": "הלב האמיץ של אירנה סנדלר"

עם הזמן, "תיאטרון השעה הישראלי", החל לקבל הערכה והכרה ממינהל התרבות, אשר אפשר התרחבות ועשייה אמנותית איכותית. כיום התיאטרון הוא בין שני המובילים בתחומו בישראל ומריץ מאות הצגות בעונה.

השנים הרבות בהם עסק מוטי חלימי בתחום, הביאו אותו למסקנה כי תיאטרון טוב צריך להיות מורכב מחזון ברור, בחירת חומרים נכונה וצוות מקצועי. "נאה דורש, נאה מקיים"  – כפי שדורש תיאטרון השעה הישראלי את המירב בבחירת נושאי ההצגות, כך הוא מקיים בעבודה עם היוצרים הטובים ביותר בישראל, מסביר מוטי חלימי.

כאמור, גולת הכותרת של הצגות התיאטרון בימים אלה היא ההצגה "הלב האמיץ של אירנה סנדלר", שזוכה להצלחה רבה בקרב התלמידים והמורים בבתי הספר. דפנה אנגל המחזאית, משה קפטן הבמאי וצוות שחקנים, הכולל  את לאה גלפשטיין, עידית טפרסון, שרון מלכי-שמש, עודד מנסטר, עידו ברטל, גיל קפטן, יעל בוטון, גל קורן, שפי מרציאנו ויפתח קמינר, יצרו מסמך היסטורי מרתק, המועבר לתלמידים בצורה מרגשת ומעניינת.

 "מדובר בסיפור ההצלחה הגדול ביותר בהיסטוריה של חסידי אומות העולם, שנעשה על ידי אישה בעלת לב אמיץ שסיכנה את החיים שלה כדי להציל ילדים יהודים" אומר מוטי חלימי.

מוטי חלימי: "מרגישים חובה היסטורית להביא את הסיפור המופלא הזה"

המחזאית אנגל מציינת כי סיפורה של אירנה הדהים אותה, בעיקר לאור העובדה שהיא אלמונית לחלוטין לעומת גיבורים גדולים אחרים שהונצחו בסרטים כמו רשימת שינדלר. "הסיבה היחידה שלא הכירו אותה", אומרת אנגל, "היא שאירנה הייתה אישה צנועה  אשר כותרות ופרסים לא עניינו אותה. היא גיבורה אלמונית בשל צניעותה הרבה". מוטי חלימי מוסיף: "אנחנו מרגישים חובה היסטורית להביא את הסיפור המופלא שלה לילדים ולנוער בישראל ולקרב אותם אל האומץ של אירנה".

כבר בימים אלה עובדים בתיאטרון השעה הישראלי על הצגה חדשה שתעלה בעונה הבאה, במלאות 40 שנה למבצע אנטבה, אשר תיקרא "אל ארץ צבי".