גזענות זה לא ערכים

כפי שבטח שמתם לב, הקרן החדשה לישראל השיקה לפני כשבועיים קמפיין ארצי רחב היקף נגד מסע ההסתה והרדיפה של כל מי שדעותיו אינן מוצאות חן בעיני מנהיגי הימין, ובכלל זה ארגוני זכויות האדם שהקרן תומכת בהם שנים רבות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקמפיין כולל שלטי חוצות בערים הגדולות, פרסום בכלי התקשורת וברשתות, אתר אינטרנט מיוחד של הקמפיין וסרטון שמסביר את טענתנו העיקרית. מטרת הקמפיין ברורה מאוד: להוות תמרור אזהרה מפני ההסתה המשתוללת בישראל ולהתריע על הרצח הפוליטי הבא שמחכה מעבר לפינה.

ידענו שאת התחושות האלה אנחנו חולקים עם אנשים רבים במדינה. ואכן, סקר מיוחד שהזמנו לטובת הקמפיין הראה שכ-50% מהציבור מעריך שרצח פוליטי נוסף יתרחש בישראל. כ-80% מהישראלים סבורים שהשיח הפוליטי בארץ הקצין משמעותית בתקופה האחרונה וכ-30% ממי שמגדיר עצמו שמאלני חושש להביע דעותיו הפוליטיות בפומבי מפאת הפחד שיפגעו בו.

דמותו של יצחק רבין ז"ל מופיעה בשלטי הקמפיין של הקרן. הסיבה לכך היא שרצח רבין היה תוצאה של מסע ההסתה הקיצוני הקודם שפקד את ישראל, לפני למעלה מ-20 שנה. אלא שקיים הבדל משמעותי ביותר בין אז והיום: בזמן שמי שעמד מאחורי ההסתה בשנות ה-90' היו גורמי אופוזיציה וגורמים רבניים, ההסתה כיום מגיעה מלמעלה, מהשלטון – חברי כנסת, שרים בכירים וראש הממשלה עצמו. מטרת ההסתה היא יצירת דה לגיטימציה למחנה מסוים תוך הפחדת הציבור מהשמעת דעות השונות מאלה של הממשלה, ומאידך הסטת  הדיון מהתמודדות עם האתגרים האמיתיים של ישראל: היעדר הצדק החברתי, יוקר המחיה, היעדר הבטחון האישי והאופק המדיני ובעיקר הכיבוש והשפעותיו ההרסניות על החברה בישראל.

השבוע התבשרנו שהלקח מימי ההסתה שקדמו לרצח רבין לא רק שלא נלמד, אלא נעשית פעולה מכוונת להדחיקו ולטאטא אותו אל מחוץ לדפי ההיסטוריה ע"י הממשלה הנוכחית. עיתון "הארץ" חשף שספר האזרחות החדש אותו עומד להשיק משרד החינוך מציג את רצח רבין כמאורע שקרה במנותק מההסתה שקדמה לו. הספר מגדיל לעשות כשמשמש במה חופשית להסתה נגד הציבור הערבי בישראל בטענה השקרית שרוב אירועי הדקירה בסתיו 2015 בוצעו ע"י ערבים אזרחי ישראל.   

הקמפיין של הקרן נועד, כאמור, להתריע מפני ההסתה, הדה לגיטמציה וההדרה של ציבורים מסוימים מחוץ לתחום הלגיטימיות הפוליטית בישראל. הקמפיין יצר תהודה גדולה מאוד בציבור בישראל. קרוב למליון איש כבר צפו בסרטון, אלפים ביקשו להצטרף לרשימת הניזולטר שלנו והתקשורת סיקרה בהרחבה את המהלך כולו, כפי שאפשר לראות כאן וכאן. בימים אלה מושק חלקו השני של הקמפיין תחת הכותרת "ישראל זה אנחנו" האמירה הזו נועדה להפנות זרקור לכל אותם סקטורים בישראל שהממשלה מזניחה ואף מסיתה נגדם, ואילו ארגוני הקרן פועלים איתם ולמענם: תושבי פריפריה, להט"בים, ערבים, מזרחים, אתיופים, עניים, רפורמים, קונסרווטיבים ועוד. אנו מקוות שחלק זה של הקמפיין ימשוך תומכים/ות ותורמים/ות נוספים לקרן ויעזור לנו לחזק את המחנה הדמוקרטי בישראל ואת ארגוני זכויות האדם, שפעילותם בתקופה זו הופכת חשובה מתמיד.     

ברקע הקמפיין עומד החוק לסימון עמותות שמאל, חוק שנועד לתייג ולעשות דה לגיטימציה לארגוני זכויות אדם הנאבקים בכיבוש. השבוע החוק היה אמור לעלות להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, אלא שההצבעה נדחתה למועד לא ידוע. בין אם תתקיים ההצבעה בשבוע הבא ובין אם בעוד כמה שבועות, זה לא משנה את העובדה שהממשלה שמה לה למטרה לרדוף את ארגוני זכויות האדם ולסמנם כלא לגיטימיים, וזאת ע"י חוק הטוען כביכול לשקיפות אך בפועל מדובר בחוק צבוע שמכוון כלפי בעלי השקפה פוליטית מהשמאל בלבד.

על רקע ההצבעה על החוק פורסמה ביום ב' השבוע מודעה גדולה בעיתון הארץ שעליה חתומים למעלה מ-2000 יהודים תומכי ישראל מרחבי העולם, ידידי הקרן החדשה לישראל, שקוראים לממשלה ולח"כים שלא להצביע בעד החוק. "אנו, התומכים בישראל ובחזונה", הם כתבו במודעה, "קוראים לה להישאר נאמנה לערכיה כמדינה דמוקרטית, ערכים שהם היסוד לתמיכה הכלל עולמית בה, ולא לתת יד לאפליה בין תומכי הממשלה למבקריה".  

כל מי שרואה עצמו שותף לערכיה של הקרן החדשה לישראל מוזמן להצטרף אלינו, בין אם כתורם ובין אם כתומך וחבר בקהילת הניזולטר שלנו.

תודה,

טליה ששון, נשיאת הקרן החדשה לישראל

רחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה לישראל